Hint lansmanı Skyroot, tam süreli aşama testini başarıyla tamamladı – Teknolojik Haberler


gökköküSağlam bir roket tahrik aşaması tasarlayan, inşa eden ve test eden ilk özel Hintli şirket olan Vikram-I fırlatma aracının geliştirilmesinde bir başka önemli kilometre taşına ulaştı: roketin üçüncü aşamasının tam süreli testi.

Hintli roket bilimcisi ve eski Başkan APJ Abdul Kalam’a ithafen Kalam-100 olarak adlandırılan üçüncü aşama, şirketin ilk roketinin sadece bir parçası. Vikram-I, üç katı yakıt aşaması ve ayrıca küçük uydu fırlatma pazarına hizmet etmek için tasarlanmış sıvı yakıtlı bir tekme aşaması içerir. Düşük eğimli yörüngelere 480 kilograma kadar taşımak üzere tasarlandı ve şirket web sitesinde, 24 saat içinde herhangi bir fırlatma alanından monte edilip fırlatılmak üzere tasarlandığını söylüyor.

Vikram-I, Skyroot’un şu anda geliştirmekte olduğu üçlü roketlerden biridir; Skyroot, diğer ikisinin, Vikram-II ve Vikram-III’ün çoklu yörünge eklemeleriyle daha ağır yükleri taşıyabileceğini söylüyor.

CEO Pawan Kumar Chandana, Teknolojik Haberler’a bir e-postada, roket aşamasının test ateşlemesinin Hindistan’ın Nagpur Şehrindeki özel bir test aralığında gerçekleştiğini söyledi. Bu seri, Skyroot yatırımcısı ve endüstriyel patlayıcılar, mühimmat ve tahrik sistemleri üreticisi Solar Industries India’ya ait.

Chandana, sonraki adımların Aşama 1 ve Aşama 2 için test ateşlemeleri olacağını söyledi. Şirketin 11 milyon dolarlık A Serisi ve 4,5 milyon dolarlık köprü turu da dahil olmak üzere mevcut finansmanı, test maliyetlerinin çoğunu karşılayacak. Skyroot, şirketi “çoklu yörüngesel fırlatmalara” götürmek için B Serisini yükseltme sürecindedir.

Tüm bu fonlar, Skyroot’u bu yılın sonuna kadar, şirketin ilk ticari yörünge misyonuyla gelecek yılın başlarında bir teknoloji tanıtım lansmanına götürmeli. Bu fırlatma, Hindistan’ın Sriharikota Adası’ndaki uzay limanından havalanacak ve Skyroot’u özel roketler yapıp fırlatan ilk özel Hint şirketi yapacaktı.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/05/20/indian-launch-startup-skyroot-successfully-completes-full-duration-stage-test/

Yorum yapın