İngiltere, Wikileaks’in kurucusu Julian Assange’ın ABD’ye iadesini onayladı – Teknolojik Haberler


İngiltere İçişleri Bakanı Priti Patel, ABD’nin Wikileaks’in kurucusu Julian Assange’ın iade edilmesi talebini onayladı.

ABD, Assange’ı hacklemek ve bilgisayarı kötüye kullanmak için komplo kurmaktan yargılamak istiyor. Ayrıca tartışmalı Casusluk Yasası kapsamında bir dizi suçlamayla karşı karşıya. Hukuk ekipleri, ABD adalet sistemi altında 175 yıl hapis cezasına çarptırılabileceği konusunda uyardı.

Ocak 2021’de bir İngiliz yargıç, Assange’ın bir intihar riski olduğu ve ABD hapishane sistemine iadenin baskıcı olacağı gerekçesiyle ABD’nin iade talebini reddetmişti. Bununla birlikte, geçen Aralık ayında ABD hükümeti bu karara başarıyla itiraz etti ve Assange’ın hukuk ekibinin o noktada Yüksek Mahkeme önünde başka bir temyiz başvurusunda bulunma girişimleri başarısız oldu – yani ABD’ye iadeye izin verilip verilmeyeceğine ilişkin nihai karar Patel’e geçti. kim şimdi isteği kabul etti.

Wikileaks’in kurucusunun ABD’ye iadeye karşı (uzun) mücadelesi için yolun sonu değil, çünkü hukuk ekibi yeni bir temyiz başvurusunda bulunmaya karar verdi.

Patel’in ABD’nin talebini onaylamasının ardından yaptığı açıklamada Wikileaks, “Hukuk sistemi üzerinden temyize gideceğiz, bir sonraki temyiz Yüksek Mahkeme’de olacak” yazdı.

Sokaklarda daha yüksek sesle savaşacağız, daha çok bağıracağız, örgütleneceğiz ve Julian’ın hikayesini herkese anlatacağız” denildi.

Kaynak : https://techcrunch.com/2022/06/17/julian-assange-us-extradition-decision/

Yorum yapın