İçerik Denetimini Ölçeklendirmek İmkansız: YouTube Korku Videosunu ‘Çocuklar İçin’ Olarak İşaretliyor


itibaren korku-korku-korku borç

Masnick’in İmkansızlık Teoremi tekrar ortaya çıkıyor! Mike tarafından ortaya konan fikir, bir platformun gerçekten yukarı doğru ölçeklenmeye başladığı anda, herhangi bir gerçek içerik denetlemesini iyi yapmak doğal olarak imkansız hale gelir. Bunun neden bu kadar zor olduğuna dair bazı nedenler olarak bunun bir ton örneği var. Bununla ilgili spoiler uyarısı, içerik denetiminin herhangi bir şekilde otomatikleştirildiği andan itibaren, her şey dağılmaya başlar.

Ve bazen de oldukça muhteşem şekillerde. Örneğin, korku YouTube dizisi Local58TV, Kris Straub tarafından yaratıldı. Çok karanlık bir şort dizisi ve Straub yetişkinler için yaş derecelendirmesini belirlemeye çalıştı, ancak daha sonra YouTube’un otomatik sistemi “YouTube Kids” de mevcut olarak listeledi.

Yine de YouTube, Local58TV havasını almıyor. Otomatik olarak ” başlıklı bir bölümü işaretledi.Çocuklar İçin Gösteri“çocuklara gelince. Bir AI botunun bu başlıktan nasıl tellerini koparabileceğini görebilirsiniz, ancak açıklamada hemen “Çocuklar İçin Değil” yazıyor ve içerik oluşturucu Straub, video yüklendiğinde orijinal olarak videonun yaş derecesini “18+” olarak belirledi. .

Bölüm, sevimli bir çizgi film iskeletinin bir mezarlıkta dolaşıp sevimli bir çizgi film kız arkadaşı iskeleti aradığı, yalnızca korkunç, daha gerçekçi iskeletler ve açık mezarlardaki diğer yaratıkları bulduğu siyah-beyaz bir çizgi filmdir. Videonun sonunda, görünüşe göre depresyondan, sevimli iskelet bir mezara uzanıyor ve ölüyor, gerçekçi bir iskelete dönüşüyor. Çizgi film, bir yapay zeka robotunun anlayamayabileceği bir şey ama bir insan, rahatsız edici videonun çocuk dostu olmadığını hemen anlayabilir.

İşte buyur. Otomatik sistem videonun içeriğini çözemedi ve çocukları açıkça görmeleri için uygun olmayan bir videoyu izlemeye ayarladı. Sinir bozucu bir şekilde, bu sistem o kadar otomatik ki Straub bile girip bunların hiçbirini kendisi düzenleyemiyor.

YouTube, açıkça “çocuklar için uygun değil” olarak işaretlenmiş bir videoyu “çocuklara özel” olarak işaretlemekle kalmaz, aynı zamanda içerik oluşturucunun videoyu geri değiştirmesine de izin vermez. Videonun içeriği artık “Çocuklara Özel (YouTube tarafından ayarlandı)” olarak etiketlendi ve Straub, videonun yaş derecelendirmesinin düzeltilmesi için YouTube’a itirazda bulunmak zorunda kaldı.

Şimdi, Straub “çocuklar için” tanımına itiraz etti ve YouTube sorunu düzelterek hızlı bir şekilde yanıt verdi. Ama asıl mesele bu değil. Otomatik içerik denetleme, içerik oluşturucunun yetişkinler için olarak işaretlediği bir videonun otomatik olarak çocuklar için işaretlenebileceği kadar bozuksa, böyle bir sistemin daha incelikli denetleme sorunlarını çözmek için ne gibi bir umudu olabilir?

Under: yaş derecelendirmesi, otomasyon, içerik denetimi, kris staub, masnick’in imkansızlık teoremi, youtube çocukları

şirketler: youtubeKaynak : https://www.techdirt.com/2022/07/13/scaling-content-moderation-is-impossible-youtube-flags-horror-video-as-for-kids/

Yorum yapın