Homofobik yanlış bilgi, maymun çiçeğinin yayılmasını kontrol altına almayı zorlaştırıyor


Dijital Nefretle Mücadele Merkezi tarafından MIT Teknoloji İncelemesi için yürütülen araştırmaya göre, tüm büyük sosyal medya platformlarında yayılan sahte, genellikle homofobik teoriler bu işi daha da zorlaştırıyor. Bu yanlış iddialar, halkı maymun çiçeğinin herkesi etkileyebileceğine ikna etmeyi zorlaştırıyor ve insanları potansiyel enfeksiyonları bildirmekten caydırabiliyor.

Bu yanlış bilgilerin bir kısmı, Bill Gates’e ve “küresel seçkinlere” saldıran, bilinen pandemi komplo teorileriyle örtüşüyor veya virüsün bir laboratuvarda geliştirildiğini düşündüren. Ancak çoğu doğrudan homofobik ve salgın için LGBTQ+ topluluklarını suçlamaya çalışıyor. Bazı Twitter gönderileri, LGBTQ+ karşıtı söylemin yasa dışı olduğu ülkelerin maymun çiçeği vakalarının en yüksek olduğu veya virüsü “tanrı’nın intikamı” olarak adlandırdığı alanlar olduğunu iddia ediyor. Geçen ay Twitter’da paylaşılan bir videoda, Georgia’dan Kongre Üyesi Marjorie Taylor Greene, “maymun çiçeğinin gerçekten sadece çoğunlukla eşcinsel seks yoluyla bulaştığını” yanlış bir şekilde iddia etti.

Facebook’ta binlerce kez beğenilen maymun çiçeği hakkındaki makalelere yapılan homofobik yorumların, Telegram aracılığıyla 40.000’den fazla kez paylaşılan yüzlerce tiksindirici tepki toplayan belirli bir parça ile çevrimiçi kalmasına izin verildi.

1.12 milyon abonesi olan bir kanaldaki bir YouTube videosu, sadece eşcinsel alemlerine gitmemek, bir kemirgen tarafından ısırılmamak veya bir çayır köpeğini evcil hayvan olarak beslememekle maymun çiçeği hastalığından kaçınılabileceğine dair yanlış iddialar içeriyor. 178.000’den fazla kez görüntülendi. 294.000 abonesi olan bir kanaldan başka bir video, kadınların “muhtemelen başka bir erkekle başka bir teması olan bir erkekle temasa geçerek” maymun çiçeği hastalığına yakalandığını iddia ediyor; 30.000’e yakın kez görüntülendi. Facebook, Twitter ve YouTube, yorum taleplerine yayınlanmak üzere zamanında yanıt vermedi.

Bu tür damgalamanın gerçek sonuçları vardır – cinsel yaşamlarını tartışmak istemeyebilecek enfekte olmuş kişilerin semptomlarını bildirme olasılığı daha düşüktür, bu da yeni vakaların izini sürmeyi ve hastalığı etkili bir şekilde kontrol etmeyi zorlaştırır.

Gerçekte, virüs herkesi etkileyebilir ve insanların cinsel kimliklerinden veya aktivitelerinden habersizdir. Doğu Anglia Üniversitesi’nde modelleme üzerine çalışan kıdemli bir araştırma görevlisi olan Julii Brainard, maymun çiçeği hastalığını yalnızca erkeklerle seks yapan erkekleri etkilediği şeklinde çerçeveleyen yanlış bilgilerin, insanları bu hastalığa yakalanma ve yayma riskinin gerçekte olduğundan daha düşük olduğuna ikna edebileceğini söylüyor. halk sağlığı tehditleri. “Birçok insan ‘Bu benim için geçerli değil’ diye düşünecek” diyor.

Maymun çiçeğinin hangi yollarla bulaşabileceğinden veya şu anda nasıl yayıldığından hala emin olamamamız, bunların hiçbirine yardımcı olmuyor. Virüs bulaşmış bir kişi veya hayvanla yakın temas yoluyla yayıldığını biliyoruz, ancak DSÖ ayrıca virüsün insan sperminde bulunduğuna dair raporları araştırdığını ve bunun cinsel yolla da bulaşabileceğini öne sürdüğünü söyledi, ancak sıralama verileri şu ana kadar hiçbir kanıt sağlamadı. bu maymun çiçeği bir STD gibi davranır. Ayrıca, hangi hayvanın maymun çiçeği hastalığının doğal rezervuarı (virüsü doğada tutan konakçı) olarak hareket ettiği de bilinmiyor, ancak WHO bunun şüpheli olduğundan şüpheleniyor. kemirgenler.

Salgının nasıl ve nerede başladığı hala belirsiz olsa da, DSÖ, virüsün düzenli olarak bulunduğu batı ve Orta Afrika’daki bazı ülkelerin dışında, iki övgüden sonra başta erkeklerle seks yapan erkekler arasında kişiden kişiye yayılmaya başladığına inanıyor. İspanya ve Belçika’da. Tipik maymun çiçeği semptomları, lenf düğümlerinin şişmesini ve ardından yüz, eller ve ayaklarda lezyonların patlamasını içerirken, en son salgından etkilenen birçok insan, eller, anüs, ağız ve ellerde gelişen daha az lezyon sergiliyor. cinsel organlar. Bu farkın temasın doğası ile ilgili olması muhtemeldir.Kaynak : https://www.technologyreview.com/2022/06/17/1054408/homophobic-misinformation-spread-monkeypox-social-media/

Yorum yapın