Hivery, mağaza raflarında ürün yerleşimini otomatik olarak optimize etmek için yeni para topluyor – Teknolojik Haberler


HiveryKendisini perakendeciler için bir “optimizasyon platformu” olarak tanımlayan bir girişim olan , bugün, Blackbird Ventures, AS1 Growth Partners ve OneVentures’ın katılımıyla, zor durumdaki özel sermaye şirketi Tiger Global tarafından yönetilen bir B Serisi turunda 30 milyon dolar topladığını duyurdu. CEO Jason Hosking, Teknolojik Haberler’a e-posta yoluyla, gelirlerin, fiziksel alan ve ürün teşhirleri hakkında karar vermelerine yardımcı olmak için tasarlanmış ürünlerin büyümesini hızlandıracağını söyledi.

Pandemi ve gergin tedarik zincirleri ve ürün kıtlıkları da dahil olmak üzere perakende üzerindeki etkileri, sektörün karşı karşıya olduğu zorluklara dikkat çekti. Örneğin, yakın tarihli bir bilgiye göre anket Retail Insights’a göre, 10 tüketiciden yedisi, stokların tükenmesine neden olan olayların, bugün pandemi kaynaklı panik alımının zirve yaptığı dönemde olduğundan daha kötü olduğuna inanıyor.

Hivery’nin kökenleri pandemi öncesi dönemdedir – Avustralya merkezli şirket 2015’te kuruldu – ancak Hosking, teknolojisinin çoğunun son birkaç yılda daha alakalı hale geldiğini savunuyor. Teknolojik Haberler’a “Bugün, ABD’deki en büyük perakende zincirlerinden birine girerseniz, Hivery’nin temel ürününü kullanarak orada bulunan raflardan ürünleri seçme şansınız var” dedi. “Büyük markalar ve perakendeciler arasında yer alır ve bir mağazanın ürün yelpazesini yerel tüketicinin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde özelleştirmelerini sağlar. Biz buna ‘hiper yerel perakendecilik’ diyoruz.”

Stok fazlası, stoksuzluk ve iadeler perakendecilere dünya genelinde envanter kayıplarında 1,75 trilyon dolara mal oluyor, 2020 çalışmasına göre IHL Grubu tarafından.

Hosking ve Hivery’nin ikinci kurucu ortağı Franki Chamaki, Coca-Cola’nın şu anda kepenkleri kapatılmış olan ve Coca-Cola’nın dağıtım ağı ve markalarından yararlanarak yeni iş modelleri oluşturmakla görevlendirildikleri kurucu rezidans programındaki ilk üyeler arasındaydı. Avustralya ile ortaklıktan sonra CSIRO Otomat makinelerinden gelen satış verilerine yapay zeka tekniklerini uygulayan Data61 araştırma kuruluşu, Hosking, Chamaki ve Data61’de tanıştıkları iki ortak çalışan – Matthew Robards ve Menkes van den Briel – Hivery’yi başlatmak için ilham aldı. (Data61, Avustralya’nın ulusal bilim ajansı olan Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation’ın veri ve dijital teknolojiler koludur.)

Hosking’in açıkladığı gibi, perakende sektörü şu anda mağazada ürün çeşitliliği planlarının geliştirilmesi ve uygulanmasında üç alana odaklanmaktadır: ürün kategorisi stratejisi (yani bir mağaza için doğru ürünleri bulma), kategori planlaması ve optimizasyonu ve planogram tasarım ve oluşturma. Bu adımlar birlikte “kategori sıfırlamaları” veya “merchandising sıfırlamaları” olarak adlandırılır. Sıfırlamalar genellikle yaklaşık 6 ay sürer ve hem perakendecilerden hem de tedarikçilerden gelen geri bildirimlerle büyük insan ekiplerini içerir.

Hosking, “Perakende ortamı giderek daha karmaşık hale geliyor” dedi. “Sürekli artan sayıda SKU, sınırlı raf alanı, farklı mağaza özellikleri ve mevcut tedarik zinciri sorunları ve karmaşıklığı ile doğru ürün yelpazesini elde etmek son derece zorlaşıyor.”

Hivery, “boşluğa duyarlı” ürün çeşitliliği optimizasyonu sağlayarak sıfırlama döngüsünü hızlandırmayı amaçlayan iki hizmet olarak yazılım ürünü satıyor. Perakendede “ürün çeşitliliği optimizasyonu”, mağaza raflarında stoklanacak doğru ürün karışımını seçme sürecini ifade eder. İlki, Hivery Curate, ürünlerin mağaza bazında teşhirlerde nereye yerleştirilmesi gerektiğini önermek için kapasite, satıcı tanımlı kurallar ve görünürlük gibi faktörleri hesaba katar. İkincisi, Hivery Enhance, ABD ve Japonya’daki otomatlar için alan ve ürün çeşitliliği önerir.

Hivery’nin şu anda beta aşamasında olan en yeni ürünü Hivery Promote, tedarikçi kısıtlamaları, fiyat noktaları ve promosyon türleri gibi şeyleri göz önünde bulundurarak satış verilerinden öğrenerek promosyon takvimleri oluşturur.

“Hivery ile tedarikçi tarafı satış ekipleri, perakende alıcılarıyla kazan-kazan kategorisi stratejilerini simüle edebilir ve keşfedebilir; pazarlama ekipleri, piyasaya sürülmeden önce yeni ürün başarısını simüle edebilir; ve perakendeciler, örneğin yiyeceklerin son kullanma tarihini optimize ederek ürün çeşitliliğini yerelleştirebilir ve gıda bozulmasını azaltabilir,” dedi Hosking. “C düzeyindeki yöneticiler, Hivery’yi önemsiyor çünkü bu, kendileriyle kilit perakende ortakları arasında çok daha stratejik bir ilişki kurmalarına yardımcı oluyor.”

Hivery, gerçek mekanda faaliyet gösteren mağazalarda farklı envanter teslim zorluklarıyla mücadele eden bir dizi satıcıyla rekabet halindedir. Geçen Eylül ayında Flieber, satış kanalları ve envanter konumlarında ideal stok seviyelerini tahmin etmek için analitik ve makine öğrenimini kullanan envanter optimizasyon teknolojisi için 12 milyon dolar topladı. Sadece bir ay sonra Toolio, bulut tabanlı satış ve envanter planlama yazılımı için 8 milyon dolar kazandı. Bu arada, bakkal tarafında, perakendecilerin taze, bozulabilir ürünlerin stok yenilemesini optimize etmelerine yardımcı olmak için yapay zeka destekli tahmin algoritmaları geliştiren Freshflow gibi girişimler var.

Ancak Hivery, son 2 yılda en büyük 25 ambalajlı tüketici ürünü üreticisinden 20’sinin müşterisi haline geldiğini ve 2023’te müşteri tabanını iki katından fazlasına çıkarma yolunda olduğunu söylüyor. Hosking, yıllık yinelenen gelirin 8 milyon dolar olduğunu söyledi. Hivery’nin ABD ve Avustralya’daki ekibi önümüzdeki 12 ay içinde 150’den fazla kişiye ulaşacak.

“Hivery, yalnızca ürün çeşitliliği ve alanla ilgili hızlı ve etkili kararlar sağlayarak müşterilerimizin ters rüzgarlara karşı hava almasına yardımcı oldu. Hosking, “Müşterilerimizin hızlı tepki vermelerine, daha fazla veriye dayalı olmalarına ve tüketicilere istediklerini verimli bir şekilde sunmalarına yardımcı oluyoruz” dedi. Pandeminin bir sonucu olarak, sunabildiğimiz otomasyon ve optimizasyon tabanlı çözümlere yönelik endüstri çapında bir talep artışı oldu.”

Hivery için zorluk, gelecek yıla kadar uzanan ekonomik rüzgarların üstesinden gelmek olacak. Perakende teknolojisine yapılan küresel yatırım, 2021’in 4. çeyreğindeki 26,6 milyar $’a kıyasla, 2022’nin ilk çeyreğinde %11 düşüşle 23,8 milyar $’a geriledi. CB Insights’a göre. Mağaza yönetimi teknolojisi, finansmanda bir sıçrama yaşarken, çeyrek bazında %10 artarak 2,3 milyar dolara yükseldi, ancak bunun kalıcı bir trend olup olmadığı henüz belli değil.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/07/14/hivery-bags-new-money-to-automatically-optimize-product-placement-on-store-shelves/

Yorum yapın