Intel, “çok yakında” gelecek olan Sapphire Rapids iş istasyonu CPU’ları ile dalga geçiyor


Kısaca: Sapphire Rapids iş istasyonu yongalarının, hem DDR5 bellek hem de PCIe Gen 5 desteğine sahip amiral gemisi Xeon W9-3495X de dahil olmak üzere bir dizi SKU’da olması bekleniyor. En üst düzey yonganın, 1,9 GHz temel saat hızında 56 çekirdek / 112 iş parçacığı içerdiği söyleniyor. ve 105 MB L3 önbellek ve 350 W TDP ile 4,8 GHz hızlandırılmış saat.

Intel’in Sapphire Rapids tabanlı iş istasyonu CPU’ları üzerinde çalışılıyor ve onları almak için uzun süre beklemeniz gerekmeyebilir.

Twitter’da paylaşılan bir tanıtım videosunda, iki Intel çalışanı teknoloji konuşurken görülüyor. Yolun yarısında, adam iş arkadaşına döner ve onun yeni Sapphire Rapids sistemini sorar. Bunun ne kadar saçma olduğunu yorumlayarak, sistemin artık kendi başına başarabildiği şeyi yapmak için eskiden koca bir oda dolusu bilgisayar gerektiğini ekliyor.

“İşte 30 dakikalık işleme kahve molalarım başlıyor,” diye alay ediyor.

Sevkiyat hakkında soru sorulduğunda, bayan yakın zamanda bir toplantıda olduğunu ve son test çalışmalarının “gerçekten iyi” geri geldiğini öğrendiğini, yani “çok yakında” gönderilecekleri anlamına geldiğini söyledi. Kötü davranmak bir yana, Intel’in resmi olarak bu parçalardan bahsetmesi iyiye işaret.

VideoCardz olarak vurgular, Sapphire Rapids-WS (kod adı Fishhawk Falls), Intel’in AMD’nin Threadripper Pro serisi iş istasyonu yongalarına yanıtı olarak görülüyor. Intel’in LGA-4677 soketli yeni W790 platformunu kullanacaklar ve üst düzey W-3400 CPU’ların 112 PCIe hattını ve sekiz kanallı DDR5-4800’ü desteklemesi bekleniyor.

Intel, Las Vegas’ta Tüketici Elektroniği Fuarı’nın sona ermesinden sadece birkaç gün sonra, 10 Ocak’ta Sapphire Rapids için bir lansman etkinliğine ev sahipliği yapacak. Muhtemelen, bu lansman daha çok şeylerin sunucu tarafına odaklanacak. Görünüşe göre CES, şehirdeki tüm teknoloji topluluğuyla bir lansman etkinliği için ideal aşama olacak, ama ben konudan sapıyorum.

Geçen ay AMD, 96 çekirdek, 192 iş parçacığı, 384MB L3 önbellek ve 360W TDP ile Epyc 9654’ün başını çektiği dördüncü nesil Epyc veri merkezi işlemcilerini duyurdu. Ücret? Yaklaşık 12.000 dolar.

Kaynak : https://www.techspot.com/news/96903-intel-teases-sapphire-rapids-workstation-cpus-coming-pretty.html

Yorum yapın