Hindistan’ın merkez bankası, kredi kartlarının UPI ile bağlanmasına izin verecek – Teknolojik Haberler


Hindistan merkez bankası Çarşamba günü, Güney Asya pazarında bireylerin çevrimiçi işlem yapmasının en popüler yolu haline gelen, hızla büyüyen bir ödeme protokolü için önemli bir destek olarak UPI ve kredi kartları arasında bir entegrasyon önerdi.

Hindistan Merkez Bankası Başkanı Shaktikanta Das bir brifingde, “UPI, kullanıcıların banka kartları aracılığıyla tasarrufları veya cari hesapları birbirine bağlayarak işlemleri kolaylaştırıyor” dedi.

“Artık RuPay kredi kartlarının UPI’ye bağlanmasıyla başlamak üzere UPI platformundaki kredi kartlarının bağlanmasına izin verilmesi öneriliyor” dedi. Rupay, UPI ödemelerini de denetleyen özel bir RBI kuruluşu olan National Payments Corporation of India tarafından desteklenen Hindistan’ın yerel kart ağıdır.

Perakende bankalardan oluşan bir koalisyon tarafından oluşturulan beş yıllık bir ödeme protokolü olan UPI, Hintlilerin para işlemleri için en popüler yoludur. Mayıs ayında UPI ağı, beş yıl önceki aynı dönemde 21 milyon olan işlem sayısı 5,9 milyarı aştı.

UPI’nin kredi kartlarının üzerinde çalışmasına izin vermek, “kullanıcılara ek kolaylık sağlayacak ve dijital ödemelerin kapsamını genişletecek” dedi.

Vali, kredi kartlarının yanı sıra UPI için para kazanma yönünü paylaşmadı.

UPI’nin şu anda bir para kazanma modeli yok, birçok fintech yöneticisinin endişelerini dile getirdiği ve RBI’ın yeniden değerlendirmesini talep ettiği bir şey. Bu bilgilerin eksikliği de önemlidir, çünkü kredi kartı aracı, bankalar ve ödeme hizmeti sağlayıcıları ile paylaştıkları en yüksek satıcı indirim oranlarından bazılarında çalışır.

Brifingde, merkez bankası üst üste ikinci ay için kilit faiz oranını da yükseltti. RBI’nin oran belirleme paneli, yeniden satın alma oranını 50 baz puan artırarak %4,90’a çıkarmak için oybirliğiyle oy verdi.

Das, “Enflasyon, üst tolerans seviyesinin çok ötesinde keskin bir şekilde arttı” dedi. “Enflasyondaki artışın büyük bir kısmı, öncelikle savaşla ilişkilendirilebilecek bir dizi arz şokuna bağlanıyor.”





Kaynak : https://techcrunch.com/2022/06/07/upi-credit-cards-india/

Yorum yapın