Intel Arc grafik sürücüleri neden 1,2 GB?


Kısaca: Nvidia ve AMD’nin grafik sürücüleri, neredeyse yirmi yıl öncesine dayanan eski yazılım ve donanımları desteklemek zorundadır, bu nedenle biraz şişirilmeleri anlaşılır bir durumdur. Ancak Intel, özel GPU’larda en yeni oyuncu olmasına rağmen en ağır sürücü yüklemesine sahiptir.

Intel’in özel grafik kartları alanına girmesi, GPU sürücülerinin boyutuyla ilgili bazı şaşırtıcı gözlemleri ortaya koyuyor. Rakipleriyle karşılaştırıldığında, Intel’in yazılımı çok ağır.

Nvidia’dan 5 Ocak’ta piyasaya sürülen GeForce Grafik Sürücüsü 528.02, 788 MB’dir. AMD’nin 8 Aralık tarihli 546 MB’lik Adrenalin 22.11.2 sürümü ve 11 Ocak tarihli 23.1.1 sürümü (Radeon RX 7000 serisi için) 590 MB daha da küçüktür. Şaşırtıcı bir şekilde, 13 Ocak’ta piyasaya sürülen Intel’in Arc Graphics sürücü sürümü 31.0.101.4034, 1,2 GB’lık bir yüklemedir. Ek olarak, her sürücü sürümünün desteklediği donanım ve yazılım yelpazesi, karşılaştırmalı boyutlarına tam olarak uymuyor.

Team green GeForce Experience uygulamasını her indirme işlemine eklediğinden, Nvidia’nın sürücülerinin AMD’ninkinden önemli ölçüde daha büyük olması beklenmedik bir durum değil. Akış işlevselliği, şirketin Ansel ekran görüntüsü aracı ve oyun performansını optimize etmek için ek yöntemler gibi kullanışlı özelliklere sahiptir. Ancak, kullanıcılar genellikle sürücüleri güncellemek için bir hesapta oturum açma ihtiyacından yakınırlar.

AMD’nin Radeon 7000 sürücülerinin, daha önce desteklenen tüm GPU’lar için olan sürücülerine kıyasla daha büyük olması merak uyandırıyor. TechSpot’un indirme sayfası 23.1.1’i bir düzeltme olarak etiketliyor, bu nedenle en verimli paket olmayabilir.

Intel’in sürücüleri arasındaki fark, birçok nedenden dolayı bir muammadır. Arc Alchemist, Intel’in ilk nesil ayrılmış GPU’larıdır ve dolayısıyla 31.0.101.4034’ün desteklemesi gereken tek Arc sürücüsüdür. Tersine, Team Red’in sürücüleri, HD 7700 serisinden bu yana tüm kartlarla uyumluluğu listeliyor. Nvidia benzer şekilde GeForce GTX 600 serisine kadar uzanıyor.

Ayrıca, iki eski rakip, Vulkan, OpenGL ve diğer grafik API’leri ile birlikte DirectX 9’dan 12’ye kadar olan sürümleri desteklemeye devam ediyor. Bu arada, Intel Arc’ın 12’den önceki DirectX sürümleri için nispeten sınırlı desteği var, bu muhtemelen onun en büyük zayıflığı. Öyleyse neden indirme boyutunun neredeyse iki katına ihtiyaç duyması garip. Belki de Intel’in eski API’ler için geçici çözümleri, daha az yerine daha fazla kodla sonuçlanır.

Başka bir açıklama, Intel’in Tiger Lake ve Raptor Lake işlemciler için Intel’in Xe tümleşik grafikleri için sürücüler içermesi olabilir. Tabii ki, AMD’nin indirmesi entegre GPU’larını ve APU’larını da desteklediği için bu teoride boşluklar bulabiliriz.

En basit açıklama, Intel’in sürücülerini performans ve indirme boyutu açısından optimize etmek için çok fazla zamanı olmaması olabilir. Bu alanda yeni olduğu için, bu sorun zamanla kendini düzeltebilir. Intel Arc Battlemage’in piyasaya sürülmesinin şirketin sürücüleri için ne yaptığını görmemiz gerekecek.Kaynak : https://www.techspot.com/news/97375-why-intel-arc-graphics-drivers-12gb.html

Yorum yapın