Intel, New Ohio Fab’da Temel Atmayı Erteledi, Kongre’nin Eylemsizliği Suçluyor


Bu site, bu sayfadaki bağlantılardan bağlı kuruluş komisyonları kazanabilir. Kullanım Şartları.

Intel, Temmuz ayında yeni Ohio fabrikasında çığır açan bir tören düzenlemeyi planlıyordu. Şimdi, bu planlar askıya alındı. 22 Temmuz etkinliği rafa kaldırıldı ve Intel bunun bir daha yapılıp yapılmayacağının Kongre’ye bağlı olduğunu söylüyor. Intel, ülkenin yasama organlarını CHIPS Yasasını geçirmeye çağırıyor. Bu, Intel’in Columbus yakınlarındaki yeni megafab’ı inşa etme maliyetini artırmaya yardımcı olmak için almayı planladığı fonları serbest bırakacaktı.

Anlaşmazlığın can alıcı noktası finansman konusunda. CHIPS Yasası, ilk olarak 2021 yazında Senato tarafından kabul edildi. O zamandan beri, yasama çıkmazına saplandı. Temsilciler Meclisi, Şubat ayında bunun için 52 milyar dolar tahsis etti. Ancak, o zamandan beri iki oda faturalarını bir araya getiremedi ve enayi geçemedi. bu Washington Post milletvekillerinin silikon üretimiyle ilgili olmayan konular hakkında tartışarak ertelendiğini bildirdi. Bu konular arasında iklim politikaları, Çin ile ticaret ve Ukrayna’daki savaşın finansmanı gibi daha yeni konular yer alıyor. Ancak yasa koyucular ünlü bir şekilde Ağustos ayında bir aylık bir tatil için kasabayı terk ederken zaman işliyor. Geri döndüklerinde, yaklaşan ara seçimlerle bir kez daha dikkatlerinin dağılması muhtemeldir.

Intel’in Ohio “megafab” ürününün 3 boyutlu görüntüsü. (Resim: Intel)

Bir Intel sözcüsü, durum hakkında Post’a bir yorum e-postası gönderdi. “Ocak duyurumuzda da söylediğimiz gibi [announcing the Ohio location]Ohio’daki genişlememizin kapsamı ve hızı, büyük ölçüde CHIPS Yasasından sağlanan finansmana bağlı olacaktır. Ne yazık ki, CHIPS Yasası finansmanı beklediğimizden daha yavaş hareket etti ve ne zaman tamamlanacağını hala bilmiyoruz. Ohio ve diğer projelerimiz için uzun zamandır öngördüğümüz hız ve ölçekte ilerleyebilmemiz için Kongre’nin harekete geçmesinin zamanı geldi.” Post, Global Foundries’in de New York’taki bir tesisi genişlettiği için benzer hayal kırıklıklarını dile getirdiğini belirtti.

Intel, tesis için şimdiden 20 milyar dolar harcamayı taahhüt etti, ancak nihai maliyet 100 milyar dolara kadar çıkabilir. Intel, Sam Amca’dan almayı umduğu sübvansiyonları almazsa planlarının değişebileceğini söylüyor. Aynı zamanda Ohio eyaletinden 2 milyar dolarlık cömert bir teşvik paketinin de sahibi. Intel, sitenin sonunda Intel çalışanları için 3.000 iş sağlayacağını söylüyor. İnşaatı sırasında da 7.000 kişiye istihdam yaratacak. Intel ayrıca finansman gecikmesinin yalnızca Ohio fabrikası için planlarını etkileyeceğini de açıkladı. Chandler, AZ’deki fabrikasında planlanan genişleme üzerinde hiçbir etkisi olmayacak.

Kongrenin harekete geçmesini bekleyen tek şirket Intel değil. Geçen hafta Microsoft ve Google gibi teknoloji şirketlerinden 100’ün üzerinde CEO bir mektup gönderdi yasa hakkında işlem yapılmasını talep eden kongreye. “Dünyanın geri kalanı ABD’nin harekete geçmesini beklemiyor. Küresel rakiplerimiz sektörlerine, çalışanlarına ve ekonomilerine yatırım yapıyor ve Kongre’nin ABD’nin rekabet gücünü artırmak için harekete geçmesi şart” deniyor.

Şimdi Oku:

Kaynak : https://www.extremetech.com/computing/337460-intel-delays-groundbreaking-at-new-ohio-fab-blames-inaction-by-congress

Yorum yapın