İngiltere Mahkemesi, Muhaliflerin Telefonunu NSO Kötü Amaçlı Yazılımıyla Hacklediği İçin Suudi Arabistan Hükümetine Dava Açabileceğini Söyledi


itibaren daha iyi-başlangıç-keşif-hazırlık-NSO borç

Köpeklerle yatın, potansiyel olarak zarar verici kanıtlar üretme pozisyonuna geçin. Bu dava daha ileri giderse NSO’nun öğreneceği ders bu.

İsrailli teknoloji firması NSO Group, kötü amaçlı yazılımını çok sayıda şüpheli müşteriye sattı ve telefon açıklarının kötüye kullanılmasıyla ilgili sonsuz ifşaatlar sayesinde davalar, yaptırımlar ve hükümet soruşturmalarının hedefi oldu.

Doğrudan dava edilmiyor, ancak muhtemelen Suudi Arabistan’ın NSO’nun hedeflemeyi onaylamadığını iddia ettiği türden insanları hedef almak için kötü amaçlı yazılımını (kötü amaçlı) kullanması konusundaki gözetimi hakkında soruları yanıtlaması istenecek. Guardian’ın bildirdiği gibi, İngiltere’den bir sığınmacının ilerlemesine izin verildi Suudi hükümetine telefonunu hacklediği için açtığı dava ile.

Bir İngiliz yargıç, krallığa karşı bir dava açılmasına karar verdi. Suudi Arabistan Casus yazılım tarafından hedef alınan muhalif bir hicivci tarafından getirilen, emsal teşkil eden ve İngiltere’deki diğer bilgisayar korsanlığı kurbanlarının bu tür saldırıları emreden yabancı hükümetlere dava açmasına izin verebilecek bir karar olan bir karar devam edebilir.

Suudi Arabistan’a dava açıldı Ghanem Almasarir’in getirdiğiSuudi kraliyet ailesini sık sık eleştiren ünlü bir hicivci, İngiltere’ye sığınma hakkı verdi.

Davanın merkezinde Almasarir’in telefonunun hacklenmesi emrini Suudi Arabistan’ın verdiği ve 2018’de Londra’da krallığın ajanları tarafından fiziksel saldırıya uğradığı iddiaları yer alıyor.

Toronto Üniversitesi Vatandaş Laboratuvarı Almasarir’e yardım etmede etkili oldu Suudi hükümetine karşı davasını inşa ederek. Hacklenen telefonuyla ilgili soruşturması, hacklemenin kaynağının bir Suudi Arabistan devlet kurumu olduğunu belirledi. “yüksek güven” ile sonuçlandırdığı bir şey. Dava 2019’da açıldı (NSO’nun zamanın ruhu haline gelmesinden çok önce), 2020’de devam etmesine izin verildi ve şimdi iki yıl sonra başka bir Birleşik Krallık yargısına onay verildi.

Karara, Londra’da görünüşte fiziksel bir saldırı da dahil olmak üzere iddia edilen eylemler için hâlâ egemen dokunulmazlık hakkına sahip olduğuna inanan Suudi hükümeti tarafından itiraz edileceği neredeyse kesin.

Suudi hükümetinin gerçekten mahkemeye çıkması muhtemel görünüyorsa, NSO Group’un nasıl tepki vereceğini görmek ilginç olacak. İçteki kirli çamaşırlarının hiçbirinin açık mahkemede açığa çıkmasını kesinlikle istemez. Suudi hükümetini Almasarir ile anlaşmaya zorlamaya çalışabilir. Ancak bunu yapsa bile, bu karar sayesinde olası olanı durdurmayacak.

Kararın, İngiltere’deki NSO casus yazılımı tarafından hedeflenen veya saldırıya uğrayan diğer kişiler için derin etkileri olabilir.

Bunlar arasında Lady Shackleton ve Dubai hükümdarı Şeyh Muhammed bin Raşid el Maktum’un eski eşi Prenses Haya da yer alıyor. Her ikisi de uzun mahkeme sırasında şeyh tarafından NSO casus yazılımı kullanılarak saldırıya uğradı Haya ve Londra’daki eski kocası arasındaki dava.

Bu dava, yerel mahkemelerin NSO casus yazılımlarının hedefleri için uygun seçenekler olabileceğini gösteriyorsa, daha fazla dava açılacağından emin olabilirsiniz. Ve her yeni dava, halka NSO’nun satışlarını, iç politikalarını, şüpheli kötüye kullanımın ele alınmasını ve hatta güvenlik araştırmacıları veya kötü amaçlı yazılım hedefleri tarafından henüz keşfedilmemiş istismarların yeteneklerini daha yakından inceleme fırsatı sunuyor.

Bu, kartopu potansiyeli olan bir hesaplaşma olabilir. NSO’nun kötü amaçlı yazılım işinden çıkmak için (belki de) şu anda yaptığı hamleler, geçmişteki eylemlerinin incelenmesinden kaçınmasına yardımcı olmaz.

Under: ghanem almasarir, kötü amaçlı yazılım, suudi arabistan, casus yazılım, gözetim, İngiltere

Şirketler: nso grubuKaynak : https://www.techdirt.com/2022/08/24/uk-court-says-dissident-can-sue-saudi-arabian-government-for-hacking-his-phone-with-nso-malware/

Yorum yapın