Intel, federal finansman gecikmesinden sonra Ohio çip fabrikası kurmayı ertelediIntel Corp.’un, Kongre’nin çip üretim endüstrisini destekleyecek yeni mevzuatta ilerleme kaydedememesinden dolayı hüsrana uğradıktan sonra Ohio’daki planlı milyarlarca dolarlık çip üretim tesisinde temel atmayı ertelediği bildirildi.

Temel atma töreninin Temmuz 2022’de yapılması planlanmıştı, ancak şu anda bir yetkiliye göre süresiz olarak iptal edildi. bildiri Wall Street Journal tarafından. Kararın nedenlerinden biri, yeni tesis için finansman sağlaması beklenen CHIPS Yasası olarak da bilinen İki Taraflı İnovasyon Yasası etrafındaki “belirsizlik” idi.

CHIPS Yasası bu yılın başlarında kabul edilmiş olmasına rağmen, Kongre, iki partili desteğe rağmen, onu uygulamak için kaynakları tahsis etme konusunda ayaklarını sürüdü. CHIPS Yasası, yerli yarı iletken üretimi ve araştırmasını genişletmek için yaklaşık 52 milyar dolar değerinde finansman içermektedir.

Intel İcra Kurulu Başkanı Pat Gelsinger (resimde), kısmen ABD’nin yabancı şirketlere olan bağımlılığını azaltmasına yardımcı olmak için şirketinin çip yapma kapasitesini genişletmek istiyor. Ayrıca Intel’in diğer şirketler için işlemci üreten bir sözleşmeli çip üreticisi haline gelmesi konusunda da hedefleri var.

Planlanan Ohio tesisi, Intel’in ABD’de inşa etmek istediği iki yeni multi milyar dolarlık çip fabrikasından biri. Arizona’da iki fab oluşturun.

Ayrıca, New Mexico’da yeni yarı iletken paketleme tesisleri inşa etmek için 3,5 milyar dolar daha ayırdı. Intel’in harcama planları Almanya, İrlanda, İtalya, Polonya ve İspanya’yı da kapsıyor. Avrupa’da, bu ülkelerdeki üretim tesislerini kurmak için önümüzdeki 10 yıl içinde 87,8 milyar dolar yatırım yapmayı taahhüt etti.

Intel, Ohio çip fabrikasının şirkette 3.000 iş ve ayrıca 7.000 inşaat işi yaratacağını söyledi. 2025 yılına kadar tamamlanması planlanıyor. Ancak şirketin bu tarihten sonra siteyi daha da genişletmeyi planladığını ve önümüzdeki on yıl içinde 100 milyar dolara kadar yatırım yapabileceğini söyledi.

Finansman ihtiyacını açıklayan Intel, daha önce yeni bir yarı iletken fabrika inşa etmenin yaklaşık 10 milyar dolara mal olduğunu ve bir tanesini tamamlamanın üç ila dört yıl sürdüğünü söylemişti. Herhangi bir özel sektör şirketi için bu büyük bir maliyettir ve Intel, planları için federal yatırımın şart olduğunu söyledi.

Intel, CRN’ye e-postayla gönderilen bir bildiride Ohio’daki duraklamanın yalnızca geçici olduğunu ve inşaata başlamak için “heyecanlı” olduğunu söyledi.

Şirket, “Ocak ayında yaptığımız duyuruda söylediğimiz gibi, Ohio’daki genişlememizin kapsamı ve hızı büyük ölçüde CHIPS Yasasından sağlanan finansmana bağlı olacak” dedi. “Ne yazık ki, CHIPS Yasası fonu beklediğimizden daha yavaş hareket etti ve ne zaman yapılacağını hala bilmiyoruz. Ohio ve diğer projelerimiz için uzun süredir öngördüğümüz hızda ve ölçekte ilerleyebilmemiz için Kongre’nin harekete geçmesinin zamanı geldi.

Intel’in hayal kırıklığına ek olarak, Avrupa’nın 43 milyar euro (45,5 milyar dolar) değerinde bir teşvik ve yatırım paketi oluşturma planıyla ilerlemeye devam ediyor gibi görünmesi de. Anonim bir kaynak Journal’a, Gelsinger’ın daha önce Avrupa’nın finansman konularında ABD’den çok daha hızlı hareket ettiğinden şikayet ettiğini söyledi.

Constellation Research Inc.’den Holger Mueller, sübvansiyon sorununun zor bir iş olduğunu ve bunların doğru zamanda ve doğru miktarlarda sunulması gerektiğini söyledi. Aksi takdirde, Intel’in şimdi olduğu gibi, işletmeler belirsiz bir durumun ortasında sıkışıp kalabilir, dedi.

Mueller, “Intel, CHIPS Yasası’nın ABD Kongresi’nde geçmesini beklemeye bırakıldı” dedi. Dolayısıyla, bağımsız ve yerel olarak yönetilen bir yonga üretimi endüstrisini gerçekten ne kadar istediğini göstermek artık Kongre’ye kalmış.”

Pund-IT Inc.’den Charles King, SiliconANGLE’a kamuoyunda bu tür anlaşmazlık havasını görmenin nadir olduğunu söyledi. Gelsinger’ın hayal kırıklığının muhtemelen planın ortaya çıkmasının aylar almasından kaynaklandığını ve bir anlaşma yapılmadığı sürece açıklanmayacağını söyledi. King, “CHIPS Yasasının askıya alınması, gençlerin siyasi çekişmelerinin gerçek dünyada nasıl sonuçlar doğurabileceğinin utanç verici bir hatırlatıcısıdır” dedi.

Intel’in açıklaması bu nedenle Ohio politikacılarına ve iş temsilcilerine, topu yuvarlamak için ne gerekiyorsa yapmaları için gizli olmayan bir dürtü, diye devam etti analist, Intel’in tek taraflı olarak ilerlemeyeceğini hatırlatmasının yanı sıra. King, “Başarısız olurlar ve Intel alternatif seçenekler veya yerler ararsa, politikacılar seçmenlere Ohio’nun on yıllardır gördüğü en büyük ticari gelişmeyi ve iş fırsatını nasıl kaybettiklerini açıklamak zorunda kalacaklar” diye ekledi.

ABD Tayvan Semiconductor Manufacturing Co. ve Samsung Electronics Co.’nun her ikisinin de sırasıyla Arizona ve Teksas’ta yeni fabrikalar kurma planları var. Yavaş ilerlemesi hakkında henüz bir açıklama yapmamış olsalar da, CHIPS Yasası’ndan gelen finansmana da güvendikleri söyleniyor.

Fotoğraf: Silikon AÇI

Uzmanlardan oluşan Cube Club ve Cube Event Topluluğumuza katılarak misyonumuza desteğinizi gösterin. Amazon Web Servisleri ve Amazon.com CEO’su Andy Jassy, ​​Dell Technologies’in kurucusu ve CEO’su Michael Dell, Intel CEO’su Pat Gelsinger ve daha birçok aydınlatıcı ve uzmanı içeren topluluğa katılın.Kaynak : https://siliconangle.com/2022/06/23/intel-delays-building-ohio-chip-plant-after-federal-funding-delay/

Yorum yapın