ICEBlaster: ICE40 için Sürükle ve Bırak Bit Akışı Yükleyici


iCE40 serisi FPGA’lar, büyük ölçüde erişilebilirliği (tersine mühendislik ve açık takım zincirlerindeki büyük çabalar sayesinde) ve muhtemelen ayrıca Kafes Yarı İletkenlerinin genel olarak açık kaynağa yönelik tutumu nedeniyle bu sayfalarda oldukça fazla yer almaktadır. Bu cihazlar küçük ve oldukça sınırlı olsa da, konuya ilk girişiniz için onları gerçekten yenemezsiniz. Daha basit FPGA uygulamalarının çoğu için yeterince güçlüler. [TinLethax] üzerinde Hackaday.IO cihazlarla ilgili çok fazla deneyime sahip ve kolektif iCE40 cephaneliğimize başka bir araç daha ekledi: iCEBlaster, USB yığın depolama aygıtı (MSC) stili önyükleyici Sürükle ve bırak bit akışı yüklemesi için. Adanmış özel programcılara ihtiyaç duyulan günler artık numaralandırılmaya başlandı ve birçok çip, artık bellenim görüntüsünü yüklemek için ana bilgisayara bir USB yığın depolama aygıtı sunuyor.

FPGA’lar bu şekilde çalışmaz, başlangıçta cihaza özgü bir bit akışı yüklemesine ihtiyaç duyarlar, ki bu (OTP belleği yoksa) genellikle harici bir yapılandırma belleğinin işidir. iCEBlaster (Xilinx ByteBlaster programcısı üzerinde bir oyun, belki?) en azından STM32F4xx serisi cihazlarda çalışır, ancak başkalarına kolayca taşınabilir olmalıdır. Fikir oldukça basittir — depolama aygıtına yeni bir bit akışı dosyasını sürüklemek, bir FPGA hedef sıfırlamasını başlatır ve bu da STM32’nin bit akışını SPI arabirimi aracılığıyla iCE40’a göndermesine olanak tanır. Bundan başka bir şey yok.

iCE40’a girmek istiyorsanız, bu kılavuz iyi bir başlangıç ​​noktası olabilir ve her öğrenme deneyiminin onu yönlendirmek için iyi bir projeye ihtiyacı vardır, Doom’u yumuşak bir RISC-V üzerinde çalıştırmaya ne dersiniz?
Kaynak : https://hackaday.com/2022/07/11/iceblaster-a-dragndrop-bitstream-loader-for-ice40/

Yorum yapın