Hindistan kriptoyu çökerttiğinde yalnızca büyük balıklar hayatta kalacak: WazirX


Ülkenin en büyük kripto borsalarından birinde üst düzey bir yönetici, Hindistan’ın çoğu kripto para işlemine vergi koyma planının sektördeki küçük firmaların sırtını kıran saman olduğunu kanıtlayabilir. çatal özel bir röportajda.

Zanmai Labs Pvt, “Bu (durum) daha uzun bir süre devam ederse birçoğu sona erebilir.” Ltd. başkan yardımcısı Rajagopal Menon söyledi. Firma, hacim olarak Hindistan’ın en büyük kripto para borsalarından biri olan WazirX.com’u işletiyor.

Menon, “İnovasyon kenarlarda gerçekleştiği için” bu bir “utanç verici” olurdu.

Menon, “Bu adamlar daha küçük, daha çevik” dedi. “Daha büyük borsalar için bir öncelik olmayabilecek kitlelerin peşinden gidiyorlar” diye ekledi. “Yani bazı borsalar olabilir, daha küçük olanlar kapanabilir.”

Menon, Hindistan’ın kripto işlemlerine uygulamayı planladığı %1’lik verginin etkisinden bahsediyordu. 10.000 INR’yi aşmak (yaklaşık 129 ABD Doları) 1 Temmuz’dan itibaren bu, Hindistan’ın kripto para işlemlerini Nisan ayından itibaren %30 sabit bir oranda vergilendirmesinden sonra gelir, ancak bu, varlık sınıfına mevzuat yoluyla herhangi bir meşruiyet tanımaz.

Vergilerin sektör üzerinde caydırıcı bir etkisi oldu.

15 milyon civarında kullanıcıya sahip olmasına rağmen, WazirX işlem hacminin Mart ayında sona eren mali yıl için bir yıl önceki 45 milyar ABD Dolarından 20 milyar ABD Dolarına veya daha da altına düşmesini bekliyor.

Menon, bunun çoğu başta Bitcoin olmak üzere kripto fiyatlarındaki düşüşe atfedilebilse de, vergilerin varlık sınıfına yatırım yapmayı daha az çekici hale getirdiğini söyledi.

Menon, çoğu tüccar Hindistan’dan çekilip daha dostane düzenlemelere sahip ülkelere taşınırken, “Bu noktada duygu çok, çok düşüşte” dedi. “Bu yıl bizim için çok kötü olacak” diye ekledi. “Kripto kışı olacak.”

Menon, WazirX’in ticaret hacminin Hindistan’ın vergileri başladığından beri aylık bazda %50 düştüğünü söyledi. Vergi, tüccarların likiditesi üzerinde daha fazla ağırlık oluşturacağını da sözlerine ekledi.

İlgili makaleye bakın: Hindistan vergisi kriptonun belini kırıyor

Menon, “300. işlemle, sermayenizi yemeye başlıyor ve daha etkin bir şekilde ticaret yapamayacaksınız” dedi. Menon, Hindistan’da kaynağında vergiden düşülen vergi olarak bilinen vergiye atıfta bulunarak, “Amaç (işlemleri) izlemekse, bunu nominal %0,1 TDS ile yapabileceğinizi düşünüyorum” diye ekledi.

Menon, yatırımcıların zararları belirli bir eşiği aşarsa vergiyi hükümetten geri talep edebileceklerini, ancak fonları geri almak için mali yılın sonuna kadar beklemek zorunda kalmalarının sermayeye erişimleri üzerinde ağırlık oluşturacağını söyledi.

Menon, “Sektörü öldürmeyecek, ancak Hindistan’daki büyük borsaların hacimlerini kesinlikle etkileyecek” dedi. “Ve bunun pek çok istenmeyen sonucu var.”

İlgili makaleye bakın: WazirX CEO’su, Hindistan’ın kripto vergisinin hükümet için kayıplara neden olacağını söyledi

kripto
Resim: Envato Öğeleri

Menon, Hintli tüccarların yaklaşık yüzde 70’inin, Nisan ayındaki verginin başlamasından bu yana ya dükkanını kapattığını ya da döviz borsalarına taşındığını söyledi.

Bu iddialar bağımsız olarak doğrulanamasa da EY, endüstrinin Hindistan’ın toplam kripto varlıklarını yaklaşık 20 milyon kullanıcıda yaklaşık 400 milyar INR (5.37 milyar ABD Doları) olarak belirlediğini belirtti.

Menon, “Taşınan adamlar Hindistan’da ofisler kuran yerleşik ticaret firmalarıdır” dedi. “Dubai ve Singapur gibi ülkeler onları kollarını açarak karşılarken neden ekstra vergi ödesinler?” ekledi.

“Daha fazla insanın taşınacağından şüpheleniyorum. Menon, “Daha iyi olmadan önce işler karışabilir” dedi.

Bu arada, Hindistan’dan çıkamayan perakende yatırımcılar, kripto para birimlerinde ticaret yapmayı giderek daha zor bulabilir.

İlgili makaleye bakın: Hindistan, yeni kripto vergi yasasındaki kazançlarla kayıpları dengelemeyi dışladı

ışıkları kapatmak

Menon, son bir yıldır Hint bankalarının neden göstermeden kripto borsalarıyla çalışmaya isteksiz olduklarını söyledi.

Menon, Hindistan Merkez Bankası’nın (RBI) kripto şirketlerinden bankacılık hizmetlerini çekmesine atıfta bulunarak, “Bu, 2018 yasağına tekrar tekrar benziyor” dedi.

İlgili makaleye bakın: RBI, Hint bankaları arasında kripto tereddütüne neden oluyor

Ancak şimdilik, geleneksel finansın desteğinin olmamasının önemli sonuçları oldu.

Küresel kripto para birimi devinin CEO’su geçen ay bir kazanç çağrısında yaptığı açıklamada, Coinbase Global Inc.’in RBI’den gelen “gayri resmi baskı” sonrasında Hintli müşterilere hizmetlerini kapatmak zorunda kaldığını söyledi.

İlgili makaleye bakın: Coinbase, çıkış için Hindistan’ın merkez bankasını suçladı

Menon, “Olan, Coinbase olayının kripto borsalarının karşı karşıya olduğu sorunları vurgulamasıydı” dedi. Son bir yıldır bu sorunlarla karşı karşıyayız” dedi. “Bankalar bizimle çalışmak konusunda çok isteksiz davrandılar.”

WazirX de dahil olmak üzere birçok borsa bu nedenle, bir borsadan kripto satın almaya kıyasla zahmetli bir süreç olan eşler arası işlemlere başvurdu. Tüm süreç, fiyatlar saniyeler içinde dalgalandığından, ticaret söz konusu olduğunda bir sonsuzluk olan beş ila 15 dakika arasında bir şey alır.

İlgili makaleye bakın: Coinbase snafu, kediyi Hindistan’daki kripto güvercinleri arasına yerleştirdi

Küçük balıkları ağlar

Menon, ince marjlarla ayakta kalan daha küçük borsaların, 1 Temmuz’dan itibaren gelecek olan vergiden büyük ölçüde zarar görmesinin beklendiğini söyledi. çatal.

Çoğu, yalnızca büyük miktarda işlem olduğunda para kazandıkları için büyük ölçüde ticaret hacmine bağlı olduğunu söyledi.

Bu arada, Hindistan’da hizmet sunan yabancı sermayeli borsalar, işler daha iyi olduğunda geri dönmek için operasyonları durdurmayı düşünebilir ya da sadece sürebilir. Menon, Hindistan borsaları arasında yalnızca iyi sermaye desteğine sahip en büyük borsaların mevcut fırtınada “hayatta kalma olasılığının yüksek” olduğunu söyledi.

İlgili makaleye bakın: Hindistan’ın vergi öcü genç kripto yatırımcılarını korkutuyor

Menon, hem hükümet hem de kripto ticareti yapmak isteyen Hintliler için ortak bir zeminin, ülkenin en acil sorununu ele almakta yatabileceğini söyledi.

“Hükümet ne istiyor? İnsanları sefil yoksulluktan kurtarmak istiyor” dedi Menon çatal. “Ve kripto, birçok insana yardım etmek için kullanabileceğiniz küçük araçlardan sadece biri” diye ekledi.

İlgili makaleye bakın: Hindistan, kripto yatırımcıları için hayatı cehenneme çevirecek: MPKaynak : https://forkast.news/india-cracks-down-crypto-binance-backed-wazirx/

Yorum yapın