Intel, daldırma soğutmayı göz önünde bulundurarak yeni donanımlar tasarlıyor


İleriye dönük: Intel, veri merkezleri için sürdürülebilir daldırma soğutma geliştirmek için Green Revolution Cooling (GRC) ile bir ortaklık duyurdu. Ortaklıklarının ilk meyveleri, yeni yayınlanan bir teknik incelemede açıklanan daldırma soğutmanın kullanışlılığına ilişkin bulgulardır.

Göre iki tahmin 2020’den itibaren, veri merkezleri dünya enerjisinin %1,5 ila %2’sini tüketiyor ve on yıl içinde %13’e kadar tüketiyor olabilir. Bu enerjinin yaklaşık yarısı bilgisayarlar tarafından, %25 ila %40’ı klimalar tarafından kullanılır, diyor ABD Enerji Bakanlığı.

Bazı veri merkezleri, son zamanlarda soğutma verimliliklerini iyileştirmek için adımlar attılar, ancak yeni donanımların artan güç tüketimiyle bu adımları boşa çıkardılar. Göre istatistikçitüm büyük veri merkezlerinin ortalama güç kullanım etkinliği, yani verimliliği, yaklaşık on yıldır yaklaşık 1,6’da kalmıştır.

İçinde onların beyaz kağıdı, Intel ve GRC, daldırma soğutmanın bir sunucunun güç tüketiminin %10-15’ini oluşturan sunucu fanlarına olan ihtiyacı azalttığını söylüyor. Daldırma soğutması ayrıca ısıyı hava soğutmasından daha hızlı uzaklaştırabilir ve bu da daha fazla verimlilik kazanımı sağlar, ancak kağıt bunlara bir sayı vermemiştir.

Intel ve GRC, iki fazlı soğutmanın aksine, tek fazlı daldırma soğutmaya en fazla ilgiyi ifade ediyor. İlki, iletken olmayan bir sıvıyı birden fazla sunucu içeren bir tankın etrafında dolaştırmak için bir pompa kullanır ve sıvıyı soğutmak için bir ısı değiştiriciye dayanır. Sıvının tekrar sıvıya soğutulmadan önce gaz halinde kaynamasını içeren iki fazlı soğutmadan daha basittir.

“Intel, silikonu daldırma soğutmayı göz önünde bulundurarak, ısı emici gibi öğeleri yeniden düşünerek tasarlıyor.”

Beyaz kağıda göre, daldırma soğutmanın hava soğutmaya göre başka faydaları da vardır. Veri merkezleri topluca milyarlarca galon kullan daldırma soğutmanın önemli ölçüde azaltacağı soğutma ve güç üretimi için her yıl su. Daldırma soğutmalı merkezler ayrıca hava soğutmalı merkezlerden daha küçük inşa edilebilir, bu da arazi israfını ve bina maliyetlerini azaltır.

Yine de kusurları var. Tüm sistemlerinizin su altında kalması bir bakım kabusu olur ve ayrıca hataları daha ciddi hale getirir. Ancak, Intel buna bahse girmeye oldukça istekli görünüyor.

Mayıs ayında şirket, daldırma soğutma, ısı geri kazanımı ve su kullanım etkinliği dahil olmak üzere sürdürülebilirlik girişimlerine odaklanan Oregon’da 700 milyon dolarlık bir araştırma laboratuvarı inşa ettiğini duyurdu. Veri merkezleri büyüdükçe ve sürdürülebilir çözümlere duyulan ihtiyaç daha acil hale geldikçe, daldırma soğutma ve soğutmaya yönelik diğer garip yaklaşımları deneyen Microsoft dahil diğer şirketler de bu gruba katılıyor.Kaynak : https://www.techspot.com/news/95323-intel-designing-new-hardware-immersion-cooling-mind.html

Yorum yapın