İngiltere’nin Çevrimiçi Güvenlik Faturası duraklatıldı yeni Başbakan bekleniyor – Teknolojik Haberler


İngiltere’de internet içeriğini çocuk güvenliği odaklı bir çerçeveyle düzenleyen büyük popülist ancak tartışmalı bir yasa, hükümetin Boris Johnson’ın Muhafazakar Parti lideri olarak geçen hafta istifa etmesinin ardından yeni bir başbakan seçmeyi beklediği sonbahara kadar duraklıyor.

PolitikaEv dün, Çevrimiçi Güvenlik Yasası’nın sonbaharda iade edilmek üzere önümüzdeki hafta Avam Kamarası işinden çıkarılacağını bildirdi.

Dijital, Kültür, Medya ve Spor Departmanı (DCMS), mevzuatın tamamen kaldırıldığını reddetti, ancak tasarının kaderi şimdi açıkça yeni başbakana ve çevrimiçi konuşmayı düzenleme iştahına bağlı olacak.

Tasarıyı eleştirenler, Birleşik Krallık’ın dijital sektörünü sakatlayıcı uyumluluk maliyetleriyle sarsarken, içerik düzenlemesine büyük ölçüde ulaştığı konusunda uyarmaya devam ediyor.

Dijital haklar grupları, yeniden düşünme çağrısı yapmak için zamanı yakalarken, çocuk güvenliği grupları ve muhalefetteki İşçi Partisi, mevzuatta zaten var olan son gecikmeyi kınadı. yapımdaki yıllar.

Sansür Endeksi, CEO Ruth Smeeth’in yaptığı açıklamada, tasarıyı “temelden kırılmış” olarak nitelendirdi. BBC: “Bir sonraki başbakanın tamamen yeniden düşünmeye ihtiyacı var.

“Nick Clegg ve Mark Zuckerberg gibi teknoloji yöneticilerine, hepimizin çevrimiçi olarak söyleyebileceklerimiz üzerinde muazzam miktarda kontrol sağlayacak, Birleşik Krallık’ı dünyada şifreli mesajlaşma uygulamalarını kıran ilk demokrasi haline getirecek ve çevrimiçi istismara maruz kalan insanları yapacak. platformları hayati kanıtları silmeye zorlayarak daha az güvenli.”

Çağrı, tasarıyı “karmaşa” olarak nitelendiren Open Rights Group’un CEO’su Jim Killock tarafından tekrarlandı. bir tweet “yaygın izleme uygulamak ve yasal konuşmayı sınırlamakla tehdit ediyor”.

Ancak çocuk yardım kuruluşu NSPCC, BBC’ye verdiği bir yanıtta, reşit olmayanları çevrimiçi ortamda korumaya yönelik yasaların çıkarılmasının “önemli” ve “hayati” olduğunu söyledi. “Bu yasa, herhangi bir hükümetin toplumumuzdaki en savunmasız kişileri güvende tutma görevinin temel taşı olmalıdır”.

Daha önceki başarısız hükümet, bir dizi gecikmeden sonra 2019’da kaldırılan pornografi web sitelerine (2017 Dijital Ekonomi Yasası’na kadar uzanan) erişim için yaş kontrollerini zorunlu kılma planları, Çevrimiçi Güvenlik Yasası’nda yeniden canlandırılmıştı; Tasarı bu noktada yaklaşık beş yıl öncesine dayanıyor, ancak hala yasalaşmadı.

Diğerleri, hükümetin istikrarlı bir değişiklik ve ekleme akışıyla geldiği birkaç gün öncesine dayanıyor – eleştirmenlerin de iddia ettiği gibi, tasarının tutarsız bir karmaşa olduğunun bir işareti.

Muhafazakar lider değişikliğinden kaynaklanan mevzuatta yeni bir gecikme – ve bir seçim beklenenden daha erken yapılırsa potansiyel olarak hükümet değişikliği – ilerlemeyi daha da geciktirebilir.

Umutlu bir lider olan Kemi Badenoch’un yasayı eleştiren açıklamaları – hükümetin “incinmiş duygular için yasa yapmaması” gerektiğini söylediği açılış konuşması da dahil olmak üzere; ve takip eden yorumlarda heyecan dün, tasarının tamamen düşürülmesi için destek önerdiği ortaya çıktı ve onu “yasa olmaya uygun bir devlet yok” olarak çarptı – şu anki (ama belki de daha uzun süre değil) devlet mezhebi Nadine Dorries ile hızlı bir şekilde öldürücü mücadeleyi alevlendirdi. DCMS, geri tweet atmak Badenoch’ta, iddiayı destekleyecek makbuzlar istemek için.

DCMS’nin teknoloji ve dijital ekonomiden sorumlu bakanı olan Damian Collins – Johnson’ın kendisinden önce gelen istifaların ardından hükümet görevlerindeki boşlukları kapatma ihtiyacının bir sonucu olarak – ayrıca tweetlendi Badenoch’u açıkça reddetmek için. Departmandaki özeti, Çevrimiçi Güvenlik Yasasını teslim etmeyi içeriyor.

Collins, yasanın yasal konuşmanın kaldırılmasını gerektirdiği iddiasını ayağa kaldırması için ona baskı yapmadan önce, “Bu tamamen yanlış” dedi. Aksini iddia etmeye devam etti – tasarının hükümete ilk kez “yasalarımıza dayalı olarak çevrimiçi güvenlik standartlarını belirleyin” — eklemeden önce: “Bunu neden durdurmak isteyesiniz?”

Badenoch (şimdiye kadar) yasa eleştirisini desteklemek için herhangi bir referans sunmamış olsa da, teknoloji endüstrisi gözlemcileri ve BT hukuku ve politika uzmanları boşluğu doldurmak için bazı özel örnekler sunmakta hızlıydı…

Anlaşmazlık, hükümetin birleşik görünmesini sağlamasa da, nispeten bilinmeyen – Muhafazakar Parti’nin sağ kanadından gelen – Badenoch’un liderlik yarışmasını kazanma şansının zayıf olduğu düşünülüyor.

Eski şansölye Rishi Sunak hâlâ önde gidiyor, ancak ticaret bakanı Penny Mordaunt, dünkü Muhafazakar üyeler oylamasından sonra en fazla ivmeyi sağladı – Sunak’ın 88’ine karşı 67 destekçiyle – ve o (şu anda) çok önemli olanı kapmak için en iyi atışa sahip görünüyor. ikinci yer yuvası.

Bununla birlikte, alanı daraltmak için hala bir dizi başka oylama var.

Kimin lider ve başbakan olacağına karar vermek için nihai bir oylama için daha geniş Muhafazakar Parti üyeliğine yalnızca en iyi iki aday öne sürülecek. Bu kişinin Eylül ayı başlarında görevde olması bekleniyor.

Ne Sunak ne de Mordaunt, liderlik kampanyalarında şu ana kadar Çevrimiçi Güvenlik Yasasına saldırmaya odaklanmadı.

Gerçekten de, tasarının sadık bir destekçisi olmaya devam eden Collins, Mordaunt için çıktı. Ve taze olarak cıvıldamakson birkaç dakika içinde gönderilen, ticaret bakanından, başbakan olursa tasarıya “devam edeceğine” dair onay aldığını söyledi.

Sunak’ın Çevrimiçi Güvenlik Yasası konusundaki konumu daha az nettir, ancak yasa meclise sunulduğunda kabinedeydi, bu nedenle toplu olarak (o zamanki) kabinedeki meslektaşlarıyla (yasanın en büyük savunucusu olan Dorries dahil) birlikte geçirmek için çalışıyor. Dolayısıyla, kazanırsa, yasanın içini boşaltmayı bir öncelik haline getirecek bariz bir aday gibi görünmüyor.

Liderlik lansman konuşmasında, kadınlara ve kız çocuklarına yönelik orantısız miktarda istismar sorununa atıfta bulunuldu – ve kadınlar ve kız çocukları için korumaların artırılması, tasarının iddia edilen bir amacıydı (bunun sağlayıp sağlayamayacağı başka bir konudur). Bu nedenle, örneğin, a’nın eklenmesi siber flaşa karşı yeni yasa hükümetin Mart ayında açıkladığı

Her halükarda, liderlik yarışı Sunak ve Mordaunt arasında bir kaçış olarak sona ererse, Muhafazakar Parti üyelerinin anketleri, eski başbakanı kolayca görebileceğini gösteriyor.

Son milletvekilleri oylamasında 50 oyla üçüncü sırada yer alan dışişleri bakanı Liz Truss -ki bu da son ikiye girme şansına sahip olabileceği anlamına geliyor- Dorries’in (çok açık) onayını aldı. Tasarı tanıtıldığında Truss da kabinedeydi.

Bu nedenle, Çevrimiçi Güvenlik Yasası’nın ölüm raporları erken olabilir.

Ek olarak, güvenlik yasası için partiler arası desteğin ne kadar olduğu göz önüne alındığında, planı tamamen rafa kaldıran herhangi bir başbakan, parlamento içinden eleştiri eksikliği ile karşı karşıya kalmayacak – ayrıca çocuklar üzerinde başarısız oldukları algılanırsa seçmenlerin öfkesini riske atacak. güvenlik – bu, bir sonraki lidere, kim olursa olsun, düşünmek için duraklama verebilir.

Ancak şimdilik, şişirilmiş ‘mutfak lavabosu’ faturası, altı yıl içinde üçüncü Tory Başbakanı’nı batıran Brexit sonrası kaosun bir başka zayiatı.

Kaynak : https://techcrunch.com/2022/07/14/online-safety-bill-pause/

Yorum yapın