İflas İçin Kripto Para Birimi Firması Celsius Dosyaları, Hala Para Çekmelerine İzin Vermiyor


Bu site, bu sayfadaki bağlantılardan bağlı kuruluş komisyonları kazanabilir. Kullanım Şartları.

Kripto para dünyası 2021 yılı boyunca yükselişteydi ve kıyaslama Bitcoin kriptosu 60.000 dolardan fazla bir değere ulaştı. Ancak, son birkaç ay tüm bu kazanımları ve ardından bazılarını sildi. Piyasa kayması birkaç büyük kripto firmasını devirdi ve listeye bir tane daha ekleyebiliriz. Birkaç hafta önce işlemleri dondurduktan sonra, popüler kripto para ödünç verme platformu Celsius, iflas başvurusunda bulunduğunu söyledi.

Kripto para birimi finansal gri bir alanda faaliyet göstermektedir. Başlangıçta dijital nakit olarak tanıtılsa da, ABD hükümeti kripto para birimini metaller, enerji ve tarım ürünleri ile aynı sınıftaki metalar olarak görüyor. Fiat para birimi mevduatlarını kabul eden bir bankanın aksine, kripto para birimi finansal hizmetler sunan şirketler büyük ölçüde düzenlemeye tabi değildir. Bu, piyasadaki vahşi dalgalanmaların ve bu dalgalanmaların zararlı etkilerinin yaygın olduğu anlamına gelir.

Celsius için sorunlar, Mayıs 2022’de Terra adlı popüler bir “stabil para” çöktüğünde başladı. Birçok firma, varlıklarından yüksek getiri elde etmenin bir yolu olarak ABD dolarına sabitlenmiş Terra’yı tuttu – Terra, geriye dönüp bakıldığında son derece şüpheli görünen yüzde 20 yıllık getiri sözü verdi. Kripto fiyatları o zamandan beri serbest düşüşte ve Bitcoin 20.000 dolar civarında seyrediyor. Başlangıçta Celsius, Terra’nın çöküşüne ve düşen fiyatlara maruz kaldığını küçümseyerek meydan okudu. Bu, Haziran ayında şirketin “müşterileri korumak” adına tüm işlemleri aniden durdurmasıyla değişti.

Celsius, birçoğu tüm varlıklarını Celsius’a taşıyan 1,7 milyondan fazla aktif kullanıcıya sahip olduğunu iddia ediyor. Kullanıcılar, eksiklikleri gidermek için fonlarına erişemezken Celsius tarafından kredi sözleşmelerini yerine getirmedikleri için kendilerini cezalandırdıklarını bile gördüler. Şirket yanıt vermekte yavaş kaldı ve şimdi nedenini biliyoruz. Merkezi New Jersey’de bulunan Celsius, Bölüm 11 iflas başvurusunda bulundu. Bu, yeniden organize olmaya ve çalışmaya devam etmeye çalışacağı anlamına gelir.

Bitcoin’in son birkaç aydaki performansı genel olarak kriptonun simgesidir.

Celsius, başvurusunda 1 milyar ile 10 milyar dolar arasında varlıkları ve 1 milyar ile 10 milyar dolar arasında borçları olduğunu söylüyor. Ayrıca iflas sırasında operasyonlarına devam etmek için elinde 167 milyon dolar nakit var, ancak yakın zamanda hesapların kilidini açmayacak. Hayat boyu birikimlerini Celsius aracılığıyla yatıranlar şimdilik şanssız. Sonunda fonlarını geri almaları mümkündür, ancak onlara sadece bir kısmı teklif edilebilir. ABD doları gibi “fiat” bir para birimi için olduğu gibi kripto para birimlerinin arkasında garantör yoktur. Geleneksel bir bankaya para koyarsanız, FDIC bunu mudi başına 250.000$’a kadar garanti eder.

Celsius, çöküşten bu yana iflas başvurusunda bulunan üçüncü büyük kripto şirketi. Kripto riskten korunma fonu Three Arrows Capital bu ayın başlarında iflas etti (ve tasfiye ediliyor), ardından birkaç gün sonra borç veren Voyager Digital geldi. Celsius, Bölüm 11’den işlevsel bir şirket olarak çıkmak için yeterli kaynağa sahip olsa da, asla aynı güven düzeyine sahip olmayacak. Kripto para birimi gibi düzenlenmemiş bir piyasada güven her şeyden önemlidir.

Stok Kataloğu üzerinden görsel, Vikipedi

Şimdi Oku:

Kaynak : https://www.extremetech.com/internet/337944-cryptocurrency-firm-celsius-files-for-bankruptcy-still-wont-allow-withdrawals

Yorum yapın