İlk Intel Arc A380 Masaüstü Karşılaştırmaları Hayal Kırıklığına Uğradı


Bu site, bu sayfadaki bağlantılardan bağlı kuruluş komisyonları kazanabilir. Kullanım Şartları.

Hepimiz, şirketin yeni Arc masaüstü GPU’ları için Intel’den olmayan bazı gerçek karşılaştırmaları görmek için nefesimizi tutmuş bir şekilde bekliyorduk. İlk giriş seviyesi masaüstü kartı Çin’de piyasaya sürüldü ve şimdi çevrimiçi olarak bir inceleme yayınlandı. Son olarak, hem sentetik hem de oyunlar dahil olmak üzere bazı gerçek kriterlerimiz var. Genel olarak, sonuçlar Intel için iyi görünmüyor.

Özetlemek gerekirse, A380 Intel’in Arc Alchemist ailesindeki giriş seviyesi masaüstü GPU’su. Yaklaşık 150 $ fiyatla satılıyor ve Radeon RX 6400 ve Nvidia GTX 1650 GPU’lara karşı rekabet edecek şekilde tasarlandı. Bu GPU’ların tümü 1080p oyun için yapılmıştır. Bir kişinin kısıtlı bir bütçeye sahip olduğu ancak entegre grafiklerden daha fazla güce ihtiyaç duyduğu bir niş içinde bulunurlar. Intel’in GPU’su aslında bu fiyat aralığı için çok iyi özelliklere sahip. Ayrıca, genellikle yalnızca daha pahalı GPU’larda bulunan bazı teknolojiler sunar. Bu, DLSS ve FSR gibi süper örnekleme sürümünü içerir. Ayrıca donanım tabanlı ışın izlemeyi destekler ve bu GPU sınıfında nadir görülen 6 GB RAM alanlarını destekler.

Bu avantajlara rağmen A380, her oyun testinde AMD ve Nvidia GPU’lardan daha yavaştı. Göre Wccftechsonuçlar Bilibili içerik üreticisi tarafından yayınlandı, Şenmedunengce. Test için kullanılan oyunlar şunlardı: League of Legends, GTA 5, PUBG, Shadow of The Tomb Raider, Forza Horizon 5 ve Red Dead Redemption 2. Test edilen kart Gunnir Arc A380 6GB Photon.

(Resim: Bilibili, Shenmedounengce)

Burada ilginç olan, AMD kartının (yukarıdaki kırmızı çubuk) çok mütevazı özelliklere sahip tek yuvalı bir GPU olmasıdır. Yalnızca 4 GB VRAM, 64 bit bellek veri yoluna sahiptir ve A380’den 20 W daha az güç tüketecek şekilde derecelendirilmiştir. Yine de, görebileceğiniz gibi, her karşılaştırmada Intel’in acemi çabalarının başında geliyor. Daha da garip olan şey, test edilen Gunnir kartının aslında Intel’in A380’inin güçlendirilmiş bir versiyonu olması. Referans tasarım için 2.000MHz’e kıyasla 2.450Mhz’lik daha yüksek bir maksimum saat hızına sahiptir. Ayrıca Intel’in tasarımı için 75W’a kıyasla 92W’lık daha yüksek bir TBP’ye sahiptir.

Yine de A380 o kadar da kötü değildi. Oyun testlerindeki kayıplarına rağmen, sentetik kıyaslamalarda bazı zaferler elde etti. Örneğin, 3DMark Timespy’da rekabeti alt üst etti ve hatta daha pahalı olan RX 6500 XT’yi bile geride bıraktı. Ayrıca, ışın izleme için bir ölçüt olan Port Royal testinde doğal olarak oldukça iyi bir performans sergiledi. Genel olarak konuşursak, bariz nedenlerden dolayı gerçek dünyadaki oyun testlerine bunun gibi sentetik testlere karşı daha fazla ağırlık verme eğilimindeyiz.

Intel’in GPU’sunun kağıt üzerinde rakiplerini geçtiği, ancak oyun testlerinde olmadığı gerçeği göz önüne alındığında, bu biraz kafa karıştırıcı. Daha önce yazdığımız gibi, Intel’in sürücülerini enfiye haline getirmekte sorun yaşıyor olması oldukça olasıdır. Bu açıkçası GPU’nun performansında çok büyük bir faktör. Şu anda iyi görünmese de, Intel’in “aşamalı” küresel dağıtım stratejisi, belirgin sorunlar göz önüne alındığında daha anlamlı olmaya başlıyor. Umarım hala vardır pay iyileştirme için daha fazla alan ve Intel, bu yaz daha sonra daha güçlü Arc kartlarını piyasaya sürmeden önce sürücülerini cilalayabilir.

Şimdi Oku:

Kaynak : https://www.extremetech.com/gaming/337390-first-intel-arc-a380-desktop-benchmarks-are-disappointing

Yorum yapın