İngiltere’deki Amazon İşçileri, Yaşam Maliyeti İsyanı İçinde Yürüyor


hoşnutsuzluk başladı Çarşamba günü tesisin etrafındaki ekranlarda saatlik ücretlerdeki bir artışın ayrıntıları parıldadığı anda Amazon’un en büyük İngiltere deposunda dalga dalga yayıldı. Güneydoğu İngiltere’deki Tilbury dağıtım merkezindeki söylentiler, birçok işçi için yüzde 9’luk bir artışla saatte 1 sterlin (1.20 $) bir artış öngörmüştü. Bunun yerine, ekranlar sadece 35 peni (veya 43 sent), yaklaşık yüzde 3’lük bir artış gösterdi.

Tilbury deposunda çalışan bir çalışan, “İnsanlar şoktaydı” dedi. kar amacı gütmeyen Foxglove Yasalteknoloji işçilerinin haklarını savunan. İşçi, Amazon işçilerinin, yaşam maliyetinde büyük artışlar olduğu bir zamanda ücret artışını bir hakaret olarak gördüğünü söyledi. “Kesinlikle anlamsız.”

Ücret artışındaki hayal kırıklığı, Çarşamba günü saat 16.00 sıralarında bir grup çalışanın deponun kafeteryasında işi bırakmasına ve protesto etmesine neden oldu. Birleşik Krallık’taki bazı Amazon çalışanlarını temsil eden sendika GMB, 700 ila 1.000 kişinin katıldığını tahmin etti ve Tilbury’deki protestoların Perşembe günü Coventry ve Bristol’deki depolardaki işçilerin de işten ayrılmasıyla devam ettiğini söyledi.

Amazon çalışanları, İngiltere’nin teknoloji endüstrisinde, çalışanların artan enerji faturaları ve enflasyon maliyetlerine ayak uyduramadıklarını söylediği maaş artışlarını protesto eden ilk kişi değil. Telekomünikasyon şirketi BT’deki binlerce işçi, yüzde 3 ila 8 arasında bir ücret artışının açıklanmasının ardından Temmuz ayı sonlarında greve gitti. Ülke genelindeki posta ve demiryolu işçileri de ücret yerine endüstriyel eylem lehinde oy kullandı.

GMB’nin bölgesel organizatörü Steve Garelick, daha önce birden fazla İngiltere Amazon deposunda bir grev olmadığını söyledi. “Bu, işçilerden ilk kez uyumlu bir eylem oldu” dedi. Garelick, eylemin Amazon’un, enflasyon ve İngiltere Merkez Bankası’ndan gelen faiz oranlarındaki artıştan kaynaklanan artan yaşam maliyeti konusundaki endişelerine yetersiz yanıt verdiğini söyledi.

Amazon sözcüsü David Nieberg, grevler hakkında soru sorulduğunda, şirketin rekabetçi ücret ve avantajlar sunduğunu söyledi. “Çalışanlara, özel sağlık sigortası, hayat sigortası, gelir koruması, sübvansiyonlu yemekler ve diğerlerinin yanı sıra yıllık binlerce değerinde bir çalışan indirimi ve bir şirket emeklilik planı içeren kapsamlı bir sosyal yardım paketi sunuluyor” dedi. GMB, çalışan indiriminin yılda 100 £ ile sınırlandırıldığını söyledi.

Bir video gönderildi Twitter’da grev yapan işçiler, bir Amazon temsilcisini çok sıcak olduğunu söyleyerek onları işe dönmeye veya tesisi terk etmeye ikna etmeye çalışırken dinliyor. Yönetici videoda, kalabalığın sesi kesilmeden önce, “Bu kantinde kalmak muhtemelen pek güvenli değil,” diyor. “Biz buna alıştık,” diye bağırıyor birkaç ses.

Amazon uzun zamandır işçilerini sendikalara katılmaktan caydırmaya çalışıyor, ancak pandeminin ortaya çıkmasından bu yana depolarında daha fazla çalışan bunu yaptı. Nisan ayında, New York City’deki Staten Island’daki Amazon işçileri, ABD’deki şirkette ilk sendikayı kurmak için oy kullandı. Mayıs ayında, Amazon’un Avrupa’daki en büyük pazarı olan Almanya’daki yedi dağıtım merkezinde grevler gerçekleşti.

Tilbury tesisindeki yürüyüşe katılan başka bir Amazon çalışanı, “Covid’den sonra, böyle belirsiz zamanlarda hayatımızı riske attıktan sonra, suratımıza tükürmek, 35p almak gibi” dedi. “Şirketin kar elde ettiğini görebiliriz.” Amazon, üç ayda bir 14,3 milyar dolar kar bildirdi Şubat ancak son iki çeyrek sonuçlarında bir kayıp kaydetti.

Bununla birlikte, yaşam maliyetiyle ilgili endişeler, diğer işçilerin greve katılmayı göze alamayacakları sonucuna varmalarına neden oldu. Perşembe günü kafeterya protestosuna katılmak yerine istasyonunda kalan ve son zamanlarda gelirlerini artırmak için fazla mesai yapmaya başlayan Tilbury deposundaki bir başka işçi, “Paraya ihtiyacım var” dedi. “Enflasyon bize çok ağır geldi”

İşçi, Tilbury’deki personele greve katılmaları için “çıkış yapmaları” gerektiğini ve ödeme yapılmayacağını söyledi ve yöneticiler kimin iş istasyonunda kalıp kalmadığını kaydetti.

Kaynak : https://www.wired.com/story/amazon-uk-pay-protests/

Yorum yapın