Hindistan’ın merkez bankası fintech startup’larını çökertiyor – Teknolojik Haberler


neredeyse hepsi için fintech girişimleri, borç verme uzun zamandır oyunun sonu oldu. Hindistan merkez bankasından bu hafta yapılan bir bildirim, ekosistemde bir anahtar attı ve herkesin borç verebileceğini inceledi.

Hindistan Merkez Bankası, düzinelerce fintech girişimine banka dışı ön ödemeli ödeme araçlarının (ÜFE) – örneğin ön ödemeli kartlar – kredi hatlarını kullanarak – arasında paniğe yol açan ve varoluşsal bir hareketle yükleme uygulamasını yasakladığını bildirdi. tehdit – birçok fintech girişimi ve bazılarının kararı Çin’in geçen yıl finansal hizmetler firması üzerindeki baskısıyla karşılaştırmasına neden oldu.

Slice, Jupiter, Uni ve KreditBee dahil olmak üzere birçok girişim, PPI lisanslarını kart çıkarmak ve ardından bunları kredi limitleriyle donatmak için uzun süredir kullanıyor. Fintech’ler genellikle kart çıkarmak için bankalarla ortaklık kurar ve daha sonra bankacılık dışı finans kurumlarıyla bağlantı kurar veya tüketicilere kredi limitleri sunmak için kendi NBFC birimlerini kullanır.

Merkez bankasının adıyla herhangi bir girişimi tanımlamayan bildiriminin, hemen satın al, daha sonra öde, müşterilere kredi sunmak için benzer bir mekanizma kullanan ZestMoney gibi şirketleri de dahil olmak üzere hemen hemen herkesi etkilediği düşünülüyor. Amazon Pay, Paytm Faturalı ve Ola Money de temkinli çünkü birçoğu onların da etkilenebileceğine inanıyor.

Bir fintech kurucusu, RBI yetkililerini üzmekten kaçınmak için anonimlik koşuluyla “Kural çok kafa karıştırıcı ve garip” dedi. “RBI’nin burada esas olarak söylediği şey, ÜFE’ye kredi limiti yüklememektir. Şu anda ÜFE ile işlerin yürüme şekli, paranın sonunda tüccarlara gitmesidir. Şimdi, NBFC’lerin tüccarlara kredi limiti veremeyeceğini ve paralarının yalnızca müşterilerin banka hesaplarına yönlendirilmesi gerektiğini söylüyorsunuz.”

Kurucu, bu yeni duruşun, son iki yılda Sequoia Hindistan ve Güneydoğu Asya da dahil olmak üzere çok sayıda yüksek profilli destekçiden 15 milyar doların üzerinde yatırım çeken fintech endüstrisinde son beş yılda meydana gelen tüm yenilikleri silme riskini taşıdığını da sözlerine ekledi. , Tiger Global, Insight Partners, Accel ve Lightspeed Venture Partners.

“Fintech alanında herkesin şu anda çalışma şekli, belki de paranın ilk önce bir ödeme ağ geçidine gittiği bir derecelik ayrımla, para tüccarlara yönlendiriliyor. Bazı bankalar yaklaşık on yıldır aynı stratejiyi uyguluyor!” kurucu ekledi.

Fintech girişimleri, bankaların bu karara varmak için RBI’da lobi yaptığına ve yerleşiklerin faul yaptığı ve günü kurtarmak için düzenleyiciye güvendiği asırlık taktiği kullandığına inanıyor.

Bu hafta bildirimde bir açıklama sunmayan merkez bankası, uzun süredir fahiş faiz oranı uygulayan ve yerleşik ve müşterileri zorlamak için minimum müşterinizi tanıyın ayrıntılarını gerektiren borç verenlerle ilgili endişelerini dile getirdi. Devlet kurumlarının son iki yılda iddia ettiği bu firmalardan bazılarının kara para aklama planlarına karışmış olabilecekleri.

“Bazı insanlar, ÜFE lisansları verildiğinde, RBI’nin bunların kredi aracı olarak verilmediğinin açık olduğunu düşünüyor. ÜFE + BNPL kombinasyonuyla, ÜFE rotası artık kredi kartlarına alternatif olarak kullanılıyor veya RBI’nin bugün itibariyle uygun olmayabileceği kesintisiz BNPL sunuyor” dedi.

Yeni kuralın sadece bu tür köpekbalığı borç verenleri ve yarım yamalak oyuncuları değil, herkesi etkilediği söyleniyor.

Aracı kurum Macquarie’deki analistler bu hafta başlarında, “Bu düzenlemenin, bu işte yer alan fintech’leri önemli ölçüde etkileyebileceğine ve daha az rekabetle kart alımını daha da hızlandırabilecekleri için bankalar için avantajlı olacağına inanıyoruz” dedi.

Birçoğu, fintech girişimleri var, çünkü milyonlarca kullanıcıya finansal katılım sağlamanın bir yolunu buldular, RBI’nin uzun süredir memnuniyetle karşıladığı ve bankaların gündeme getirmezseniz takdir edeceği bir gerçek. Düzenlenmiş iki kuruluşu bir araya getiren ÜFE modeli, kredi verenlerin müşterilere daha düşük maliyetle kredi sunmasına olanak tanıyarak, kredi alabilecek kişilerin erişimini önemli ölçüde artırır.

“Geleneksel bireysel kredi modelinde, borç veren parayı doğrudan banka hesabına yatırır. Dolayısıyla, tüketici bu parayı harcadığında borç veren hiç para kazanmıyor” diye açıklıyor fintech uzmanı Himanshu Gupta. “Ancak kredi limiti modeliyle desteklenen ÜFE araçlarında, fintech girişimleri her ödemede %1,8’e kadar çıkabilen değişim geliri elde ettiğinden. Bu, tamamen ‘bankaya kişisel kredi’ modeline kıyasla tüketicilere potansiyel olarak daha düşük maliyetle kredi sunabilecekleri anlamına geliyor” dedi.

Hindistan’ın kredi bürosu veri defteri zayıf, bu da Güney Asya pazarındaki çoğu kişiyi krediye değmez hale getiriyor. Sonuç olarak, bankalar çoğu Hintliye kredi kartı veya kredi vermiyor. Fintech’ler, müşterilere borç vermek için modern çağ aracılık sistemlerini ve çalışmak için – şimdiye kadar hepsi tamam olarak kabul edilen – bir düzenleyici arbitraj labirenti kullanıyor.

Bazıları, merkez bankasının şimdi bir karar vermek için çok geç olabileceğini savunuyor. Fintech’ler Hindistan’da 8 milyondan fazla müşteriye hizmet veriyor ve netlik olmadan, bu müşterilerin çoğunun mevcut geri ödeme sürelerine uyma zorunluluğu yok, bu da firmalar üzerinde önemli bir stres yaratacak.

Ek olarak, farklı girişimler tarafından yürütülen NBFC’ler, düzenlemeye tabi kuruluşlardır. Bazı fintech gazileri, eğer RBI gerçekten bir kredi aracı olarak ÜFE kullanımına son vermek istiyorsa, o zaman RBI’nin bugüne kadar yapmadığı bir şey olan yeni başlayanlara kredi kartı lisansı vermeyi gerçekten düşünmeleri gerektiğini savunuyorlar.

Bu arada, yatırımcılar ürküyor ve konuya aşina olan insanlara göre, yeni finansman turları artırmanın ortasında olan birçok girişim, bazı VC’lerin geri çıktığını görmeye başlıyor. Bazı endüstri oyuncuları, Hindistan’ın merkez bankasının, borç verenleri ve genel olarak fintech’leri çökertmek için Çin’e benzer bir yaklaşım benimsediğine inanıyor.

“RBI Valisinin son açıklamalarının yansıttığı gibi, RBI’nin dijital bankacılık lisansları vermeye çok hevesli olduğuna inanmıyoruz. RBI, fintech’leri ağır bir şekilde aşağı çekiyor ve son birkaç aydır daha sıkı düzenlemeleri savunuyor. Macquarie, fintech’lerin giderek daha fazla düzenleneceğine dair mesajın açık olduğunu düşünüyoruz” dedi.

“RBI’nin 2025 ödeme vizyonu belgesi, Hindistan’da yapılan ödemeler için çeşitli ücretlere, dijital benimsemeyi daha da teşvik edecek şekilde bakmaktan da bahsediyor; bunun, daha fazla benimsemeyi teşvik etmek için çeşitli ödeme ücretlerinin düşebileceği anlamına geldiğini düşünüyoruz. Düzenlemelerin şimdiye kadar hafif bir dokunuş olduğu fintech sektörü için risklerin arttığı açık.”

Girişimciler endişelerini RBI’ye iletmek için çabalıyorlar. Hindistan Dijital Kredi Verenler Birliği ve Hindistan İnternet ve Mobil Birliği lobi grubunun bir parçası olan Hindistan Ödeme Konseyi (PCI) dahil olmak üzere en az üç kuruluş, endişelerini gidermek için RBI’ye ve çeşitli bakanlıklara mektup yazma sürecindedir.

Perşembe günü yapılan bir Zoom görüşmesinde, düzinelerce fintech yetkilisi, RBI’yi bilgilendirmeleri gereken ortak zeminleri tartıştı. Çağrıya katılan kişilere göre, acil taleplerinden bazıları, yeni kuralın zaman çizelgesinin altı ay uzatılması ve merkez bankasına fintech endüstrisinin genel olarak “sorumlu ve doğru olanı yapmaya çalıştığının” bildirilmesini içeriyor.

Fintech’ler ayrıca iş modellerini ayrıntılı olarak açıklamaya ve müşterinizi tam olarak tanıyın yetkileriyle faaliyet gösterenlere neden devam etmelerine izin verilmesi gerektiğine dair bir dava açmaya çalışıyor.

Ancak bir miktar değişiklik veya netlik gelene kadar büyük aksaklıklar bekleniyor. Tiger Global destekli Jupiter ve Azim Premji’nin PremjiInvest destekli KreditBee’si, müşterilerin ön ödemeli kartlarında herhangi bir işlem yapmasını geçici olarak durdurdu.

Kaynak : https://techcrunch.com/2022/06/23/indias-central-bank-cracks-down-on-fintech-startups/

Yorum yapın