IKEA, alışveriş yapanlar için yapay zeka destekli etkileşimli tasarım deneyimi sunuyor – Teknolojik Haberler


Bugün IKEA, IKEA.com ve IKEA uygulaması için IKEA Kreativ adlı yeni bir yapay zeka destekli etkileşimli tasarım deneyimi sunuyor. Yeni özellik ile ABD’li müşteriler, depo şeklindeki showroom labirenti, mavi alışveriş ile dikkatlerini dağıtabilecekleri fiziksel mağazaya seyahat etmek yerine akıllı telefonlarında dijitalleştirilmiş mobilyalarla kendi yaşam alanlarını tasarlayabilir ve görselleştirebilir. çantalar ve İsveç köftesi.

Şu anda IKEA Kreativ özelliği, masaüstü bilgisayarların yanı sıra LiDAR destekli iPhone’larda ve iOS cihazlarda kullanılabilir. Bu yaz Android cihazlara gelecek. AI (Yapay Zeka) deneyiminin Eylül ayında ek ülkelerde başlaması bekleniyor, ancak kesin bir lansman tarihi yok.

Şirket, IKEA Kreativ ile dijital dönüşüm yolunda adımlarını atmaya devam ediyor. IKEA’ya göre, e-ticaret ve mağaza içi müşteri yolculukları arasındaki boşluğu dolduran, gerçeğe yakın ve doğru iç tasarım için ev perakende sektörünün ilk tam özellikli karma gerçeklik tasarım deneyimidir.

Sanal ev tasarım platformları yeni değil. Aslında İsveçli perakendeci, IKEA Place uygulamasıyla 2017’de AR dalgasını kullanan ilk mobilya şirketlerinden biriydi. Uygulama, müşterilerin bir odayı taramasını ve alana bir IKEA sandalyesi, yatağı vb. yerleştirmesini sağlamak için Apple’ın ARKit’i ile birlikte çalışır. Bir kullanıcı evinde zaten var olan bir eşyayı taradığında benzer mobilyalar öneren görsel arama teknolojisi de var. Amazon, Wayfair, Target, The Home Depot, Overstock, Houzz ve diğerleri, müşterilerin satın alınabilir ürünlerle de bir oda tasarlamasına yardımcı olmak için AR uygulamaları uyguladı.

Ancak IKEA Place, yalnızca bu kadarını yapmanıza izin verir. Bu, telefonunuzun kamerasından bakıldığında mobilyaların bir odada nasıl görüneceğini görmek için tasarlandığından, esasen Amazon’un “Odanızda Görüntüle” özelliği gibidir. Bu yine de faydalı olabilir, bu nedenle IKEA, kullanıcıların güncellenmiş IKEA uygulamasıyla birlikte ayrı IKEA Place uygulamasını kullanmaya devam edebileceklerini söylüyor.

IKEA Kreativ, geniş açılı bir 3D projeksiyon yakalar ve müşterinin tüm alanı baştan aşağı tasarlamasına olanak tanır. Ingka Group’un 2020’de satın aldığı Silikon Vadisi AI uzmanları Geomagical Labs tarafından geliştirilen uzamsal bilgi işlem, makine öğrenimi ve 3D karma gerçeklik teknolojilerinden yararlanıyor. Bu özellik, yapay zeka sinir ağları gibi kendi kendini süren arabalar tarafından kullanılan benzer yapay zeka ve bilgisayarla görme teknolojilerini kullanıyor. kapalı alanların nesnelerini ve geometrisini tanımak için eğitilmiş, 3D olarak görmek için stereo görme algoritmaları, hesaplamalı fotoğrafçılık algoritmaları ve karma gerçeklik 3D grafikleri.

Müşteriler, kendi alanlarını tasarlama veya tamamen mobilyalı, yarı mobilyalı veya boş odalar olan 50’den fazla 3D showroom arasından seçim yapma seçeneğine sahiptir. Ayrıca IKEA Kreativ, mevcut mobilyaları bir görüntüden silebilir, böylece zaten var olan bir alanda sıfırdan başlayabilirsiniz. Mobilyaların gerçek hayatta tek bir dokunuşla ortadan kalkabileceği bir teknoloji henüz yok. Ama güzel olurdu…

Beta özelliğini test ettikten sonra, bir odayı tarama adımlarının yaklaşık iki dakika sürdüğünü ve ardından odanızın görüntüsünü hazırlayıp yüklemenin beş dakika daha sürdüğünü gördük. IKEA Place gibi geleneksel bir AR deneyimi daha hızlıdır, ancak daha az gerçekçi bir deneyim olacaktır.

İlk adım, kullanıcının bir akıllı telefon kamerasıyla odanın en geniş görünümünü elde etmesi gereken IKEA Kreative Scene Scanner’ı içeriyor. Uygulama size geri çekilip mobil cihazınızı merkezlemenizi, ardından bileklerinizle döndürerek ve dirseklerinizi içeride tutarak kamerayı sola doğru yönlendirmenizi söylüyor. Bunu yaparak, odayı beş noktada yakalamanız gerekiyor. İkinci adım, telefonu şekil 8 hareketinde sallayarak görüntüleri üst üste getirmektir. Uygulama daha sonra sağa veya sola adım attıktan sonra bunu ikinci kez yapmanızı sağlar.

Bunu sıkıcı bulmamıza rağmen, doğru sonuçlar verdi ve odayı oldukça kolay bir şekilde tasarlayabildik. Bu sadece beta olduğu için, birkaç aksaklık da vardı. Örneğin, test kataloğunu açarken uygulama bizi birkaç kez kovdu. Umarım, lansmanda durum böyle olmaz.

Mevcut mobilyalar bir kez silinmiş, kullanıcılar, ergonomik ev ofis koltukları, uygun fiyatlı kilimler ve Instagram’ın her yerinde gördüğünüz LED duvar lambaları dahil olmak üzere eksiksiz IKEA kataloğundan gerçek dünya ölçeğinde mobilyalarla boş tuval tasarlamaya başlayabilir. Evet, doğru — nesneleri dijital olarak duvarlarınıza da monte edebilirsiniz.

Kullanıcılar, istiflenebildikleri ve hareket edebildikleri için birkaç öğe yerleştirebilir. IKEA’nın kataloğunda 12.000’den fazla ürün varken, tek bir tasarıma yerleştirilebilecek mobilya miktarı elbette sınırlı.

Seçilen ürünler daha sonra alışveriş sepetine eklenebilir veya daha sonra kullanılmak üzere bir IKEA hesabına kaydedilebilir. Ayrıca IKEA’da bitmiş bir tasarımı arkadaşlarınızla, ailenizle ve hatta bir iç tasarımcıyla paylaşma olanağı da vardır.

Geomagical Labs CEO’su ve Kurucusu Brian Totty yaptığı açıklamada, “Gerçek teknolojik gelişmeleri eğlenceli ve büyülü kullanıcı deneyimleriyle birleştirerek insanların evde daha iyi bir yaşam hayal etmelerine yardımcı olmak için çok çalışıyoruz” dedi. “İlk ürünlerimizi paylaşmaktan büyük heyecan duyuyoruz ve bu yetenekleri önümüzdeki yıllarda daha da yararlı ve harika hale getirmek için sabırsızlanıyoruz.”

IKEA’da Global Teknolojiden Sorumlu Başkan ve Ingka Group’ta Dijital Başkan Yardımcısı olarak görev yapan Parag Parekh şunları ekledi: “Ingka Group, insanların evde daha iyi bir yaşam yaratmalarına yardımcı olma konusunda tutkulu ve sürekli olarak müşterilerimizin deneyimine değer katmaya çalışıyoruz, hem açık hem çevrimdışı. Geomagical Labs’ın yenilikçi, sezgisel teknolojisi ve basit dijital deneyim sayesinde, IKEA Kreativ’in ev mobilyası alışverişinin önündeki engelleri kaldıracağına, insanları ilhamdan gerçeğe geçmeye ve mükemmel evlerini tasarlamaya teşvik edeceğine inanıyoruz.”

Parekh, Teknolojik Haberler’a verdiği demeçte, IKEA Kreativ’in ilk olarak Nisan 2021’de bir milyon müşteri tarafından test edildiğini ve “olağanüstü” müşteri geri bildirimi aldığını söyledi. Ayrıca, duvardaki boya renklerini aslında bir boya fırçasını çıkarmadan değiştirmenin bir yolu üzerinde çalışmayı içeren özellik için çok daha fazlası olduğunu söyledi.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/06/22/ikea-rolls-out-an-ai-powered-interactive-design-experience-for-shoppers/

Yorum yapın