Homebrew LED Ampüller Günlük Ritimlerinizi Sabit Tutar


Bir zamanlar LED ampuller, esas olarak sınırlı tedarik ve alışılmış pazarlama hileleri nedeniyle, birinci sınıf bir fiyatı yöneten birinci sınıf bir üründü. Ama şimdi o zaman değil, çünkü hemen hemen her mağazadan bir veya iki dolara bir LED ampul alabilirsiniz. Öyleyse neden çaba sarf edesin ki? kendi ampulünü yapmak için?

İçin [DiodeGoneWild], cevap basit: her şey ritimde kalmakla ilgili. Yani sirkadiyen ritim. Hepimiz kertenkele beynimizi şafağın yaklaştığına ikna ettiğinden, spektrumun mavi ucuna doğru ışığın uyku döngümüz için ne kadar kötü olduğunu biliyoruz. Ancak, sıcak veya kırmızımsı renk sıcaklığına sahip bir LED ampul seçseniz bile, bunlarda tipik olarak kullanılan fosfor LED’ler sayesinde yayılan çok fazla UV ışığı vardır.

[DiodeGoneWild]’nin aşağıdaki ilk videodaki ilk tasarım denemesi, daha sıcak bir spektrum elde etmek için sarı, kırmızı ve sarı-yeşil LED’lerin karışımı lehine çoğunlukla fosfor LED’lerden kaçınıyor. Torna olarak bir el matkabı ve kaplamada eşmerkezli izleri işlemek için bir Dremel kullanarak üretimi gerçek bir şölen olan özel dairesel PCB’sini çevrelemek için son kullanma tarihi geçmiş bir ampulün mahfazasını ve tabanını kullandı. Güç kaynağı da öyleydi – düşen bir kapasitör, ardından bir köprü doğrultucu ve bir filtreleme başlığı. Kapaklardaki deşarj dirençlerini ve şebeke tarafındaki sigortalı direnci seviyoruz – güvenliğin en baştan hesaba katıldığını görmek güzel. Ve bir DVD’yi geçici bir spektroskop olarak kullanmaktan hoşlanmayan ne var?

bunu görüyoruz [DiodeGoneWild] az önce düştü ikinci bir tasarımbu sefer çok daha küçük bir ampulde ve nispeten daha fazla fosforlu LED’lerle.
Kaynak : https://hackaday.com/2022/11/24/homebrew-led-bulbs-keep-your-circadian-rhythms-steady/

Yorum yapın