Hyundai, Gürcistan’da 6.5 milyar dolarlık EV fabrikasını açacak – Teknolojik Haberler


Hyundai, Rivian’ın tartışmalı fabrikasında çığır açmaya hazırlandığı Georgia’da bir elektrikli otomobil fabrikası açma planlarını açıklayan en son otomobil üreticisi oldu.

Hyundai’nin Savannah dışındaki 6,5 milyar dolarlık EV ve pil üretim tesisi, eyaletin EV endüstrisi için önemli bir bölgesel merkez olma hedefini daha da ileriye taşıyacak. Eyalet yetkililerine göre, elektrikli araç satışları artmaya başladığında, Peach State, nadir toprak madenciliği, pil ve çip üretimi ve otomobil parçaları üretimini içeren eyalet çapında, kapalı döngü bir pil-elektrik ekosistemi kurmayı hedefliyor.

Hyundai’nin sermaye yatırımı, Bağlı olmayan tedarikçilerden 1 milyar dolarYetkililer Cuma günü yaptığı açıklamada, , Gürcistan tarafından işe alınan en büyük ekonomik kalkınma anlaşmasını temsil ediyor. Hyundai, 2.293 dönümlük alanda 8.100 iş yaratmayı bekliyor.

Georgia, üreticileri cezbetme çabalarında agresif hale geldi ve Atlanta’nın doğusunda 2.000 dönümlük bir alana bir tesis inşa etmek için Rivian’a eyaletin şimdiye kadarki en büyük teşvik paketi olan 1,5 milyar dolarlık ödülü verdi. Buna karşılık Rivian, 2028 yılı sonuna kadar yıllık ortalama 56.000 dolarlık maaşla 7.500 işçiyi işe alma sözü verdi. Ancak proje yerel tartışmalara yol açtı; bölge sakinleri, arazinin korunmasından vergi dolarının kullanımına kadar değişen endişeler etrafında toplandılar.

Rivian fabrikasının muhalifleri, Kasım ayındaki yeniden seçim yarışından önce Gov. Brian Kemp’e karşı harekete geçince mesele siyasi bir hal aldı.

Rivian, bu yaz çığır açmayı ve 2024’ün başlarında açmayı planlıyor.

Hyundai’nin sitesi, 61 milyon dolarlık arazi alımını finanse etmek için Amazon’a mülk satışından elde edilen gelirleri kullanan dört Georgia eyaleti arasındaki bir işbirliğini temsil ediyor. Kendisine Savannah Harbour-Interstate 16 Corridor Joint Development Authority (JDA) adını veren ortaklık, büyük bir üretici için “kürekle kullanıma hazır bir mega site” oluşturmak için arazileri bir araya getirdi.

Hyundai, tesisin 2025 yılında yılda 300.000 araç üretme kapasitesiyle üretime başlayacağını söyledi.

Yetkililer, devlete daha fazla mega tesis üretim projesi çekmek için modeli tekrarlamayı umuyorlar.

Güney Koreli bir EV lityum iyon pil üreticisi olan SK On, yakınlarda 2,6 milyar dolarlık bir EV pil kompleksi inşa ediyor. Fabrikasının yılda 310 bin elektrikli araca güç sağlayabileceğini söyleyen şirketin Ford ve Volkswagen ile sözleşmeleri bulunuyor.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/05/20/hyundai-to-open-6-5b-ev-factory-in-georgia/

Yorum yapın