İkonik Meyers Manx kum arabası, bir EV olarak geri dönmesini sağlıyor – Teknolojik Haberler


Binlerce kez kopyalanan ikonik 50 yaşındaki kumul arabası Meyers Manx, resmi olarak 2023’te geri dönüyor. Ancak bu sefer elektrikli.

Pazartesi günü Malibu’daki bir etkinlikte görücüye çıkan Meyers Manx 2.0, girişim kapitalisti Phillip Sarofim ve ünlü otomotiv tasarımcısı Freeman Thomas sayesinde piyasaya sürülecek ve Kaliforniya’nın sörf tarihiyle yakından bağlantılı olan kumul arabasını geri getirmeye kararlı olduklarını söylüyorlar.

VC şirketi Trousdale Ventures’ın CEO’su ve kurucusu Sarofim, “Bazı açılardan çocukluğumla bağlantı kurduğumu düşünüyorum” dedi. Meyers Manx’ı satın aldı 2020’de Bruce Meyers’den Teknolojik Haberler’a şunları söyledi: “Bence Meyers Manx çok şeyi temsil ediyor. Eğlencenin, saflığın, sadeliğin bir simgesi ve aynı zamanda 1960’ların Kaliforniya iyimserliğini temsil ediyor ve biz bunu geri getirmek istiyoruz.”

Meyers Manx 2.0: Elektrikli bir kumul arabası

Küçük makinede ayrıntılar hala çok seyrek. tl; dr öyle görünüyor 50 yıldan daha uzun bir süre önce tasarlanan ikonik kumul arabası gibi; asıl değişiklik altında olandır.

Sarofim, “Orijinal aracın boyutsal olarak aynı ayak izini korumaya çalıştığımızdan emin olmak istedik,” dedi, “Fakat, farların muhafazası dışında her şey farklı. Bu iki yuvarlak parça aynı kalan tek şey. Geri kalan her şey yeniden tasarlandı.”

Meyers Manx 2.0 iki farklı güç seçeneğiyle gelecek: yaklaşık 150 mil tam elektrikli menzile sahip 20 kWh pil veya bir şirketin tahmini 300 mil menzilli 40 kWh pil.

Güç, entegre bir pil yönetim sistemine sahip lityum iyon torba pillerden gelir. Daha küçük pille yaklaşık 1.500 pound ve daha büyük olanla yaklaşık 1.650 pound ağırlığında olacak. Bir çift arka tekerleğe monteli elektrik motoru, Manx 2.0’ı sürmek için bir patlama haline getirmelidir. Şirket, 40 kWh pil takımı ile yaptığı testlerde yeni aracın 4,5 saniyede 0 ila 60 mil hız yapacağını söylüyor.

Şirket herhangi bir fiyatlandırma bilgisi yayınlamadı ancak bu araçlardan sadece 50’sini 2023 modeli olarak yapmayı planlıyor. Bu ayın sonlarında Carmel, California’daki The Quail Motorsports Gathering etkinliğinde resmi lansmandan sonra ön siparişler açıldığında daha fazla ayrıntı sunulacak.

Thomas, “Birçok yeni girişim büyük, hızlı olmak istiyor ve biz düşük hacimliyiz” dedi. “Koşmadan önce yürümeye başlıyoruz. Bu 50 aracı yapmak istememizin ana nedeni, bunların daha çok test sürücüsü gibi olacak olmasıdır. Bunlar ilişki kuracağımız insanlar. Tüm hataları çözeceğiz ve mükemmel olduğundan emin olacağız. Sonra yavaş yavaş yükselmeye başlayacağız. Ve bence bu yüzden başlangıçta biraz özel bir ürün olacak.” Hem Sarofim hem de Thomas, ilk müşterilerden geri bildirim almaya başladıklarında Manx 2.0’ın kablosuz güncellemeler alacağını söylediler.

Bu, Meyers Manx’ın elektrikli bir güç aktarma organıyla ilk kez ortaya çıkışı değil. Bruce Meyers, 2014 yılında bir elektrikli prototip üretti ve sergiledi. Basın açıklamasına göre, mevcut şirket Manx 2.0’ı üretmek ve üretmek için “ABD merkezli bir üretim kuruluşu” ile eşleşti. Sarofim’in VC firması Trousdale, endüstriyel üretim için bir EV pilinin içini kaplama sürecini ölçeklendiren Coreshell’in hissedarıdır. Kaplama, pil ömrünü uzatır ve pilin yanması olasılığını azaltır.

Sarofim, üretim ortaklarıyla ilgili ayrıntılar için baskı yapıldığında, “Üretim ortaklığımız münhasır değildir ve kendi başına bir otomobil üreticisiyle birlikte değildir. Evet. Yani bu çok iyi bir ilişki, simbiyotik bir ilişki, arkadaşça bir ilişki ve biz gerçekten çok heyecanlıyız. Çok daha hızlı bir şekilde hızlanmamızı sağlıyor.”

Meyers Manx 2.0’ın arkasındaki ekip

Trousdale Ventures, Meyers Manx, Inc.’i, 2021’de 94 yaşında vefat etmeden sadece birkaç ay önce, 2020’de doğrudan kurucu Bruce Meyers’ten satın aldı. O ve ikonik Audi TT gibi ikonik araçların arkasındaki tasarımcı ve Freeman Thomas. Volkswagen New Beetle (1997’den), ünlü ve tartışmalı Malibu Cars & Coffee’de bir araya geldi.

Sarofim, Freeman’ın küçük kumul arabası hakkında kendisine yaklaştığı doğaçlama araba şovuna bir Manx sürdüğünü söyledi. Hem Sarofim hem de Freeman otomotiv meraklıları ve Thomas, Sarofim’e Bruce Meyers ile hiç tanışıp tanışmadığını sorduğunu söyledi. Oradan, ikisi Meyers’i California’daki evinde ziyaret etti ve üçü hızlı arkadaş oldular. Sarofim, Meyers’in o sırada 90’lı yaşlarında olduğunu söylüyor.

“Sadece takılmak için birkaç saat harcadık.” Sarofim, “Ve Bruce dedi ki, bilirsiniz, bence hepiniz benim şirketimi satın almalısınız. Ve düşündüm ki, mutlaka araba işinde olmak istediğimi bilmiyorum. Sonra bir yıl geçti ve Freeman’ı aradım ve bunu yapmalıyız dedim. Bunu yapmak zorundayız. Bruce ile bir araya geldik ve bir hafta sonra şirketin sahibi biz olduk.”

Bugün Meyers Manx’ın CEO’su ve COO’su olan Thomas’a göre, Manx’ın şu anda yaklaşık 50 tam zamanlı çalışanı var. Thomas, “Porsche’den, Audi’den, Volkswagen’den gelen ve Manx’ın bir parçası olmak isteyen tasarımcılarım var” dedi. Komik bir şekilde, tasarımcılar arasında “It” markası haline geliyoruz.”

Manx 2.0’ın hedef kitlesi, birden çok evi ve birden çok arabası olan zenginler olacak. “Gerçekten zorlayıcı olan şey, onu garajınızda aylarca bırakabilmeniz. Tatil evinizdeyse ve aniden oraya gelirseniz, koku olmaz, bilirsiniz, yağ damlaması olmaz,” dedi Thomas. “Yapacağın tek şey gitmek. Dizüstü bilgisayarınız gibi, açıyorsunuz ve kullanıma hazır.”

Sarofim ve Thomas, Manx 2.0’ın yeniden canlandırılan şirketten görebileceğiniz tek araç olmayacağını söylüyor. Sarofim, “Önümüzdeki yıllarda, yani önümüzdeki yıllarda tanıtılacak başka araçlarımız var ve yeni müşterilere, yeni kitlelere ve farklı kullanım durumlarına ulaşmayı amaçlıyoruz” dedi. “Ama bilirsiniz, ideal Meyers müşterisi kimdir, bence asıl soru bu. Sadece arabaları seven ve gözlerinde bu kıvılcım olan ve iyimserlikle hayal kuran biri. Sanırım müşteri bu. Evet. Macera sevgisi olan biri.”Kaynak : https://techcrunch.com/2022/08/08/the-iconic-meyers-manx-dune-buggy-makes-it-return-as-an-ev/

Yorum yapın