Intel Arc A380 oyun performansı erken incelemede hayal kırıklığı yarattı


Neden önemli: Intel, Intel Arc GPU’ları ile bir fırsat penceresinden yararlanmak istemiş olabilir, ancak şirket bunların piyasaya sürülmesini geciktirmek ve hatta ilk kullanılabilirliği Asya pazarında sınırlamak zorunda kaldı. Artık bir masaüstü Arc grafik kartının ilk bağımsız incelemesi çıktığına göre, Intel’in ayrık GPU’larına olan güven eksikliği garantili görünüyor.

Şirketin, piyasaya çok çeşitli masaüstü ve dizüstü bilgisayar modelleriyle dolup taşacağına dair ilk sözüne rağmen, Güney Kore ve Çin dışında henüz Intel Arc GPU’larını görmedik. Bununla birlikte, Team Blue’nun ayrık GPU’ları etrafındaki erken testler ve nispeten yavaş sürücü gelişimi göz önüne alındığında, şirket bunları küresel pazarda piyasaya sürmek için daha yavaş bir yaklaşım benimsemeye karar vermiş olabilir.

Geçen ay Intel, masaüstü Arc A serisi grafik kartlarının birkaç aylığına Çin’e özel olacağını söyledi. Piyasaya çıkan ilk model, bir hafta önce 1.030 yuan veya 150 doların biraz üzerinde bir fiyat etiketi ile piyasaya sürülen giriş seviyesi bir GPU olan Arc A380 oldu.

Yeni grafik kartı soğutma, video çıkışları veya genel estetik açısından pek etkileyici değil. Ancak Intel, AMD’nin benzer fiyatlı Radeon RX 6400’ünden yüzde 25’e kadar daha hızlı olduğunu iddia ediyor. Spesifikasyonlara bakarsanız, Arc A380’de 96 bit veri yolu üzerinden bağlı altı gigabayt GDDR6 bellek, bir PCIe 4.0 x8 arabirimi ve üç DisplayPort 2.0 bağlantı noktası gibi bazı şeyler var.

Bununla birlikte, Bilibili kullanıcısı tarafından yayınlanan erken bir bağımsız inceleme Şenmedunengce Intel bölümünün, Radeon RX 6500 XT ve Nvidia’nın RTX 3050’si arasında yer aldığı sentetik kıyaslamaların dışında o kadar iyi performans göstermediğini öne sürüyor. 3DMark Port Royal ve Timespy testlerini başlatırsanız, izlenimi bile alırsınız. A380, AMD’nin giriş seviyesi teklifleriyle karşılaştırıldığında bazı ışın izleme özelliklerine sahip.

Gerçek dünyadaki oyun testlerinde Arc A380’in AMD’nin Radeon RX 6400’ünden daha az güçlü olduğu kanıtlandı ve buna PUBG, GTA 5, Tomb Raider’in Gölgesi, League of Legends, Forza Horizon 5 ve Red Dead Redemption gibi popüler oyunlar dahildir. 2. Aslında, Intel’in giriş seviyesi grafik kartı, DirectX 11, DirectX 12 ve Vulkan oyunlarında Nvidia’nın GTX 1650’sinden daha kötü performans gösteriyor.

Nvidia’nın 2019’da piyasaya sürdüğü bir GPU’ya karşı bu kadar düşük performans için bir bahane bulmak kolay olmayacaktı, özellikle kart mükemmel bir oyun CPU’su olan Intel Core i5-12400 CPU ile eşleştirildiğinden.

Bu, Intel’in Intel Arc için sürücüleri mükemmelleştirmek için daha fazla zaman satın almaya çalışıp çalışmadığı sorusunu akla getiriyor, ancak nispeten düşük fiyatını düşünmediğiniz sürece A380 GPU’nun performansı hayal kırıklığı yaratıyor. Üst düzey modeller farklı bir hikaye çizebilir, ancak bekleyip görmemiz gerekecek.Kaynak : https://www.techspot.com/news/95038-intel-arc-a380-gaming-performance-disappoints-early-review.html

Yorum yapın