İnsan dijital ikizleri ve evrimi: Gerçek Westworld?


Geçen hafta yeni bir şirket hakkında yazmıştım — Merlynn — bu, ilkel bir insan dijital ikiz aracı satıyor. O zamandan beri dijital ikizleri ve bunun gibi bir aracın nasıl bir sonraki harika üretkenlik uygulaması olabileceğini düşünüyorum.

Bir deneyimi geliştiren araçlar ilk yaratıldığında, daha önce olanı taklit etme eğilimindedirler. İlk arabalar, atsız at arabalarına benziyordu ve hatta atsız arabalar. Arabalar gelişti ve artık o ilk örneklere hiç benzemiyor. Dijital ikizlerin de bugün göründüklerinden çok farklı bir şeye dönüşmesini bekliyorum.

İnsan dijital ikizlerinin nasıl evrimleşebileceğini ve nasıl gelişeceğini düşünelim. HBO’nun distopik dizisi Westworld peygamber olduğunu kanıtlayabilir. (Gösterinin 4. sezonu yarın başlıyor.)

Bir insan dijital ikizinin evrimi

Şu anda, en son Google Conversational AI’nın duyarlılığa ulaştığına inandığını söyleyen bir Google araştırmacısı hakkında pek çok tartışma var. Bundan şüphe etsem de, önemli olup olmadığını sorguluyorum. Bir şeyin duygulu olduğuna inanıyorsak ve duygulu davranıyorsa, o zaman belki de ona duyguluymuş gibi davranmalıyız – sadece etkileşimi optimize etmek için. “Westworld”, insanları ve hayvanları taklit eden (ve onlar gibi davranan) robotlara sahiptir. Ve insanlar onları canlılar kadar ciddiye almayı unuturlarsa, robotlar da aynı şekilde ölmeye eğilimlidirler (yine de yeniden yaratılabilirler).

Bir insan dijital ikizinin evrimi için beklenen son nokta, tüm becerilere (ve gözlem ve doğrudan veri girişi yoluyla aktarılabilen neredeyse tüm hatıralara ve kişilik özelliklerine) sahip bir insanın tam, ayırt edilemez bir kopyası olacaktır. Kopyaladıkları insana göre benzersiz avantajları ve dezavantajları olan dijital yapılar olacaklar.

Dezavantajları arasında, en azından başlangıçta, yalnızca meta veri deposunda var olabilmeleri yer alır. Avantajları, onlar için programlanmadıkları sürece insan zaaflarının olmaması olacaktır. Uykuya ihtiyaçları yoktur, bilgisayar hızlarında eğitilebilirler, ciddi şekilde çoklu görev yapabilirler (bilgisayarlı bir yapı oldukları göz önüne alındığında), duyguları açıp kapatabilirler ve sadece enerjiye ve içinde çalışacakları dijital bir dünyaya ihtiyaç duyarlar.

Telif Hakkı © 2022 IDG Communications, Inc.Kaynak : https://www.computerworld.com/article/3664931/human-digital-twins-and-evolution-the-real-westworld.html#tk.rss_all

Yorum yapın