Instagram, içerik oluşturucu pazarını yalnızca davet esasına göre başlattı – Teknolojik Haberler


Instagram resmen test etmeye başladı yeni içerik oluşturucu pazarı, markaların ortaklıklar ve kampanyalar hakkında içerik oluşturucuları keşfetmesine ve onlara ulaşmasına yardımcı olmak için tasarlanmış bir merkez. Pazaryeri şu anda Amerika Birleşik Devletleri’ndeki markalar için yalnızca davetle kullanılabilir.

Pazara erişmeye davet edilen markalar, içerik oluşturucuları cinsiyet, yaş, takipçi sayısı ve ilgi alanlarına göre filtrelemek için Meta Business Suite içindeki masaüstü deneyimini kullanabilir. Markalar ayrıca cinsiyet, yaş, ilgi alanları, ülke ve şehir gibi filtreleri kullanarak etkileşimde bulunan kitlelerinin demografisine göre içerik oluşturucuları filtreleyebilir. Ayrıca şirketler, kendileriyle çalışmak istediğini belirten içerik oluşturucuları “ilgilenen içerik oluşturucular” sekmesi aracılığıyla görebilecek. Ayrıca, kendilerini etiketleyen veya “etiketler ve takipler” sekmesi aracılığıyla onları takip eden içerik oluşturucuları görebilirler. Markalar, filtreler aracılığıyla daha önce keşfettiklerine benzer içerik oluşturucuları da görebilir. Daha sonra içerik oluşturucuları kayıtlı listelere ekleyebilirler.

Markalar, ortak olmak istedikleri içerik oluşturucuları keşfettiklerinde, kampanyalar oluşturmak ve bunları içerik oluşturucularla paylaşmak için pazarı kullanabilirler. Ardından, içerik oluşturuculara, istenen çıktılar ve tazminat gibi kampanya hakkında bilgi sağlayabilirler. İçerik oluşturuculara gönderilen mesajlar, yeni oluşturulan “Ortaklık Mesajları gelen kutusunda” görünecek. İçerik oluşturucular, markalara yanıt verebilir ve DM’ler aracılığıyla doğrudan Instagram uygulaması içinde onlarla koordinasyon sağlayabilir.

Instagram bir blog gönderisinde, “Tüm bunlar, Instagram’ı, içerik oluşturucuların sevdikleri şeyi yaparak geçimlerini sağlayabilecekleri en iyi yer haline getirme taahhüdümüzün bir parçası ve markaların iş ortaklığı yapacak içerik oluşturucuları keşfetmesine yardımcı oluyor” dedi.

Resmi duyuru, Meta CEO’su Mark Zuckerberg’in, şirketin Instagram’da içerik oluşturucuların keşfedilebileceği ve içerik için ödeme alabileceği belirlenmiş bir yeri test ettiğini söylemesinden birkaç hafta sonra geldi.

Meta’nın içerik oluşturucular için pazar yerini alması, video uygulamasının şirket içi etkileyici pazarlama platformu olan TikTok’un Yaratıcı Pazarı’na benzer. TikTok’un Oluşturucu Pazarı, markaların pazarlama kampanyaları için en iyi TikTok kişiliklerini keşfetmelerine olanak tanır; Meta’nın kendi içerik oluşturucu pazarıyla yapmayı amaçladığı şey bu. Meta’nın Creator Marketplace’in TikTok’u ele geçirme çabalarının bir parçası olacağı açık.

Kaynak : https://techcrunch.com/2022/07/13/instagram-creator-marketplace/

Yorum yapın