Hyundai, Tesla Model 3 rakibi olarak yeni Ioniq 6 sedanını seçti – Teknolojik Haberler


Hyundai, Tesla Model 3 ile eşit menzil sunacağını söylediği yeni Ioniq 6’yı tanıttı ve piyasadaki en çok satan pilli elektrikli sedan için doğrudan bir meydan okuma yayınladı.

Hyundai’nin Ioniq 5 SUV’sinin devamı olan ve Ioniq EV alt markasının ikinci modeli olan Ioniq 6, Avrupa WLTP test döngüsüne göre tam şarjlı bir pille 610 kilometre (379 mil) seyahat edecek. Bu, Model 3 Uzun Menzil için WLTP test döngüsü altındaki 602 kilometreyi aşıyor.

Tesla’nın uzun süredir EV aralığı için bir ölçüt olarak hizmet ettiği göz önüne alındığında, bu önemli bir başarı.

AutoPacific başkanı ve baş analisti Ed Kim, “Rakip birçok EV, Tesla’nın menzil derecelendirmelerine yaklaşırken, nispeten azı onlarla eşleşti veya onları aştı” dedi.

2026 yılına kadar ABD’de ilk üç EV sağlayıcısı olmak için iddialı bir hedef belirleyen Koreli otomobil üreticisi, serisinin bir-iki vuruşunun, yeni başlayan EV pazarında satış tacı için Tesla’ya meydan okuma şansı vereceğini umuyor.

Tesla Model 3, Tesla Model Y küçük SUV’dan sonra ABD’de en çok satan ikinci elektrikli araçtır. Beşinci sırada, pilli elektrikli SUV’lar için artan bir tüketici talebine hizmet eden Hyundai Ioniq 5 yer alıyor.

Bununla birlikte, sedanlar son birkaç yıldır otomobil satışları için zayıf bir nokta haline geldi ve bu da Hyundai’nin seçimini potansiyel olarak mantıksız gösteriyor. Ancak analistler, Model 3’ü de tahttan indirmeyi amaçlayan Ioniq 6 ve Polestar 2 gibi pilli elektrikli sedanların, özellikle ilk kez alıcılar için EV pazarında stratejik bir rol oynadığını söylüyor.

Kim, “Sedanlar genellikle SUV muadillerinden önemli ölçüde daha düşük fiyatlı olduklarından, EV’lere girmenin daha uygun fiyatlı bir yolunu temsil ediyorlar” dedi. “Hyundai’nin yeni sedanının fiyatının 40.000 dolarlık IONIQ 5’in altında kaldığını varsayarsak, EV müşterileri için gerçek bir değer teklifini temsil edebilir.”

Ioniq 5 gibi, Hyundai’nin yeni tamamen elektrikli sedanı, Tesla’nınki dışında, karşılaştırılabilir fiyatlı EV’lerden daha hızlı şarj sağlayan 800 voltluk bir elektrik mimarisi olan Elektrikli Küresel Modüler Platformu (E-GMP) üzerine inşa edilecek.

Hyundai, uygun fiyatlı, giriş seviyesi otomobil üreticisinden cesur tasarımıyla bilinen en iyi küresel EV markasına geçmeye çalışırken Ioniq portföyünü genişletmek için agresif bir şekilde yatırım yaptı. Otomobil üreticisi, elektrikli ve otonom araçlar için teknoloji ve robotik için mobilite uygulamaları geliştirmek için 2025 yılına kadar ABD’de 10 milyar dolardan fazla harcama sözü verdi.

Bu yatırımın yarısından fazlası, Hyundai’nin 2025 yılına kadar piyasaya sürmeyi planladığı Ioniq 7 üç sıralı SUV gibi 23 EV’den en azından bazılarını inşa etmeyi planladığı Georgia’daki yeni bir EV tesisi ve pil üretim tesisini finanse edecek. geniş ailelere sahip sürücüler için önemli bir segment. Ioniq 6, Güney Kore’de üretilecek.

Bu bahar Dünya Otomobil Ödülleri’ni süpüren Ioniq 5, Hyundai’nin EV tasarımıyla cesur olmaya istekli olduğunu gösterdi. Hyundai Global Tasarım Merkezi başkanı SangYup Lee, bu temanın, alçak kaputu ve yüksek tavanı onu çoğu otomobilden daha kıvrımlı yapan kubbe şeklindeki Ioniq 6 ile devam ettiğini söyledi. Boyutlar, yolcuların rahatlayabileceği veya çalışabileceği, koza benzeri, yüksek tavanlı bir kabine izin verir.

64 renkli bir ortam aydınlatma sistemi, “zihinsel enerjiyi geri yükleyen ve ilhamı artıran dikkatli bir alan yaratmaya” yardımcı oluyor Lee.

Ioniq 6, önümüzdeki yılın başlarında ABD’de satışa sunulacak. Fiyat açıklanmadı.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/07/13/hyundai-casts-new-ioniq-6-sedan-as-a-tesla-model-3-rival/

Yorum yapın