Instagram, içerik oluşturucu abonelik testine daha fazla özellik ekliyor – Teknolojik Haberler


Açıkça Patreon gibi içerik oluşturucu abonelik hizmetleriyle rekabet etmek için Instagram, Ocak ayında bir abone özelliğinin alfa testine başladı. Bugün Instagram Başkanı Adam Mosseri, test özelliklerinin genişletildiğini ve son altı aylık geliştirmenin nasıl gittiğine dair bazı güncellemeler duyurdu.

Özellik Ocak ayında test edilmeye başladığında, olimpik jimnastikçi gibi yalnızca on içerik oluşturucu özelliğe erişebiliyordu. Ürdün Şilileri ve astrolog Aliza Kelly. İlk alfa sunumu, yalnızca abone hikayelerini, abone rozetlerini ve yalnızca abone canlı yayınlarını destekledi. Şimdi, Mosseri’ye göre, on binlerce içerik oluşturucunun erişimi var ve yalnızca abonelere özel özelliklerin listesi genişliyor. Instagram aboneliklerinde yapılan yeni güncellemeler arasında abone grubu sohbetleri, yalnızca aboneler için makaralar ve gönderiler ve bir içerik oluşturucunun profilinde yalnızca abonelere özel bir sekme bulunur, böylece ödeme yapan hayranlar, erişimlerinin kilidini açtıkları içeriği görebilirler.

Mosseri, “Her yerdeki içerik oluşturucular için gerçekten önemli bir şey, sürdürülebilir gelirdir” dedi. video. “Günün sonunda, eğer bir yaratıcıysanız, bir işletmesiniz ve sürdürülebilir ve öngörülebilir bir gelir elde etmenin harika bir yolu da aboneliklerdir.”

Şu anda Meta, Facebook ve Instagram gibi platformlarında içerik oluşturucu kazançlarından herhangi bir kesinti yapmıyor. Bu politika 2024’e kadar yürürlükte kalacak – başlangıçta 2023’te bitmesi gerekiyordu, ancak CEO Mark Zuckerberg geçen ay açıklandı bu kurulumun bir yıl daha uzayacağını söyledi. Bu, içerik oluşturucuları uzun vadede Meta’nın ürünlerinden para kazanmaya ikna etmeye yönelik açık bir girişimdir, ancak şimdilik içerik oluşturucular için çok önemli. Zuckerberg, bu tanıtım dönemi sona erdiğinde Meta’nın ne kadar bir kesinti alacağı konusunda net değil, ancak geçen yıl dedi “Apple ve diğerlerinin aldığı %30’dan daha az.”

Bununla birlikte, meta veri tabanında, şirket bir %47.5 kesinti dijital varlık satışlarından – Meta Quest mağazası aracılığıyla %30 ve Horizon Worlds platformu aracılığıyla %17,5.

VR kulaklıklarımızın dışında, Meta, yaratıcılara yönelik ve muhtemelen vergilendirilmeyecek bir dizi özellik sunuyor. Dün Instagram, şu anda yalnızca davetli bir aşamada olan ve markaların ve içerik oluşturucuların potansiyel anlaşmalar ve ortaklıklar hakkında bağlantı kurmasını sağlayacak bir içerik oluşturucu pazar yeri başlattı. Bazı girişimler bu bağlantıları şimdiden kolaylaştırmaya çalışıyor ve bu platformlar daha uzun süredir var olmasına rağmen, Instagram kendi ürününün platforma özgü olması nedeniyle bir avantaja sahip olabilir.

Kaynak : https://techcrunch.com/2022/07/14/instagram-creator-subscriptions-expansion/

Yorum yapın