Homebrew Optik Sensörü Dizelinizin Duman Testini Geçmesine Yardımcı Olur


Duman testini hepimiz duymuşuzdur ve bunun bir elektronik cihazın performansı için mümkün olan en düşük çubuk olduğunu biliyoruz. Güç uygulandığında alev almazsa, daha fazla işlevsellik testi yapmanızda fayda var. Ancak duman testi, özellikle dizel yakıtla çalışan otomobiller için başka bir şey ifade ediyor. Ve dizel egzoz testlerini geçmek bir angarya haline gelebilir.

Bu testleri geçmeyi biraz daha kolaylaştırmak için, [Janis Alnis] ile geldi bu dizel egzoz monitörü Bu, arabasının emisyonlarının opaklığını ölçer. Sensörün kendisi oldukça basittir ve ticari egzoz analizörlerinin kullandıklarını taklit eder: belirli uzunluktaki bir tüpün karşıt uçlarında bir LED ve bir fotodiyot. Borudan geçen egzozdaki kurum parçacıkları, ışığı tahmin edilebilir bir şekilde dağıtır ve rakamlar, geçme notunun %53’ten daha büyük bir aktarım olduğu sonucunu verir.

Sensör gövdesi, her iki uca epoksi ile kaplanmış cam pencerelere sahip pirinç boru bağlantılarından bir araya getirilmiştir. Egzoz, bir hortuma ve örnekleme tüpüne bağlı bir tişört bağlantısı aracılığıyla girer ve başka bir tişörtten çıkar. Sensörün bir penceresinde ışık kaynağı olarak ucuz, pille çalışan bir el feneri, diğer ucunda ise Texas Instruments OPT101 fotodiyot sensörü bulunur. Sensör, mevcut dumanlılığı hem grafik olarak hem de yüzde olarak göstermek için – bu hava kalitesi ölçerden esinlenerek – 128 × 64 piksel LCD ekran çalıştıran bir Arduino’nun analog girişlerinden birine bağlanır. Aşağıdaki video, sensörün iş başında olduğunu göstermektedir.

Kurum oluşumu ve su buharı yoğuşması ile ilgili bazı sorunlar olsa da, sensör kullanıldığında [Janis] Biraz ısınma sürüşünün, sürüşünün biraz sigara içme eğilimini ortadan kaldıracak kadar ısınmasına neden olduğunu ve muayenesini geçmesine izin verdiğini keşfetti.
Kaynak : https://hackaday.com/2022/06/27/homebrew-optical-sensor-helps-your-diesel-pass-the-smoke-test/

Yorum yapın