İngiltere trompetleri Norveç, İzlanda ve belki bir gün seyahat edenler için dolaşım kapakları


Norveç veya İzlanda’ya seyahat eden Birleşik Krallık sakinleri yakında ülkeler arasındaki yakın tarihli bir ticaret anlaşmasının bir parçasını temsil eden mobil dolaşım ücretlerini sınırladılar.

İngiltere serbest ticaret anlaşması imzaladı geçen Temmuz Norveç, İzlanda ve Lihtenştayn ile birlikte, Avrupa Birliği’ne (AB) değil, esasen AB tek pazarını bir avuç dolusu ülkeye genişleten komşu Avrupa Ekonomik Alanı’na (AEA) üye olmaları nedeniyle dikkate değer bir pazarlar üçlüsü. Avrupa Serbest Ticaret Birliği’ndeki ek ülkeler (EFTA).

Brexit Sonrası İngiltere

AB ve AEA sakinleri, hem turistler hem de iş seyahatinde olanlar için büyük bir oyun değiştirici olan 2017’de yeni roaming fiyatlandırma kurallarının yürürlüğe girmesinden bu yana, bölge genelinde yerel veri, ses ve SMS paketi ödeneklerini kullanabildiler. Ancak, Ocak 2020’de AB’den resmi olarak ayrılmasıyla birlikte, bu kurallar artık Birleşik Krallık’ta ikamet edenler için geçerli değildir. bireysel mobil ağlara bırakmak yurtdışına seyahat edenlerden fazla ücret alınıp alınmayacağına karar vermek. Bazı ağlar hiçbir şeyi değiştirmemeye söz vermiş olsa da, gerçek şu ki, çoğu yeniden tanıtıldı bir tür ücret veya kısıtlama – bu arada, AB kısa süre önce dolaşım ücretlerini bir on yıl daha uzak tutmayı taahhüt etti.

Bu nedenle, İngiltere’nin son duyurusunun soğuk bir omuz silkme gibi bir şeyle karşılanacağı bu zemine karşı. Ayrıca anlaşmanın roaming ücretlerini tamamen ortadan kaldırmadığını da belirtmekte fayda var, çünkü yalnızca ücretleri “üst sınır” olarak belirledi – bu sınırların ne olacağı hakkında hiçbir bilgi verilmedi.

Bu anlaşmadan ortaya çıkan mevzuatın gelecek yıla kadar yürürlükte olması beklenmiyor, ardından İngiltere “bu üst sınırdan sağlanan tasarrufların tüketicilere filtrelenmesini sağlamak için mobil operatörlerle çalışmayı” planladığını söyledi.

Tüm bunlarda ilginç bir ihmal, geçen yıl imzalanan serbest ticaret anlaşmasının bir parçası olmasına rağmen, aslında bu dolaşım anlaşmasında yer almayan Lihtenştayn Prensliğidir. Bunun nedeni, görünüşe göre, Lihtenştayn’ın “kapasiteleri nedeniyle mobil dolaşım hükümlerine” taraf olmamasından kaynaklanıyor. Birleşik Krallık, bunun gelecekteki bir zamanda değişebileceğini belirtmek istiyor. Yani bu bir şey.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/09/22/uk-trumpets-roaming-caps-for-travellers-to-norway-iceland-and-maybe-one-day-liechtenstein/

Yorum yapın