İngiltere, AB USB-C ortak şarj cihazı talimatını kopyalamayacakAppleInsider, hedef kitlesi tarafından desteklenir ve uygun satın alma işlemlerinden bir Amazon Associate ve bağlı ortak olarak komisyon kazanabilir. Bu bağlı ortaklıklar, editoryal içeriğimizi etkilemez.

Birleşik Krallık hükümeti, Avrupa Birliği’nin iPhone ve tüm akıllı telefonların USB-C’yi ortak bir şarj sistemi olarak kullanma gereksinimine uymayacak.

Tüm cihazlar tarafından kullanılacak ortak bir şarj cihazı üzerinde on yıldan fazla süren tartışmanın ardından, Avrupa Birliği bu konuda resmi olarak anlaşmaya vardı. 2024’ün sonlarından itibaren, ortak bir şarj cihazı olarak USB-C’yi gerektiren yeni kurallar Avrupa’da yürürlüğe girecek, ancak Birleşik Krallık’ta geçerli olmayacak.

Göre BBC haberleriİngiltere hükümet sözcüsü dedi ki “Şu anda bu gereksinimi tekrarlamayı düşünmüyoruz.” Ancak hem İngiltere hem de AB yetkilileri, ortak şarj gereksiniminin Kuzey İrlanda’da satılan cihazlar için geçerli olacağını söylüyor.

İngiltere, “Brexit” planıyla Birlikten ayrıldığında AB anlaşmalarının korumasını kaybetti. İrlanda, Avrupa Birliği’nde kalıyor, bu da Birleşik Krallık hükümetinin Kuzey İrlanda ile ilgili özel bir anlaşma üzerinde anlaşmaya varmasına neden oldu.

Daha sonra İngiltere, müzakere ettiği anlaşmayı bozmayı teklif etti, ancak şu an için Kuzey İrlanda AB ürün standartlarına tabi olacak. Birleşik Krallık, kullanıcıları Big Tech’e karşı korumak için zorlu bir standartlar kuruluşu oluşturduğu konusunda ayrıca ısrar etti, ancak bu kuruluşa herhangi bir yetki vermedi.

Birleşik Krallık bunu erteledikçe ve küresel ticaret anlaşmalarını kendi başına yeniden müzakere etmeye çalışırken, ülkenin AB’nin iddialı duruşunu taklit etmeyi düşünmesi için çok az yasama zamanı olması muhtemeldir.

Ancak buna gerek kalmaması da mümkündür. Apple’ın, Birleşik Krallık için ayrı bir iPhone modeli oluşturmaktansa, kablosuz şarja geçmesi veya Lightning’den USB-C’ye adaptör satması daha olasıdır.Kaynak : https://appleinsider.com/articles/22/06/08/uk-wont-copy-eu-usb-c-common-charger-mandate?utm_medium=rss

Yorum yapın