İnsan için küçük bir adım – Teknolojik Haberler


Merhaba ve Max Q’ya tekrar hoş geldiniz. Özel uzay uçuşu için büyük bir haftaydı. Her zamanki gibi [email protected]’a geri bildirim, yorum ve ipuçları gönderin.. Beni Twitter’da da yakalayabilirsiniz. @breadfrom.

Bu konuda:

  • Axiom Space’in ilk görevi ISS’ye gidiyor
  • Astranis özel bir Falcon 9 uçuşu satın aldı
  • Kurucu ve VC Jordan Noone ile bir hafta

Max Q’nun ücretsiz bülten sürümünün gelen kutunuza ulaşması için kaydolmayı unutmayın.

Axiom Space’in tamamen özel uzay görevinin açılış töreni devam ediyor. Dört kişilik ekip, Cuma günü bir Falcon 9 roketinin üzerindeki SpaceX Crew Dragon’un içindeki NASA’nın Kennedy Uzay Merkezi’nden havalandı ve sekiz günlük bir süre için Uluslararası Uzay İstasyonuna gittiler.

Bu, bir sonraki özel vatandaş grubunu 2023’te ISS’ye göndermeyi hedefleyen Axiom için planlanan birçok görevden ilki. Axiom yalnızca özel uzay uçuşu işinde değil, aynı zamanda şirket NASA tarafından dokunuldu ilk modülün 2024’ün sonlarına doğru çıkmasıyla ISS’ye ticari modüller kurmak. Şirketin nihai amacı, modülleri ayırmak ve on yılın sonunda ISS’nin emekli olmasıyla yeni bir istasyon olarak işletmek.

Buradaki görevi tekrar izleyin:

San Francisco merkezli girişim Astranis, bir SpaceX Falcon 9 roketi için özel bir fırlatma satın aldı. Bu doğru: Astranis, birden fazla şirketin fırlatma maliyetini böldüğü bir “yol paylaşımı” modeli kullanmak yerine, şirketin dört iletişim uydusu paketini hedef yörüngelerine yaklaştıracağını söylediği özel bir görevde tüm roketi rezerve etti. çok daha hızlı bir sürede.

Astranis CEO’su ve kurucusu John Gedmark, “Aslında bir Falcon 9’un maksimum kapasitesinden önemli ölçüde daha azını kullanıyoruz” dedi. “Bu sadece dört küçük uydu [will be] orada. Bu nedenle, bu dört uyduyu GEO’ya normalde bu tür bir fırlatma ile yapabileceğinizden çok daha yakın hale getirmek için tüm bu ekstra performansı kullanabiliyoruz.”

Astranis, bugün yörüngede bulunan tipik yer-durağan iletişim uydularından çok daha küçük ve daha hafif oldukları için, boyut ve maliyetin yaklaşık 1/20’si oranında gelen MicroGEO uyduları üretmektedir. Önümüzdeki yaz fırlatılacak olan dört uydu, Latin Amerika telekom şirketi Grupo Andesat ve uçaklarda ve gemilerde internet bağlantısı sağlayan Anuvu da dahil olmak üzere şimdiden özel müşterilere sahip.

Bu hafta…Jordan Noone ile

Jordan Noone, Relativity Space’in kurucu ortağı ve kurucu CTO’su ve aynı zamanda hem Embedded Ventures hem de KittyCAD’in kurucu ortağıdır. Ondan önce, iki yıl boyunca Güney Kaliforniya Üniversitesi’nin Roket Tahrik Laboratuvarı’nı yönetti ve 100 km’nin üzerinde uzay irtifasına ulaşma kabiliyetine sahip tamamen öğrenci yapımı ilk iki roketin geliştirilmesini ve fırlatılmasını denetledi. Bu uçuşlar, onun uzaya roket uçurmak için FAA izni alan ilk öğrenci ve dünyanın en genç insanı olmasına neden oldu. Oradan, hem Blue Origin’de stajyer olarak, hem de SpaceX’te tam zamanlı olarak mürettebatlı uzay uçuşu tahrik sistemleri üzerinde çalıştı ve 2015’te Relativity’ye 22 yaşındayken başladı.

Teknolojik Haberler: Ne üzerinde çalışıyorsunuz?

Jordan Noone: Zamanım ikiye bölündü Gömülü GirişimlerJenna Bryant ve benim 2020’de birlikte kurduğumuz risk sermayesi fonu ve KittyCAD CEO olarak, geçen yıl fondan çıktığımız bir girişim. Embedded, lansmanın ötesinde çift kullanımlı uzay girişimlerine yatırım yaparak, son yirmi yıllık ticari fırlatıcı geliştirmesinden kaynaklanan düşen fırlatma maliyetlerinin kesinti dalgasını yönetiyor. KittyCAD, kodu donanıma getirerek donanım tasarım otomasyonu için kod altyapısı sağlar. İkisi de benim kurucu ortağımdan ayrılıyor görelilik uzayı ve ilk altı yıl boyunca CTO olarak — Gömülü: donanım tasarımı için lansman, yeni nesil katmanlı üretim ve yeni nesil dijital mühendislik araçlarının gelecekteki uygulamalarına yatırım yapmak — ve KittyCAD: son teknoloji donanım şirketlerinin tasarım katındaki darboğazları çözmek , Relativite’de fabrika katında 3D baskı ile çözdüklerimizden ziyade.

Geçen hafta haberlerde olan ve düşünmeden duramadığın bir şey ne oldu?

Mezun olduğum okul olan USC, Embedded Ventures ekibinden bir bağışla geri getirildi Proje Yükü: ortaokul çağındaki kızların, programlamanın yanı sıra roket, yük ve uydu tasarımı yoluyla bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik (STEM) alanlarında kariyer sahibi olmanın nasıl bir şey olduğunu deneyimledikleri bir program. Bu uygulamalı programlar, bugün bu alanlarda yeterince temsil edilmeyen bireyler için STEM’e ilgi yaratmada etkilidir. Gömülü Girişimlerden yapılan bağışın bir kısmı, programdan mezun olduktan kısa bir süre sonra vefat eden 2019 Proje Yükü mezunu Summer Medford’un onuruna yapılacaktır. Programdan ilk kez yıllar önce Relativite projeyi desteklemek için gönüllüler gönderdiğinde öğrendik, ancak o yıldan sonra önceki bağışçı programa desteği kesti.

Gelecek hafta için ne bekliyorsunuz?

Sahip olduğum girişimcilik yolculuğunda olduğum için şanslıyım. İçimde yankılanan tek hedef, bu yolculuk fırsatını gelecek nesil için daha kolay ve daha erişilebilir hale getirmek. Bu nedenle, ana akım girişim topluluğu tarafından göz ardı edilen kurucuları ve teknoloji alanlarını desteklemek için Embedded’ı başlattık. Bu yüzden aşağıdaki gibi programları destekliyoruz. Proje Yükü ve diğer eğitim yardım çalışmalarımız. KittyCAD, dünyayı değiştiren donanımlar tasarlayan yenilikçilerin ihtiyaç duyduğu araçları sağlar, Relativite, dünyanın en karmaşık donanım projelerinden bazılarında yineleme ve hayal gücünün özgürce akmasına izin verir. Gelecek haftayı ve tüm haftalarımı sabırsızlıkla bekliyorum, çünkü bu hedefin gerçekleşmesi için gereken çalışmalarla dolular. Etrafım ya aynı amaca ya da gerçekleştiğine inandığım hedeflere doğru çalışan eşit derecede hırslı insanlar ve ekiplerle çevrili.

Hangi şarkı tekrarlandı?

KittyCAD’in yeni ritmi İnternet sitesi.

TC ve ötesinden daha fazla haber

  • Amazon’un Yüksek hızlı bir internet uydu takımyıldızı inşa etmeye yönelik devasa planı olan Project Kuiper, perakende devi United Launch Alliance, Blue Origin ve Arianespace ile büyük fırlatma anlaşmaları imzaladığında gerçekleşmeye daha da yaklaştı. Üç anlaşma 83 lansman ve milyarlarca dolar değerinde olabilir.
  • Astro ölçekli devam edecek uzay aracındaki sekiz iticiden dördünün hizmet dışı olmasına rağmen, yörünge enkaz temizleme gösteri görevi. Şirket, iticiler de dahil olmak üzere bir dizi teknik sorun nedeniyle görevi Ocak ayında durdurmuştu.
  • NASA iklim değişikliğini izlemek için uzaya dayalı iki yöntem geliştiriyor: biri yer üstü orman biyokütlesi ve karbon depolarının küresel tahminlerini sağlıyor, ikincisi ise yeraltı su kaybını izlemek için bir yöntem geliştirmek için uydu verilerini kullanıyor.
  • roket laboratuvarı Bu ayın ikinci yarısında fırlatılması planlanan şirketin bir sonraki görevi sırasında ilk kez Electron roketini havada yakalamaya çalışacak.
  • Uzay X süper kütleli roketi Starship’in ilk yörüngesel test uçuşuna giden yolda başka bir tümseğe çarptı. ABD Ordusu Mühendisler Birliği, SpaceX’in belirli bilgileri sağlamaması nedeniyle şirketin Starbase fırlatma tesisini genişletme başvurusunu askıya aldı, Bloomberg bildirdi.
  • SpinLaunch şirketin uzaya yük gönderme konusundaki benzersiz yaklaşımını test etmek için bir NASA sözleşmesi imzaladı. SpinLaunch, bir uzay aracını atmosferden kaçmak için yeterince yüksek bir hızda döndürmek için büyük, vakumla kapatılmış bir oda ve hipersonik bir ip kullanan bir sistem geliştiriyor.
  • Tip BirABD merkezli bir VC firması, uzay ve derin teknoloji şirketleri için 50 milyon dolarlık bir fon başlatıyor. Yeni fonun merkezi ABD’de ve Londra’da bir ofisi olacak.

“Amerika’nın çok kullanımlı uzay limanı”

Haftanın en sevdiğim fotoğrafı: SpaceX’in Falcon 9 roketinin NASA’nın Uzay Fırlatma Sisteminin yanından bir görünümü, ilk kez insanları taşımak için yapılan iki farklı roket aynı anda Kennedy Uzay Merkezi’nde fırlatma rampalarında bulundu. Fotoğraf tweet atıldı KSC’nin Twitter sayfası.

Max Q sana benim tarafımdan getirildi, Aria Alamalhodaei. Max Q’yu okumaktan hoşlanıyorsanız, bir arkadaşınıza iletmeyi düşünün.

Kaynak : https://techcrunch.com/2022/04/11/max-q-one-small-step-for-man/

Yorum yapın