İngiltere, WikiLeaks Başkanı Julian Assange’ın ABD’ye İadesini Onayladı


WikiLeaks’in kurucusu Julian Assange, İngiltere hükümetinin Cuma günü ABD’ye iadesini onaylamasının ardından azalan sayıda seçenekle karşı karşıya. Karar, eski askeri istihbarat analisti Chelsea Manning’in Afganistan ve Irak’taki savaşlarla ilgili gizli hükümet belgelerini sızdırmasıyla başlayan ve Assange’ın 2010 yılında WikiLeaks’te yayınladığı uzun süreli bir hukuk mücadelesinin son bölümü.

Birleşik Krallık İçişleri Bakanı Priti Patel tarafından onaylanan Cuma günkü karar, Assange’ın Birleşik Krallık’ta kalma çabalarında kaybettiği bir dizi hukuk mücadelesinin sonuncusu. Son on yılını ya Ekvador’un Londra büyükelçiliğinde ya da bir Birleşik Krallık hapishanesinde saklanarak geçiren Assange için bir darbe. Ve ABD mahkemelerinde giderek artan olası kovuşturma, Birinci Değişiklik hakları ve haber kuruluşlarının ulusal güvenliğe tehdit olarak kabul edilen materyalleri yayınlama yeteneği için tehlikeli bir an yaratıyor.

WikiLeaks, “Bu, basın özgürlüğü ve İngiliz demokrasisi için kara bir gün” dedi. Beyan Twitter’da paylaşıldı. “Julian yanlış bir şey yapmadı. Suç işlememiştir ve suçlu değildir. Gazeteci ve yayıncıdır” dedi. Wikileaks, Assange’ın temyize gitmek istediğini söyledi.

Freedom of Press grubunun yönetici direktörü Trevor Timm, “Assange’ın en az bir temyiz yolu daha olabilir, bu nedenle henüz ABD’ye uçağa binmemiş olabilir” dedi. Beyan. Ancak bu, 21. yüzyılda gazetecilerin haklarını alt üst edebilecek bir davada rahatsız edici bir gelişme daha.” Assange’a suçlamalar Dahil etmek Casusluk Yasası uyarınca 17 ve Bilgisayar Dolandırıcılığı ve Kötüye Kullanımı Yasası kapsamında bir tane.

Cuma günkü karar, Assange’ın ABD’de hapsedilmesinin intihar riskini artırabileceği için iade edilemeyeceğini belirten Aralık 2021 kararını bozdu. Yargıç ABD’yi kabul etti güvenceler Assange hücre hapsiyle karşı karşıya kalmayacak ve psikolojik tedaviye erişebilecek.

İngiliz İçişleri Bakanlığı sözcüsü WIRED’e verdiği demeçte, “Birleşik Krallık mahkemeleri, Bay Assange’ı iade etmenin baskıcı, adaletsiz veya sürecin kötüye kullanılması olacağını tespit etmedi” dedi. “Adil yargılanma hakkı ve ifade özgürlüğü de dahil olmak üzere iadenin insan haklarıyla bağdaşmayacağına ve ABD’deyken, sağlığı da dahil olmak üzere uygun şekilde muamele göreceğine de karar vermediler.”

İçişleri Bakanlığı’na göre, Assange’ın hukuk ekibinin temyiz için 14 günü var. Şimdi, savunmanın Assange’ın intihar riskine dayalı argümanı reddedildiğine göre, bir sonraki adımı, muhtemelen, ekibinin iadeye karşı ileri sürdüğü, bunun basın özgürlüğüne yönelik tehdit ve Assange’a karşı siyasi önyargı gibi diğer argümanlara odaklanmak olacaktır. Assange’ın on yıldan fazla bir süredir ABD yürütme organının başına bela olduğu düşünüldüğünde, Birleşik Devletler kolluk kuvvetleri.

Blueprint for Free Speech savunuculuk grubunun İngiltere/İrlanda direktörü Naomi Colvin, “Burada gidilecek çok yol olduğunu düşünüyorum” diyor. Bu ek argümanlar Birleşik Krallık yargı sistemini etkilemede başarısız olsa bile, Assange ayrıca iadenin Birleşik Krallık’ın insan hakları anlaşmalarına olan bağlılığını ihlal edeceğini savunarak Fransa’nın Strasbourg kentindeki Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvurabilir. Colvin, başka bir seçenekte, Assange’ın ekibinin özellikle Patel’in kararının siyasi yönüne meydan okuyacak bir adli inceleme talep edebileceğini ekliyor.

Kaynak : https://www.wired.com/story/julian-assange-us-extradition-uk-home-office/

Yorum yapın