IBM otonom teknesi Kanada’da Atlantik geçişini tamamladı • The Register


IBM’in kendi kendine seyreden Mayflower Otonom Gemisi (MAS), planlanandan bir buçuk yıldan fazla bir süre sonra da olsa nihayet Atlantik’i geçti. Yine de ekibi tebrik ederim.

Bununla birlikte, MAS hedefini kaçırdı. 17. yüzyıldan kalma Mayflower’ın indiği Plymouth Rock’a ev sahipliği yapan ABD eyaleti Massachusetts’e varmak yerine, uzun bir teknik zorluklar listesinin sonuncusu MAS’ı Kanada, Nova Scotia’daki Halifax’a topallamaya zorladı. İngiltere, Plymouth’tan 2.700 millik (4.400km) yolculuk Pazar günü sona erdi.

50ft (15m) trimaran, dizel yedekli güneş enerjisi ile çalışır ve elektrik motorları kullanarak 10 knot (18,5km/sa veya 11,5mph) hıza ulaşabileceği söylenir. Bu bilgisayar kontrollü gemi, altı kamera ve 50 sensörden gerçek zamanlı olarak veri alan bir yazılım tarafından yönetiliyor. Bu uygulamanın IBM’in PowerAI Vision teknolojisi ve Power sunucuları kullanılarak eğitildiği söylendi.

Denizcilik araştırmalarını ve mühendisliğini destekleyen kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan ProMare, yazılımın şamandıralar, enkaz, diğer gemiler, buzdağları, deniz gergedanları gibi seyir tehlikelerini tanıyıp bunlardan kaçınabildiği söylenen derin öğrenme modellerini geliştirmek için IBM ile birlikte çalıştı. , ve – merak ediyoruz – kraken.

Ancak deniz botunun yolculuğu pek iyi geçmedi. bu plan Mayflower’ın İngiltere’den yaptığı tarihi yolculuğunun 400. yılını kutlamak için 2020’de geçiş yapacaktı, ancak genişletilmiş deniz denemeleri bu hırs için ödeme koymak.

Yolculuk 2021’de denendi ve mekanik bir arıza üç gün sonra yolculuğuna son verdi. Bu yıl Nisan ayında takım gönderilmiş Mayflower denize açıldı – Birleşik Krallık, Plymouth’tan ABD’de Massachusetts yerine Washington DC’ye gitmek için – ancak geçen ay bozuldu ve onarılması gerekiyordu.

O zamanlar bir karar verildi makineyi şu anda havanın soğumaya başladığı Kanada’nın Halifax limanına yönlendirmek için.

Hemen hemen her Amerikalı okul çocuğunun öğrendiği Mayflower, kanvas yelkenli 100 ft (30m) üç direkli ahşap bir gemiydi. Yaklaşık üç knot (5.5km/sa veya 3.4mph) maksimum hıza sahipti ve Cape Cod’a efsanevi yolculuğu tamamlaması iki aydan fazla sürdü. Gemi 102 yolcu ve yaklaşık 30 kişilik bir mürettebat taşıyordu. Kargonun alet, yiyecek ve silahların yanı sıra köpekler, koyunlar, keçiler ve kümes hayvanları da dahil olmak üzere bazı canlı hayvanları içerdiği söylendi.

Mayflower robotunun, insansız, kendi kendine yelkenli gemilerin mümkün olduğunu göstermeye yardımcı olması umuluyordu. Yapay zeka yazılımı iyi çalışıyor gibi görünse de, gemide bunlarla ilgilenecek kimse olmadığı için mekanik sorunlar yaşadı.

Bu nedenle, geçen ay okyanusu geçen otonom gemilerin fizibilitesine ilişkin sorunun şimdi yanıtlanıp yanıtlanmadığını merak ettik. Ama elbette, insan içermeyen bilgisayar kontrollü Saildrone Surveyor’ı da unutmayın. çapraz Geçen Temmuz ayında San Francisco’dan Hawaii’ye Pasifik, Mayflower’ın nihai başarısının mümkün olduğunu gösteriyor. ®Kaynak : https://go.theregister.com/feed/www.theregister.com/2022/06/07/ibm_mayflower_canada/

Yorum yapın