İngiltere İçişleri Bakanı, WikiLeaks’in kurucusu Julian Assange’ın ABD’ye iade edilebileceğini söyledi.


İngiltere İçişleri Bakanı Priti Patel, Amerika’nın WikiLeaks kurucusu Julian Assange’ın iade edilmesi talebini onayladı. patel 17 Haziran’da siparişi imzaladıAssange’ı ABD’de casusluk suçlamalarıyla karşı karşıya kalmaya bir adım daha yaklaştırıyor.

Assange’ın hukuk müşaviri karara İngiltere Yüksek Mahkemesi’nde itiraz etmeyi planlıyor. WikiLeaks, “Bugün basın özgürlüğü ve İngiliz demokrasisi için kara bir gün” bir açıklamada söyledi. “Julian yanlış bir şey yapmadı.”

Patel’in onayı, Assange için bir dizi yasal kaybın ardından geldi. Aralık ayında, Birleşik Krallık Yüksek Mahkemesi, Assange’ın iadesini onayladı ve ABD makamlarının Amerikan hapishane sisteminde insancıl muamele sözü verdiğine karar verdi. O daha sonra itirazı reddetti Birleşik Krallık Yüksek Mahkemesi tarafından, bir yargıcın nihai karara bakın Patel’e. ABD’de Assange, gizli Amerikan askeri belgelerini yayınlamak için ihbarcı Chelsea Manning ile yaptığı çalışmadan kaynaklanan 17 casusluk yasasını ihlal ve bir kez Bilgisayar Sahtekarlığı ve Kötüye Kullanımı Yasasını ihlal etmekle karşı karşıya kalacak. İddialar teorik olarak maksimum 175 yıl hapis cezası içeriyor, ancak ABD hükümeti çok daha kısa bir ceza istediğini belirtti.

Assange’ın devam eden davası, gazetecilerin ve ihbarcıların yasal statüsü hakkında alarm verdi. Uluslararası Af Örgütü ve Sınır Tanımayan Gazeteciler gibi gruplar daha önce ABD hükümetine suçlamaları düşürmesi çağrısında bulunarak, kovuşturmanın gazetecilerin haber değeri taşıyan sızdırılmış belgeleri yayınlama istekliliği üzerinde caydırıcı bir etkisi olabileceği konusunda uyarmıştı. Assange’ın birkaç ana akım haber kaynağıyla birlikte yayınlanan sızıntıları, bir ayrıntı hazinesini ortaya çıkardı ABD de dahil olmak üzere çok sayıda hükümetin operasyonları hakkında.

Assange, 2019’dan beri Birleşik Krallık hapishanesinde tutuluyor ve daha önce Londra’daki Ekvador büyükelçiliğinde yedi yıl geçirmişti. Savunma ekibi, ABD hapishane koşullarının daha da kötüleşeceğini savundu. fiziksel ve zihinsel sağlık azalır zaten hapisteyken karşılaştığı. ABD’li yetkililer, iade edildikten sonra Assange’ın yüksek güvenlikli bir “süper max” hapishaneye yerleştirilmeyeceğine ve suçlu bulunursa cezasını anavatanı Avustralya’da çekmeyi seçebileceğine söz verdiler.

Kaynak : https://www.theverge.com/2022/6/17/23036043/uk-julian-assange-extradition-wikileaks-request-approved-priti-patel

Yorum yapın