İddiaya göre bir Rus casusu Lahey’de Stajyerlik Yapmaya Çalışırken Yakalandı


Hollanda istihbarat teşkilatı, Cherkasov’un ICC’deki pozisyonu almasını ve onu Brezilya’ya geri göndermesini engellemenin yanı sıra, onun uzun ve ayrıntılı kapak hikayesini de yayınladı. bu dört sayfalık hikaye, genellikle gizli bir istihbarat görevlisinin “efsanesi” olarak bilinen , “Ferreira” kimliğinin arka planını detaylandırıyor. AVID yaptığı açıklamada, “Bu istihbarat görevlisinin oluşturduğu tehdidin potansiyel olarak çok yüksek olduğu kabul ediliyor” dedi.

“Ferreira”yı keşfettiğinden beri, gizli hayatı hakkında daha fazla ipucu ortaya çıktı. “Ferreira”ya ait sosyal medya profilleri, güvenlik güçleri tarafından keşfedildi. soruşturma birimi Bellingcat, ayrıca bir blog ve çevrimiçi özgeçmiş. O da Trinity College Dublin ve Johns Hopkins Üniversitesi’nde okudu. Johns Hopkins’te doçent olan Eugene Finkel, “Ferreira”yı öğrettiğini söylüyor. tweetlendi: “Ona bir mektup yazdım. Aslında güçlü biri. Evet ben. Bir GRU memuru için referans mektubu yazdım. Bu gerçeği asla aşamayacağım. GRU, ondan ve bu hikayeyle ilgili her şeyden nefret ediyorum. Deşifre olmasına çok sevindim.”

Yıllardır yedeklerini taşımak imkansızdı. Android ve iOS arasında WhatsApp sohbetleri, ve tersi. Geçen yıl ağustos ayında WhatsApp, insanların verilerini iPhone’lar ve Android cihazlar arasında taşıma özelliğini kullanıma sunmaya başladığını duyurdu. Şimdi, bu hafta, Meta’ya ait şirket, yedeklemelerin diğer yönde de çalışacağını söylüyor—Android’den iOS’a.

Intel ve AMD işlemcileri, Hertzbleed adlı yeni bir yan kanal saldırısına karşı savunmasızdır. Tarafından bildirildiği üzere saldırı, kriptografik anahtarların ve verilerin çalınmasına izin verebilir. BleeBilgisayar ve KaranlıkOkuma. Hertzbleed, bir saldırganın veri çalmasına izin verebilecek, dinamik frekans ölçekleme (DVFS) adı verilen çiplerdeki ortak bir güç tasarrufu özelliğinden yararlanarak çalışır. DVFS’deki frekans değişiklikleri, çipler tarafından işlenen bilgilerle ilişkilendirilebilir, Intel diyor bir blog yazısında. Buna rağmen, ne Intel ne de AMD’nin sorunu çözme planları yok gibi görünüyor. Ancak, son kullanıcılar için risk şu anda düşük görünüyor. Hertzbleed’i bulan araştırmacılar ekibi şunları söylüyor: sıradan kullanıcılar muhtemelen endişelenmemeli.

Covid-19 2020’nin başlarında yayılmaya başladığından beri, yayılmasını kontrol etmeye çalışmak için teknolojik sistemler geliştirildi. Çin’de bir zorunlu sağlık kod sistemi oluşturuldu insanların sağlık durumunu izlemek için – kırmızı kodlu kişilerin kendilerini izole etmeleri gerekiyor, yeşil kodlu kişilerin serbestçe hareket etmesine izin veriliyor. Bu sağlık kodları insanların telefonlarına bağlı. Şimdi, göre çoklu raporlarÇin’in Henan eyaletindeki insanlar, sağlık kodları kırmızıya çevrildiği için protesto planlarının engellendiğini iddia ediyor. Etkilenen birkaç kişi, Covid-19 ile pozitif olan kimsenin yanında olmadıklarını ve değişikliğin yetkililer tarafından gücün kötüye kullanılması olduğunu iddia ediyor.

Mozilla’nın web tarayıcısı son yıllarda sorun yaşıyor olabilir, ancak yine de en gizlilik dostu tarayıcılardan biridir. Bu hafta şirket, Firefox’un tarayıcıyı kullanan herkes için varsayılan olarak Toplam Çerez Koruması özelliğini açtığını söyledi. Mozilla, bilgisayarınıza kaydedilen tüm çerezlerin yalnızca onları oraya yerleştiren web sitesinde kullanılabileceğini açıklıyor. Blog yazısı. Şirket, “İzleyicilerin davranışınızı birden fazla sitede ilişkilendirmesine izin vermek yerine, yalnızca tek tek sitelerdeki davranışları görüyorlar” diyor ve “Firefox’un bugüne kadarki en güçlü gizlilik koruması” olduğunu ekliyor.

Kasım 2021’de ABD, kötü şöhretli İsrailli casus yazılım firması NSO Group’a yaptırım uyguladı. Şirketin Pegasus hack aracı, dünya çapında gazeteciler ve aktivistler üzerinde casusluk yapmak. Bu hafta ABD savunma firması L3Harris’in Pegasus’un arkasındaki teknolojiyi satın almakla ilgilendiği ortaya çıktı. Finansal Zamanlar raporlar. Teknolojinin bir ABD şirketi tarafından satın alınması, NSO’yu kara listeye alan Biden yönetimiyle potansiyel olarak anlaşmazlığa neden olabilir. Erken aşamada olduğu söylenen potansiyel anlaşmanın konuşulması Beyaz Saray’dan eleştirilere yol açtı. Üst düzey bir yetkili, “Son derece endişeliyiz” dedi. Washington Post. Anlaşmanın ABD için güvenlik ve karşı istihbarat sorunlarına yol açabileceğini söylediler.Kaynak : https://www.wired.com/story/russia-spy-sergey-vladimirovich-cherkasov-gru-roundup/

Yorum yapın