Hindistan’ın AIIMS’i siber saldırıdan sonra kesintilerle vuruldu • Teknolojik Haberler


Hindistan’ın önde gelen kamu tıp kurumu All India Institute of Medical Services veya AIIMS, bir siber saldırının ardından kesinti yaşıyor.

Kesintiler, hasta kabul, taburcu ve faturalandırma sistemleri de dahil olmak üzere birinci basamak sağlık hizmetlerine erişen yüzlerce hastayı ve doktoru etkiliyor.

1956’da kurulan AIIMS, binlerce tıp lisans ve lisansüstü öğrencisine sahiptir. AIIMS aynı zamanda en büyük devlet hastanelerinden biridir. 2.200’den fazla yatak kapasitesi.

Hastane yetkilileri, Çarşamba akşamı Yeni Delhi’de bildirilen siber saldırının, saldırganların virüslü dosyaların uzantılarını değiştirdiği için bir fidye yazılımı saldırısıyla tutarlı göründüğünü söyledi.

AIIMS yetkilileri Teknolojik Haberler’a hasta bakım hizmetlerinin Çarşamba başından beri kötü bir şekilde etkilendiğini söyledi.

Tıp enstitüsü, hasta verilerini kaydeden sunucu çalışmayı durdurduğu için hasta notlarının elle yazılması da dahil olmak üzere manuel işlemlere geçti. Kesintiler, uzun kuyruklara ve acil durumların ele alınmasında hatalara neden oldu.

İlk birkaç saatlik kesintinin ardından hastane yetkilileri onaylanmış bir açıklamada siber saldırı. Kesintiler Perşembe gününe kadar devam etti.

“Pek çok kan tetkiki gönderemiyoruz, görüntüleme çalışmaları talep edemiyoruz ve önceki raporları veya görüntüleri görüntüleyemiyoruz. Basınla konuşma yetkileri olmadığı için adının açıklanmasını istemeyen yerleşik bir doktor, Teknolojik Haberler’a verdiği demeçte, bu tür birçok operasyon manuel olarak yapılıyor, bu da daha fazla zaman alıyor ve hatalara açık.

Hastane yetkilileri daha sonra Perşembe günü yönlendirilmiş doktorlar, sistemler devre dışı kalırken doğum ve ölüm belgelerini elle imzalamak da dahil olmak üzere elle yazılmış notları kullanmaya devam edecek.

Ulusal Bilişim Merkezi’nden bir ekip, kuruluşun toparlanmasına yardımcı olmak için Hindistan Bilgisayar Acil Durum Müdahale Ekibi ile yakın bir şekilde çalışıyor. Olayla ilgili doğrudan bilgiye sahip bir kişiye göre, verileri yedeklerden geri yükleme çabaları sürüyor.

Bu arada, Merkezi Soruşturma Bürosu ve Delhi Polisinin İstihbarat Birleştirme ve Stratejik Operasyonları da dahil olmak üzere çok sayıda kolluk kuvveti olayı ve saldırının arkasındaki kişileri araştırıyor. Emniyet müdürlüğü de konuldu Konuyla ilgili resmi şikayet.

Saldırganların herhangi bir hasta verisine erişip erişemeyeceğine ilişkin ayrıntılar henüz kamuya duyurulmadı.

Kaynak : https://techcrunch.com/2022/11/24/india-aiims-outages-cyberattack/

Yorum yapın