İngilizce öğretmenleri için GitHub | Bilgi Dünyası


“GitHub için geri kalanımız” bölümünde GitHub’ın süper güçlerinin sadece kodlayıcılara değil herkese hizmet edebileceğini savundum. O zamandan beri (2015) olayı abarttığımı hissettim. GitHub, sürümlü kaynak kodu oluşturan ve inceleyen programcılar için derinlemesine optimize edilmiş bir araçtı ve öyle olmaya devam ediyor. Diğer kullanımlar mümkün ama garip ve GitHub’ı kodlayıcı olmayanlar için daha dostça yapabileceğini düşündüğüm araçlar çoğunlukla gelmedi.

Son zamanlarda, GitHub’ın kodlayıcı olmayanlar için neler yapabileceğini tekrar gözden geçirdim. Meslektaşlarıma blog yazıları ve belgeler yazmalarında yardımcı olurken, düzenleme sürecim üzerinde düşünüyorum ve ona rehberlik eden ilkeleri anlatmama yardımcı olabilecek araçlara ulaşıyorum.

Uzun zamandır bir öğretmenin öğrencilerinin yazmayı ve düzenlemeyi öğrenmelerine yardımcı olmasını sağlayacak bir araç hayal etmiştim. İçinde “Düşünceler hareket halinde” neler olabileceğini araştırdım Birleşik Wiki, her paragraf için sürüm geçmişini tutan bir yazma aracı. Aklımdaki didaktik düzenlemeyi mümkün kılmak için genişletilebileceğini düşündüm, ancak henüz bir yol bulamadım.

Daha yakın zamanlarda, “Basın bülteni nasıl yazılır” Google Dokümanlar’ı bu amaçla bükmeyi denedim. Bir basın bültenini düzenleme sürecini anlatmak için, bir GDoc’a örnek bir bülten bıraktım ve adlandırılmış sürümler olarak bir dizi düzenlemeyi yakaladım. Sonra sürümleri ekran görüntüleri olarak yakaladım ve bunları anlatımla birleştirdim, böylece blog gönderisinin okuyucusu her düzenlemeyi bir açıklama ile renk kodlu bir fark olarak görebilir.

Anahtar etkinleştirici, GDoc’un File -> Version history -> Name current versionile birlikte File -> See version historydiffs setinin tıklama odaklı navigasyonu. Bu şekilde bir dizi düzenleme adımını yakalamak kolaydır.

Ama çok daha zor Sunmak gönderide yaptığım gibi bu adımlar. Bu, bir dizi görüntü oluşturmamı, adlandırmamı ve düzenlememi ve ardından bunları anlatı parçalarıyla ilişkilendirmemi gerektiriyordu. Bu sıkıcı bir iş. Ve eğer öğrenciler için böyle bir şey inşa etmek istiyorsanız, bu yapmamanız gereken bir iş. Siz sadece düzenlemeleri yapmak, bunları anlatmak ve sonucu paylaşmak istiyorsunuz.

Telif Hakkı © 2022 IDG Communications, Inc.Kaynak : https://www.infoworld.com/article/3674309/github-for-english-teachers.html#tk.rss_all

Yorum yapın