İklim faturasındaki karbon yakalama sübvansiyonları neden emisyonlar için iyi bir haber?


Ancak karbon yakalama konusundaki şiddetli tartışmalarda, teknolojinin çeşitli endüstrilerde emisyon azaltımlarını hızlandırmada çok önemli roller oynayabileceği genellikle gözden kaçırılıyor. Bu, çimento, çelik ve gübre gibi ağır kirletici endüstriyel sektörlerin temizlenmesini içerir. Tedbirler ayrıca, düşük emisyonlu yakıtların ve karbon yakalama ve depolama ile biyoenerji olarak bilinenlerin veya BM iklim panelinin modellerinin gezegenin 2’den fazla ısınmasını önleyen uygulanabilir senaryoları ortaya koymada büyük ölçüde güvendiği BECCS’nin geliştirilmesini de destekleyebilir. C sanayi öncesi seviyelerin üzerinde.

Carnegie Mellon Üniversitesi’nde mühendislik ve kamu politikası profesörü olan Paulina Jaramillo, son olarak, sübvansiyonların önümüzdeki on yıllarda artan karbondioksit hacimlerini taşımak ve güvenilir bir şekilde tecrit etmek için gerekli olacak karbondioksit boru hatlarının ve depolama tesislerinin gelişimini teşvik etmesi gerektiğini söylüyor.

Bu, diğer karbon yakalama çabalarının maliyetini düşürmek için kritik olacak ve daha geniş bir ürün yelpazesini temizlemeyi daha uygun maliyetli hale getirecek. Aynı zamanda, küresel ısınmayı kontrol altında tutmak için giderek artan sayıda araştırma bulgusunun da gerekli olacağı, sera gazını atmosferden büyük ölçeklerde emmek için artan çabalara büyük bir destek sağlayacaktır. (Karbon giderme olarak bilinen bu teknoloji türü, emisyonları bir santralden veya fabrikadan çıkmadan önce yakalamaktan farklıdır.)

İklim politikalarının etkisini modellemeye yönelik Princeton merkezli bir çalışma olan Tekrar Projesi, tahminler paketin 2030 yılına kadar karbon dioksit taşıma ve depolama projelerine ve ayrıca karbon yakalama ekipmanına sahip enerji santrallerine yıllık yaklaşık 28 milyar dolarlık sermaye yatırımı sağlayacağını. yıllık dioksit, 13 kat artış Sadece geçen yıl geçen altyapı faturasıyla ne olacağı konusunda. Analize göre, yakalanan karbon miktarı 2035 yılına kadar tekrar ikiye katlanacak. (Karşılaştırma yapmak gerekirse, ülkenin sera gazı emisyonları 2021’de yaklaşık 5,6 milyar tona ulaştı.)

“IRA, ABD’nin yapması için bir fırsat yaratıyor. [carbon capture and storage] doğru,” diyor karbon gidermeye odaklanan bir araştırma, yatırım ve danışmanlık firması olan Carbon Direct’in baş bilimcisi Julio Friedmann. “Topluluklardaki kirliliği azaltmak, teknolojileri büyütmek ve test etmek, temiz işler yaratmak ve ticaret ve teknolojide küresel olarak rekabet edebilmek için fırsatlar sunuyor.”

Ayrıntılar

IRA, araştırma ve geliştirme çabalarını, yenilenebilir enerji projelerini, elektrikli araç satışlarını, temiz enerji üretim sektörünün oluşturulmasını ve daha fazlasını yönlendirmek için tasarlanmış yüz milyarlarca hibe, kredi, federal satın alma ve vergi kredisini içerir. Ayrıca, karbon yakalama ve depolamanın gelişimini çeşitli şekillerde hızlandırabilir.

En önemlisi, karbonu yakalayan, kaldıran ve depolayan projeler için sözde 45Q vergi kredilerini artırıyor. Bu daha büyük sübvansiyonlarla, belirli sektörlerdeki şirketler, gerekli ekipmanı eklemekten ve ortaya çıkan karbonu yönetmekten eşit veya hatta kâr elde edebilirler.

Spesifik olarak, derin yeraltı jeolojik rezervuarlarında karbondioksiti kalıcı olarak tutan endüstriyel tesisler ve enerji santralleri için kredi ton başına 50 dolardan 85 dolara yükseliyor. bir analiz hukuk firması Gibson Dunn tarafından. Ayrıca, havadaki karbondioksiti temizleyen ve onu kalıcı olarak depolayan tesisler için bu krediyi 50 dolardan 180 dolara yükseltiyor, bu süreç doğrudan hava yakalama olarak biliniyor.Kaynak : https://www.technologyreview.com/2022/08/25/1058591/why-the-carbon-capture-subsidies-in-the-climate-bill-are-good-news-for-emissions/

Yorum yapın