Intel, Durgunluk Korkuları Artarken Alder Lake Fiyatlarını Düşüreceği Söylentileri


Bu site, bu sayfadaki bağlantılardan bağlı kuruluş komisyonları kazanabilir. Kullanım Şartları.

Digitimes’tan yeni bir rapor, 2022’de PC endüstrisinin korkunç bir resmini çiziyor. Pandemide son iki yılda rekor satışlar elde etmeyi başardı. Bununla birlikte, PC pazarının satışlarda yavaş bir düşüşe doğru gittiğine dair birkaç işaret var. Bu gerileme nedeniyle Intel’in, Intel tabanlı bilgisayar satan müşteriler için fiyatları düşürdüğü iddia ediliyor. Kesinti çok büyük olmasa da – sadece yüzde beş – dikkate değer olan şey, kaynakların bu yıl ikinci kesinti olacağını söylemesi. Bu Intel için eşi görülmemiş bir şey. Ek olarak, bir başka ilk, üst düzey Alder Lake CPU’larının fiyatlarını düşürmesidir. Tipik olarak, yalnızca Tiger Lake gibi önceki dönem CPU’larında veya niş bir pazara hizmet eden belirli CPU’larda fiyatları düşürür.

Rapor, tedarik zincirindeki kaynaklarla görüşülen kaynaklara dayanmaktadır. Sayılar başına Tom’un Donanımı. Kaynaklar, Intel’in daha önce PC üreticilerine sattığı CPU’ların fiyatlarını ikinci çeyrekte yüzde 10 düşürdüğünü söyledi. Şimdi, bunu üçüncü çeyrekte başka bir düşüşle takip etmek istiyor. Bu, yeni bir durum olan hem Core i5 hem de i7 CPU’lara uygulanacaktır. Digitimes’a göre, Intel’in sert fiyat indirimine rağmen, son çeyrekte PC sevkiyatları “beklenenden çok daha zayıftı”. Buna ek olarak, raporda Big 5 PC şirketlerinden birinin Temmuz ayı siparişlerini yüzde 70 ila 80 oranında azaltacağı belirtiliyor. Ayrıca Çin, ABD’deki Kara Cuma gibi olan ancak 18 gün süren 618 alışveriş festivalini yeni düzenledi. Digitimes, bu yıl satışların geçen yıla göre yüzde 20 ila 30 daha az olduğunu söylüyor. Bu da tarafından doğrulandı Reuters Çinli e-ticaret devi JD.com için. Festivalin daha yavaş satışları, COVID-19 karantinalarının Çin ekonomisi üzerindeki kalıcı etkilerine bağlanıyor.

IDC’nin 2021’in 3. Çeyreğinden itibaren PC pazarının geleceğine ilişkin tahmini.

Digitimes, araştırmasını çoğunlukla tüketici bilgisayarları üreten Big 5 PC üreticilerine yöneltti. Bununla birlikte, kurumsal PC dünyasındaki havanın da asık suratlı olduğunu kaydetti. Bu satırlar boyunca, büyük bir ODM’nin başkanıyla konuştu. Bu, diğer şirketler için PC’ler ve ürünler yaratması bakımından bir OEM’e benzer. Gerilemenin pazarın ana akım kısmında kalmasını umduğunu ve oyun bilgisayarlarına yayılmayacağını umduğunu söyledi. Bu olursa, “PC pazarının başı büyük belaya girecek” dedi.

Eşi benzeri görülmemiş bir fiyat indirimi haberi, Intel’in istemci bilgisayar bölümü için işe alımları dondurduğunu açıklamasından sadece iki hafta önce geldi. Bu bölüm, Intel’in satışlarındaki aslan payını oluşturuyor ve işe alım duraklaması Reuters tarafından doğrulandı. Ayrıca 2022’nin ilk çeyreğinde PC ve GPU sevkiyatlarında derin düşüşler yaşandığı bildirildi. Ancak bu, daha fazla insanın alışverişe gitmeye meyilli olduğu tatil döneminden sonra geldiği için ilk çeyrek için tipiktir. Yine de araştırma firması IDC tahmini 2022, PC pazarı için zor bir yıl olacaktı. 2021’in sonunda PC sevkiyatlarının neredeyse yüzde beş düşeceğini tahmin ediyor. O zaman, “IDC, PC pazarının 2022’de önemli ölçüde yavaşlayacağını tahmin ediyor” demiştik.

Şimdi asıl soru, AMD’nin Intel’in ayak izlerini takip edip etmeyeceği. Her iki şirket de önümüzdeki aylarda yeni nesil platformlarını piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Aynı şey Nvidia için de geçerli. Zamanlama göz önüne alındığında, muhtemelen kalan envanteri temizlemeye isteklidirler.

Şimdi Oku:

Kaynak : https://www.extremetech.com/computing/337555-intel-rumored-to-cut-alder-lake-prices-as-recession-fears-increase

Yorum yapın