Hükümet, özel arazilerdeki altyapıya erişimi kolaylaştırarak gigabit geniş bandı güçlendirecek • Teknolojik Haberler


Birleşik Krallık hükümeti, telekom operatörlerinin özel arazilerdeki telgraf direklerine erişmesini kolaylaştırma planlarını duyurdu ve bu, ülkenin her köşesine yüksek hızlı geniş bant getirmek için daha geniş bir çabanın bir parçasını temsil ediyor.

Duyuru, İngiltere’nin sözde “mini bütçekısmen çığ gibi büyüyen yaşam maliyeti krizini ele almak ve ekonomik gerilemenin etkisini ortadan kaldırmak için kuruldu. Şansölye Kwasi Kwarteng tarafından bugün açıklanan önlemler arasında, temel gelir vergisi oranının düşürülmesi ve enerji faturalarının dondurulması ile bankacıların ikramiyelerini sınırlayan kuralların kaldırılması yer alıyor. Ancak teknoloji açısından bakıldığında, hükümetin kendi adını taşıyan “büyüme planı” özetlenen tablo değişikliklerini içeren kritik altyapı konusundaki niyetleri Ürün Güvenliği ve Telekomünikasyon Altyapı Faturasışu anda Lordlar Kamarası’ndan geçiyor.

Sürtünme

İngiltere’de geniş bant hızları Avrupa’nın en yavaşları arasındaİngiltere’yi aşağıdaki gibi girişimler yolunda yönlendiren 5 milyar sterlinlik Gigabit Projesigeçenlerde kırsal alanları yüksek hızlı genişbanta bağlamak için ilk sözleşmesini veren .

Başka yerlerde, Birleşik Krallık hükümeti yeni fiziksel altyapı erişimini onayladı (PIA) düzenlemeler 2019’da geri fiber ağlarda daha fazla rekabeti teşvik etmek. Bu, esasen üçüncü tarafların mevcut kanal altyapısına kendi fiber kablolarını döşemesine veya kendi ekipmanlarını mevcut telgraf direklerine bağlamasına izin verir. Bu, özel şirketlerin sıfırdan başlamak zorunda kalmadan kendi altyapılarını tanıtmalarının kapısını açmıştır.

Bugünün haberleri, telekomünikasyon şirketlerinin – internet dağıtımı için gerekli olan – telgraf direklerini özel araziye yerleştirildiğinde yükseltme veya tamir etme engellerini azaltarak esasen bunun üzerine inşa edilmiştir.

Şirketler, mülklerinde bulunan telgraf direklerini kurmak veya bakımını yapmak için arazi sahiplerinden izin almalıdır. Arazi sahibi reddederse, telekom operatörü yine de mahkemeler aracılığıyla başvuruda bulunarak erişim talebinde bulunabilir, ancak bu uzun ve zorlu bir süreç olabilir. Birleşik Krallık hükümetinin ülkenin süper hızlı genişbanta erişimini bugün %70’ten 2025’e kadar %85’e çıkarmaya çalıştığını düşündüğünüzde bu daha belirgin hale geliyor.

Hükümet, özel arazilerdeki telgraf direklerine erişimi nasıl kolaylaştırmayı planladığını tam olarak açıklamadı, ancak izin almakla ilgili bürokrasinin ve form doldurmanın en azından bir kısmının kaldırılmasını içerebilir.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/09/23/uk-mini-budget-government-to-boost-gigabit-broadband-by-easing-access-to-infrastructure-on-private-land/

Yorum yapın