IFC, Partech’in Afrika Fonu II’ye 26 milyon $ yatırım yapmaya hazırlanıyor – Teknolojik Haberler


Work Bank’ın özel sektör kolu olan International Finance Corporation (IFC), Paris merkezli VC firması Partech tarafından Partech Africa Fund II’ye (PAF II) 25 milyon Euro’ya (26,43 $) kadar bir öz sermaye yatırımı yapmayı planlıyor. IFC, yaptığı açıklamada açıklamalar %20’yi aşmayan bir hisseye bakıyor.

Ajans, Fon ile birlikte gelecekteki ortak yatırım fırsatları için 15 milyon € (15.9 milyon $) daha taahhüt edeceğini söyledi. IFC’nin kayıtlarına göre PAF II, “D serisine tohumdan turlara ve en iyi portföy şirketlerinde devam eden turlara” yatırım yapacak. Yatırım onay bekliyor.

“IFC’nin Partech Africa Fund’a önerdiği yatırım, toplam Fon taahhüdünün %20’sini aşmayacak şekilde 25 milyon €’ya kadar bir öz sermaye yatırımıdır. Ek olarak, IFC, IFC’nin Fon ile birlikte gelecekteki potansiyel ortak yatırım fırsatlarına katılma kabiliyetini kolaylaştırmak için, yetki devri temelinde 15 milyon Euro’ya kadar ayrı bir ortak yatırım zarfı önerdi,” denildi.

Afrika’nın en büyüklerinden biri olan VC firması Teknolojik Haberler ile fon toplamanın belirli ayrıntılarını paylaşmayı reddettiği için Partech’in ne kadar artırmak istediği hemen belli değil.

Bununla birlikte, 2019’da 143 milyon dolardan kapanan ve IFC ile Avrupa Yatırım Bankası (EIB), Hollanda Kalkınma Bankası (FMO) ve Hollanda Kalkınma Bankası (FMO) gibi diğer bazı büyük kurumların katılımı olan Fon I’den daha büyük olması bekleniyor. Afrika Kalkınma Bankası Grubu – kıta genelinde yatırımları yönlendiren kuruluşlar. bu AYB ve FMO da bu tura yatırım yapmayı planlıyor, ikincisi de 25 milyon €’ya kadar enjekte etmeyi düşünüyor.

PAF II, kıtada çok ihtiyaç duyulan finansmandan yararlanarak kıta genelinde erken ve büyüme teknolojisi girişimlerine yatırım yapacak. Geçen yıl Afrika’daki startup’lar 4,3 milyar dolar ile 5 milyar dolar arasında yükseldi ve bu bir önceki yıla göre büyük (neredeyse iki katı) bir büyüme olsa da, dünyadaki diğer bölgelere kıyasla hala marjinaldi. PAF gibi fonlar bu açığı kapatmaya yöneliktir.

“IFC, projenin Afrika’daki yeni başlayanlar için operasyonel katma değerin yanı sıra öz sermayeye erişimi artırmasını bekliyor. Afrika’daki risk sermayesine erişim, diğer gelişmekte olan pazarların çoğuna kıyasla düşük kalıyor. IFC, projenin, piyasayı alt üst eden dijital iş modellerinin desteğiyle Afrika’daki kilit pazarlarda yeniliği artırması da bekleniyor” dedi.

Ajans, “Yatırım yapanların hızla büyüdüğü ve büyük pazar oyuncuları haline geldiği pazarlarda, ölçekli inovasyon, geleneksel oyuncuları yenilik yapmaya ve dijital çözümler sunmaya ya da geleneksel yerleşiklerin pazar payını azaltmaya iterek pazar üzerinde büyük etkiler yaratabilir” dedi.

Partech’in Afrika genelinde dokuz ülkede Wave; ABD ve Senegal merkezli bir mobil para hizmeti sağlayıcısı; Ugandalı bir mobilite teknolojisi şirketi olan Tugende ve tüketici ürünleri markalarını perakendecilere bağlayan Nijerya ve ABD merkezli bir şirket olan Trade Depot.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/06/10/ifc-set-to-invest-26m-in-partechs-africa-fund-ii/

Yorum yapın