Hindistan sosyal medyaya sansür yetkisi önerdi • Kayıt


Hindistan’ın teknolojiyle ilgili politikaları, bir çift önerilen düzenleme paketine yeni itirazlar getirilmesiyle tartışma yaratmaya devam ediyor.

Bu düzenlemelerden biri, Hindistan’ın Bilgisayar Acil Durum Müdahale Ekibi (CERT-In) tarafından Nisan ayı sonlarında tanıtılan bilgi güvenliği raporlama ve günlük kaydı gereksinimleridir. Bu paket, VPN, bulut ve diğer birçok BT hizmeti sağlayıcısının müşterilerin kişisel bilgilerini toplamasını ve etkinliklerini kaydetmesini ve ardından bu bilgileri talep üzerine Hintli yetkililere teslim etmesini gerektirir. Bir VPN sağlayıcısı, ExpressVPN, geçen hafta, yerel sunucularının herhangi bir günlük kaydetmeyecek şekilde tasarlandığı ve bu nedenle uyumun imkansız olacağı gerekçesiyle Hindistan’dan ayrıldı. ExpressVPN yakında müşterilerin trafiğini Hindistan dışına yönlendirecek.

Salı günü, başka bir VPN – Surfshark – aynı şekilde yapacağını duyurdu.

Şirket kararını açıkladı. İleti CERT-In’in kurallarını “Hindistan’da yaşayan milyonlarca insanın mahremiyetini büyük ölçüde etkileyen radikal eylem” olarak etiketledi.

Hindistan hükümeti, milyonlarca Hintlinin çevrimiçi olarak ne söyleyip söyleyemeyeceğine karar veriyor.

CERT-In’in kuralları, açık bir interneti savunan kar amacı gütmeyen The Internet Society tarafından da eleştirildi.

içinde Etki Özeti [PDF] CERT-In kurallarının etkisini değerlendiren Toplum, Hindistan tarafından kontrol edilen ağ zaman protokolü sunucularıyla eşitleme gereksinimini tehlikeli bir tek hata noktası oluşturduğu şeklinde değerlendirir. Özet ayrıca, Hindistan’ın veri gizliliği ve veri koruma yasalarından yoksun olması nedeniyle, kuralların kullanıcı verilerini toplama gerekliliğini de ele almaktadır. Dernek ayrıca, bir kanun uygulayıcı kurum olmadığı için CERT-In’in veri toplamak için uygun bir kurum olmadığını ileri sürmektedir.

Bu eleştiriler, benzer önerilerin üzerine geliyor. BSA Yazılım İttifakı ve teknolojiyle ilgili diğer on lobi grubuHepsi de kuralları öneren Hindistan’ı yabancı yatırımlar için daha az çekici bir yer haline getiriyor.

Ceza için obur mu?

Hindistan hükümeti şimdiye kadar bu eleştiriyi görmezden geldi, ancak 2021’de tanıttığı Bilgi Teknolojisi (Aracı Yönergeleri ve Dijital Medya Etik Kuralları) Kurallarını revize ederek kendi evinde de aynısını kazandı. Bu kurallar sosyal medya şirketlerini gördü. Geri itmek düzenlemelerin kullanıcıları tanımlamalarını gerektirdiği ve ifade özgürlüğünü kısıtlayabileceği gerekçesiyle.

Pazartesi günü Hindistan Elektronik ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı (MeitY) yayınladı önerilen değişiklikler [PDF] Diğer şeylerin yanı sıra, vatandaşların sosyal medyada yayınlanan içerikle ilgili şikayetlerini dikkate alacak, hükümet tarafından yürütülen bir komitenin oluşturulmasını öneren Kurallara. Bu komite, sosyal ağların içerik denetleme kararlarını geçersiz kılma gücüne sahip olacaktı.

Geçen yıl Hindistan polisinin mikroblog hizmetinin neden bir hükümet sözcüsünün gönderilerini “manipüle edilmiş medya” olarak etiketlemeyi seçtiğini sormak için Twitter’ın yerel ofisini ziyaret ettiği düşünülürse bu korkutucu.

Hindistan’ın İnternet Özgürlüğü Vakfı, önerilen komitenin yetkilerini şöyle tanımladı:

Önerilen değişikliklerle ilgili karmaşık algılar, MeitY’nin geçen hafta bunları yayınlamış, ancak daha sonra dosyayı kaldırmış olmasıdır. Aynı teklif Pazartesi günü yeniden ortaya çıktı.

Hindistan Bilişim Bakanı Rajeev Chandrasekhar, söz konusu Değiştirilen Kurallar, “vatandaşların anayasal haklarına saygı gösterilmesini sağlayan daha etkili şikayetleri” ekler ve “Hint Startup’ları üzerinde hiçbir etkisi olmaz”.

Birçok ülkenin, yerel makamlara belirli koşullar altında sosyal medyayı içeriği kaldırmaya zorlama yetkisi veren yasaları vardır.

Hindistan’ın önerilen değişiklikleri, vatandaşların kendilerini mağdur hissettiklerinde yayından kaldırma emri talep etmelerine izin veriyor.

Kayıt Önerilen değişiklikler uluslararası lobi gruplarından Hindistan’ın planlarını protesto eden başka bir mektup dalgası üretmezse şaşıracaklar. ®

Kaynak : https://go.theregister.com/feed/www.theregister.com/2022/06/08/india_it_regulation_criticism/

Yorum yapın