HP, bilgisayar pazarındaki yumuşaklığı azaltmak için plan dahilinde 6.000’e kadar çalışanı işten çıkaracak


Düşen gelir karşısında HP, 2025 mali yılı sonuna kadar 4.000 ila 6.000 çalışanı işten çıkarmayı ve 51.000 kişilik küresel iş gücünü yaklaşık %12 oranında azaltmayı beklediğini duyurdu.

Haber, ekonomik türbülansın diğer büyük teknoloji şirketlerinin işten çıkarmalar ilan etmesine neden olduğu bir zamanda geliyor.

HP işten çıkarma haberleri, şirketin Salı günü yayınladığı raporla kamuoyuna duyuruldu. 2022 dördüncü çeyrek mali sonuçlarıgelirinde yıllık %11,2 düşüşle 14,8 milyar $’a geriledi. Şirketin kişisel sistemler, bireysel ve ticari segmentleri sırasıyla %13, %25 ve %6 oranında küçüldü. Dizüstü ve masaüstü bilgisayar birimleri de düşüş gördü ve birimler toplamda %21 azaldı.

İşten çıkarmalar, HP’nin üç aylık sonuçlarıyla birlikte açıklanan sözde “Geleceğe Hazır” stratejisinin bir parçasını oluşturuyor. Sonuçlar açıklandıktan sonra analistlerle bir konferans görüşmesinde HP Başkanı ve CEO’su Enrique Lores strateji dedi Seeking Alpha’dan bir transkripte göre, şirketin müşterilerine daha iyi hizmet vermesini ve “maliyetlerimizi azaltarak ve işimizi geleceğe taşımak için önemli büyüme girişimlerine yeniden yatırım yaparak uzun vadeli değer yaratmayı” sürdürmesini sağlayacaktı.

Lores, Geleceğe Hazır planını ortaya koyan maliyet eylemlerinin, 2025 mali yılı sonuna kadar en az 1,4 milyar dolar tasarruf sağlayacağını ve şirketin “yakın vadeli piyasa rüzgarları” olarak tanımladığı şeyi yönlendirmesine ve HP’nin çekirdeğindeki yumuşaklığı azaltmasına olanak tanıyacağını da sözlerine ekledi. pazarlar.

HP yaptığı açıklamada, “Aldığımız önlemler kapsamında, önümüzdeki üç yıl içinde iş gücümüzü 4.000-6.000 kişi azaltacağız. Bunlar vermemiz gereken en zor kararlar çünkü derinden değer verdiğimiz meslektaşlarımızı etkiliyorlar. Bir sonraki fırsatlarını bulmalarına yardımcı olmak için finansal ve kariyer hizmetleri desteği de dahil olmak üzere, insanlara özen ve saygıyla davranmaya kararlıyız.”

Telif hakkı © 2022 IDG Communications, Inc.Kaynak : https://www.computerworld.com/article/3681068/hp-to-cut-up-to-6000-staff-in-plan-to-mitigate-pc-market-softness.html#tk.rss_all

Yorum yapın