Hisse başına karbon ayarlı kazancınızı paylaşın, sizi korkaklar • Teknolojik Haberler


Halkla ilişkiler gelen kutum uygunsa (güven bana öyledir), şirketler ve özellikle borsada işlem gören mega birlikler, gezegenin nelerden dolayı nasıl rahat nefes alacağına dair hikayelerle birbirlerini yeşile döndürmek için çabalıyorlar. yavaş yavaş ısınan gezegenimiz için sağladıkları muhteşem yönetim. Eçevresel, sosyal ve yönetişim (ESG) hedefleri büyük bir memnuniyetle bildirilir, ancak çok az şirket bunu doğrudan kazançlara bağlar.

Gazetecilikte, insanların bir futbol sahasından daha uzun mesafeleri anlayamadıkları ve ipoteklerinden daha büyük sayıları anlayamadıklarına dair eski bir gerçek var. Halkla ilişkiler uzmanları bunu biliyor ve tekrar tekrar, halk sayılarla uğraşıyor. “Vay canına, X şirketi iklim değişikliğine 10 milyon dolar koydu!” toplu olarak, X Şirketi hakkında tamamen sıcak ve bulanık olduğumuz anlamına gelir. Çok azımız, X Şirketi’nin harcayacak 10 milyon doları olduğunu düşünmek için duraklar ve bunun pazarlama bütçesinin yalnızca bir kısmı olduğu ortaya çıktığında, çoğu zaman olur. “Yeşil girişimlerin” gezegeni iyileştirme harcaması değil, pazarlama harcaması olduğu açıktır.

İnsanların dişli olduğu ve gezegenin mayınlı olmak için orada olduğu, kıyamet sonrası kapitalist cehennemin son aşamasına yöneldiğimiz bir zaman çizgisinde olduğumuza inanan insanlar için, tek anlamlı iklim ölçümü, buna karşı dengelendiği ölçümdür. şirketlerin umursadığı tek gerçek metrik: karlar. Ve özellikle, bir şirketin hisse fiyatı için bir ara ölçü olarak kar.

Birkaç yıl önce, Danone raporlamaya başladı karbon-ayarlanmış hisse başına kazanç (CAEPS, çok akılda kalıcı), karbon emisyonlarını, anlaşılması kolay bir formülle doğrudan kazançlarına bağlıyor: Sera gazı emisyonlarınızın “maliyetini” hesaplayın, hisse sayısına bölün ve bunu kazancınızdan çıkarın. Cesur, özellikle üst düzey liderlik ekibi zaman içinde bu rakamların yanında olmaya istekliyse.

“Danone, ‘karbon ayarlı’ hisse başına kazanç (EPS) konusunda gönüllü raporlamaya öncülük etti ve hissedarlara, karbon ayarlı EPS’mizin, zirve emisyonları zaten geride kaldığı için beklenenden daha hızlı büyüyeceğini ve karbon ayarlaması olmadan EPS’mizin büyüyeceğinden daha hızlı büyüyeceğini gösterdi. ” yazdı Danone’nin eski CEO’su Emmanuel Faber, The B Team’in bir parçası. “Bu, şirketin rejeneratif tarıma uzun vadeli yatırımını tehlikeye atmadan temettü kabiliyetimizi artırdı. Yine de üç yıl sonra, bu çaba iş dünyasında göreceli bir anormallik olmaya devam ediyor.”

Görünüşe göre Faber, kendisi gibi bir noktayı aşmış olabilir. CEO olarak görevden alındıbildirildiğine göre, güçlü iklimi ve çevresel eğilimi nedeniyle, Fransız gıda devinin yönetiminde dört yıl sonra.

CAEPS’i tanıtmadaki liderlik güçlüydü, ancak kesinlikle tutmadı – Financial Times’da yalnızca üç söz var. tüm sitesinde hisse başına iklime göre ayarlanmış kazanç, ve hepsi Danone ile ilgilidir. Bunu bildiren başka şirketler de var; S&P Küresel yapmakve diğer birçok şirketin karbon emisyonlarını bildirmenin başka yolları vardır. Ölçütün özellikleri ve buna ne ad verildiği başarısız olmuş olabilir, ancak endüstride, sera gazı emisyonları için standartlaştırılmış, kazançlara bağlı bir ölçütü benimseme konusunda çok az iştah olduğunu olağanüstü bir şekilde anlatıyor. Bunu, üç temelli bir yaklaşıma (gezegen, insanlar, kâr) kaydolma konusundaki şaşırtıcı iştahsızlıktan başka bir şey olarak okumak zor ve gerçek, anlamlı hale getirme arzusu üzerinde olağanüstü miktarda sıcak havaya işaret ediyor. değiştirmek.

Tabii ki, tedarik zincirinizde aşağı ve yukarı karbon emisyonlarını ölçmek zor olabilir, ancak “aldatıcı” denememek ve tedarik zincirinin parçaları hakkında eğitimli tahminler yapabilmek için yeterli veriyi elde etmek için bir bahane değildir. üzerinde tam görünürlük yok. Tedarik ve faturalandırma sürecinin bir parçası olarak ölçüm yaparak ve tedarikçilerinizden gelen raporlarda ısrar ederek, şirketler bir kültür değişimi zincirinin parçası olma fırsatına sahip olurlar. Ve zamanla, umarım, önemli ölçüde eksik bildirimde bulunmak daha zor olacaktır (Amazon, sana bakıyorum…) şirketler raporlama standartlarını normalleştirdiğinde, benzerleri karşılaştırmak daha kolay hale gelir.

Bir girişim yürütüyorsanız, KPI’larınıza karbon metrikleri ekleme ve panonuza düzenli raporlama yapma seçeneğiniz vardır. Şirketiniz büyüdükçe, rotayı takip edin ve raporlamaya devam edin. Startup kurucusu olmanın avantajlarından biridir: Neye önem verdiğinizi gösterme ve karbon nötr (veya ne olursa olsun, hedeflerinizi daha yükseğe koy ve karbon pozitif olma yolunda bir adım at) işletme fırsatınız var. başlamak için oldukça iyi bir yerdir.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/09/22/carbon-adjusted-earnings-per-share/

Yorum yapın