Instagram şimdi insanların yüzlerini yaşları için tarayacak bir AI sistemini test ediyorInstagram bugün, insanlara kaç yaşında olduklarını söyleyebilecek bir yapay zeka aracı da dahil olmak üzere, insanların yaşını doğrulamaya yardımcı olacak bazı yeni teknolojileri test ettiğini söyledi.

Instagram kullanan kişilerin en az 13 yaşında olması gerekir ancak bu her zaman böyle olmamıştır. 2019’a kadar Instagram bir kişinin doğum tarihini bile istemedi. Bir gencin ruh sağlığına ne kadar zarar verebileceği konusunda son zamanlarda ilgi odağı haline gelen bu uygulama, bu nedenle Instagram sahibi Meta Platforms Inc., daha küçük çocukların platforma girmesine izin verilmeyeceğine söz verdi.

Bu günlerde Instagram, platformunda bazı yaş doğrulama araçlarına sahip ve şirket, genç kullanıcıları potansiyel olarak ürkütücü yaşlı kullanıcılardan ayırabilecek bazı başka özellikler ekledi, ancak bugün bu konuda daha fazlasının yapıldığını söyledi.

Yeni özelliklerden biri yeterince basit. Bazı durumlarda, kullanıcıların arkadaşlarından veya kullanıcı ailelerinden, gencin yaşını doğrulamaları istenecektir. Ancak daha da ilginç olan, Instagram’ın tanıtacağı ve bir kişinin yüzünü yaş için tarayacak yapay zekadır. Instagram bunu, bu tür AI araçları geliştiren bir şirket olan Yoti ile yapıyor.

Yüz taraması durumunda, kullanıcıların bir selfie yüklemesi gerekecek ve Instagram bunu Yoti’ye gönderecek. Bu teknoloji kişiyi tanımlayamaz, yalnızca kişinin yaşını değerlendirmek için bir sinir ağı kullanır. Yoti, “Teknolojimiz, 1,36 yıllık ortalama mutlak hata (MAE) ve 13 ila 19 yaşındakiler için 1,52 yıllık ortalama mutlak hata (MAE) ile 6 ila 12 yaşındakiler için doğrudur” diyor. Beyaz kağıt. “Bunlar, 18 yaşın altındakilerin yaş kısıtlamalı mal ve hizmetlere erişiminin olmamasını sağlamak için düzenleyicilerin en çok odaklandığı iki yaş aralığıdır.”

Bazı gençlerin daha genç, bazılarının daha yaşlı göründüğü göz önüne alındığında, bu teknolojinin zor olacağı düşünülse de, Yoti, bazı Avrupa ülkelerinde bir kişinin yaşını doğru bir şekilde tanımlayabilen güvenilir bir sistem olarak zaten onaylanmıştır. Üçüncü taraf bir şirket tarafından yapılan testlerde, insanların 18 yaşından büyük olup olmadığını değerlendirmek için kullanıldığında, %98,89 doğruluk oranına sahipti.

Meta, “İnsanların yaşlarını doğrulamak için yeni seçenekler menüsünü test etmenin yanı sıra, birinin genç mi yoksa yetişkin mi olduğunu anlamak için AI kullanıyoruz” dedi. Blog yazısı. “AI, gençlerin Facebook Dating’e erişmesini, yetişkinlerin gençlere mesaj göndermesini önlememize ve örneğin gençlerin kısıtlı reklam içeriği almasına yardımcı oluyor. Amacımız, bu teknolojinin kullanımını teknolojilerimizde daha geniş bir alana yaymaktır.”

Fotoğraf: Instagram

Uzmanlardan oluşan Cube Club ve Cube Event Topluluğumuza katılarak misyonumuza desteğinizi gösterin. Amazon Web Servisleri ve Amazon.com CEO’su Andy Jassy, ​​Dell Technologies’in kurucusu ve CEO’su Michael Dell, Intel CEO’su Pat Gelsinger ve daha birçok aydınlatıcı ve uzmanı içeren topluluğa katılın.Kaynak : https://siliconangle.com/2022/06/23/instagram-now-testing-ai-system-will-scan-peoples-faces-age/

Yorum yapın