Hong Kong, İsrail ve BIS ile perakende CBDC siber güvenliğini araştıracak


Hong Kong Para Otoritesi (HKMA) ilan edildi İsrail Merkez Bankası (BOI) ve Bank for International Settlements Innovation Hub (BISIH) Hong Kong Center ile perakende merkez bankası dijital para birimlerindeki (CBDC’ler) siber güvenlik konularını incelemek için ortak bir araştırma projesi.

İlgili makaleye bakın: Hong Kong şimdi yaklaşan Project Aurum’da perakende CBDC’yi araştırıyor

Hızlı gerçekler

  • Hong Kong’un fiili merkez bankası bir basın açıklamasında, “Project Sela”nın iki katmanlı perakende CBDC’lerin siber saldırılara karşı korunmasını araştıracağını söyledi.
  • Hong Kong, CBDC’lerin ticari bankalar ve ödeme hizmeti sağlayıcıları aracılığıyla halka verildiği bir yapı olan Project Aurum aracılığıyla iki aşamalı bir dağıtım modeli araştırıyor.
  • Hong Kong geçen Haziran ayında e-HKD araştırmasını başlattı ve o zamandan beri CBDC’nin teknik ve politika tasarımları.
  • BOI Başkan Yardımcısı Andrew Abir, “Ödeme pazarında rekabeti artıracak verimli bir ödeme sistemi sağlamak, olası bir dijital şekel (İsrail CBDC) ihracı için belirlediğimiz başlıca motivasyonlardan biri” dedi.
  • Fintech firması Bitmint’in araştırma ve geliştirmenin ilk aşamalarında dijital yuan projesine katılmasıyla İsrail anakara Çin’in CBDC’si için bir teknoloji kaynağı oldu.
  • Basın açıklamasına göre, Sela Projesi’nin bu yılın sonunda tamamlanması bekleniyor.

İlgili makaleye bakın: Neden bir Hong Kong CBDC geliyor — kurumlar içinKaynak : https://forkast.news/headlines/hong-kong-cbdc-cybersecurity-israel-bis/

Yorum yapın