Instagram’ın ‘hassas içerik’ kontrolleri yakında önerilen tüm içeriği filtreleyecek – Teknolojik Haberler


Geçen yıl Instagram, kullanıcıların Keşfet sekmesinden bazı “hassas” içeriği filtrelemesi için bir yol ekledi. Şimdi, Instagram bu ayarı genişletiyor ve kullanıcıların bu içeriği uygulamadaki önerilerde kapatmasına izin veriyor.

Instagram, hassas içeriği nasıl tanımladığı veya neyin önemli olduğu konusunda fazla şeffaflık sunmuyor. Şirket, geçen yıl hassas içerik kontrolünü getirdiğinde, hassas içeriği “kurallarımızı ihlal etmeyen, ancak potansiyel olarak bazı insanları üzebilecek gönderiler – cinsel açıdan müstehcen veya şiddet içeren gönderiler” olarak çerçeveledi.

Genişletilmiş içerik kontrolleri yakında arama, Makaralar, hashtag sayfaları, “takip edebileceğiniz hesaplar” ve özet akışında önerilen gönderiler için geçerli olacaktır. Instagram, değişikliklerin önümüzdeki haftalarda tüm kullanıcılara sunulacağını söylüyor.

Kullanıcıların belirli içerik konularını sessize almasına izin vermek yerine, Instagram’ın kontrolleri yalnızca üç ayara sahiptir, biri size bu içerik grubundan daha azını gösteren, standart ayar ve daha hassas içerik görme seçeneği. 18 yaşın altındaki Instagram kullanıcıları ikinci ayarı seçemez.

İçinde Yardım Merkezi yayını içerik kontrollerini daha derinlemesine açıklayarak, kategoriyi “güvenli bir topluluk oluşturma yeteneğimizi engelleyen” içerik olarak tanımlıyor. Instagram başına şunları içerir:

“İnsanların kavga etmesi gibi şiddeti tasvir edebilecek içerikler. (Grafik olarak şiddet içeren içeriği kaldırırız.)

Transparan giysiler içindeki insanların resimleri gibi müstehcen veya müstehcen olabilecek içerikler. (Yetişkinlere yönelik çıplaklık veya cinsel aktivite içeren içeriği kaldırıyoruz.)

Tütün veya elektronik sigara ürünleri, yetişkinlere yönelik ürünler ve hizmetler ya da farmasötik ilaçlar gibi yasal düzenlemeye tabi belirli ürünlerin kullanımını teşvik eden içerik. (Düzenlemeye tabi ürünlerin çoğunu satmaya veya ticaretini yapmaya çalışan içeriği kaldırırız.)

Kozmetik prosedürleri tanıtabilecek veya tasvir edebilecek içerik.
Bir kişinin kilo vermesine yardımcı olacak bir ekin tanıtımını yapmak gibi sağlıkla ilgili iddialara dayalı olarak ürün veya hizmet satmaya çalışan içerik.”

Instagram, blog gönderilerine eşlik eden görüntülerde “bazı kişilerin uyuşturucu veya ateşli silahlar gibi konularda içerik görmek istemediğini” belirtiyor. Seçenek sunulduğunda belirttiğimiz gibi, Instagram’ın hassas içeriği nasıl tanımladığı konusunda şeffaf olmaması ve kullanıcılara daha ayrıntılı içerik kontrolleri sunmama kararı, özellikle seks ve şiddeti “hassas” olarak bir araya getirme kararı göz önüne alındığında rahatsız edici.

Instagram, düşmanlığıyla ünlü bir platformdur. seks işçileri, seks eğitimcileri ve hatta müstehcen emoji. Güncelleme, genellikle Instagram’ın cinsel içerik için agresif parametrelerinden etkilenen hesaplar için daha kötü bir haber, ancak bu topluluklar zaten platformun iyiliğini korumak için geriye doğru eğilmeye alışkın.

Durduğumuz yerden, kilo verme dolandırıcılığını ve diyet kültürünü teşvik eden gönderileri görmek istemeyen bir kullanıcının transparan giyimli insanların resimlerinden hoşlanmaması hiç de sezgisel değil, ancak Instagram açıkça resim yapıyor. burada geniş vuruşlar. Sonuç, kullanıcıların Instagram’ın algoritmalarında gezinirken görmemeyi tercih ettikleri şeylerden kolayca kaçınmaları için anlamlı bir yol yerine, kullanıcıları “yetişkinlere uygun” içeriğin opak bir bloğunu kapatmaya davet eden bir araçtır.

Kaynak : https://techcrunch.com/2022/06/07/instagrams-sensitive-content-controls/

Yorum yapın