Instagram, doğrudan mesajlar için bir çıplaklık filtresi geliştiriyor • Teknolojik Haberler


Instagram, doğrudan mesajlar üzerinden gönderilen istenmeyen çıplak mesajları filtrelemenin yeni bir yolunu test ediyor ve uygulama araştırmacısı tarafından yayınlanan gelişme raporlarını doğruluyor. Alessandro Paluzzi bu haftanın başlarında. Görüntüler, Instagram’ın çıplaklık içerebilecek fotoğrafları örtbas edecek bir teknoloji üzerinde çalıştığını, ancak şirketin fotoğraflara kendisinin erişemeyeceğini belirtti.

Gelişme ilk kez tarafından bildirildi Sınır ve Instagram, özelliği Teknolojik Haberler’a onayladı. Şirket, özelliğin geliştirmenin erken aşamalarında olduğunu ve henüz bunu test etmediğini söyledi.

Meta sözcüsü Liz Fernandez Teknolojik Haberler’a “İnsanların kendilerini çıplaklık içeren fotoğraflar gibi istenmeyen DM’lerden korumalarına yardımcı olmak için bir dizi isteğe bağlı kullanıcı kontrolü geliştiriyoruz” dedi. “Bu teknoloji Meta’nın kimsenin özel mesajlarını görmesine izin vermiyor, ne bizimle ne de başkalarıyla paylaşılmıyor. Bu yeni özelliklerin insanların gizliliğini korurken, aldıkları mesajlar üzerinde kontrol sahibi olmalarını sağlamak için uzmanlarla yakın bir şekilde çalışıyoruz” diye ekledi.

Paluzzi tarafından yayınlanan özelliğin ekran görüntüleri, Instagram’ın bu özellik için tüm görüntüleri cihazda işleyeceğini, dolayısıyla sunucularına hiçbir şey gönderilmediğini gösteriyor. Ayrıca, güvenilir bir kişiden geldiğini düşünüyorsanız fotoğrafı görmeyi seçebilirsiniz. Özellik yaygın bir şekilde kullanıma sunulduğunda, çıplak fotoğraflar içeren mesajları ayıklamak isteyen kullanıcılar için isteğe bağlı bir ayar olacaktır.

Geçen yıl Instagram, küfürlü kelimeler, kelime öbekleri ve emojilerle çalışan anahtar kelime tabanlı filtreleri etkinleştirmek için DM kontrollerini başlattı. Bu yılın başlarında şirket, çıplaklık ve grafik şiddet de dahil olmak üzere belirli içerik türlerini kullanıcı deneyiminin dışında tutan bir “Hassas İçerik” filtresini tanıttı.

Sosyal medya, istenmeyen çıplak fotoğraflar sorunuyla kötü bir şekilde boğuşuyor. Bumble gibi bazı uygulamalar şu araçları denedi: Bu sorun için yapay zeka destekli bulanıklaştırmaTwitter beğenileri, çocuklara yönelik cinsel istismar materyallerini (CSAM) ve rıza dışı çıplaklığı geniş ölçekte yakalamakta zorlanıyor.

Platformlardan sağlam adımlar atılamaması nedeniyle milletvekilleri bu konuya sert bir gözle bakmak zorunda kaldı. Örneğin, Birleşik Krallık’ın yakında çıkacak olan Çevrimiçi Güvenlik Yasası, siber teşhiri bir suç haline getirmeyi amaçlıyor. Geçen ay, California, alıcılara izin veren bir kuralı kabul etti. gönderenleri dava etmek için istenmeyen grafik materyal. Teksas geçti 2019’da siber teşhir yasasıbunu bir “kabahat” olarak sayar ve 500 dolara kadar para cezasına çarptırılır.

Kaynak : https://techcrunch.com/2022/09/22/instagram-is-developing-a-nudity-filter-for-direct-messages/

Yorum yapın