Hindistan katı VPN kurallarını yineliyor, endişelere rağmen açıklamaları ihlal ediyor – Teknolojik Haberler


Hindistan, birçok oyuncunun yeni kurallar nedeniyle dünyanın en büyük ikinci internet pazarını terk etme tehdidine rağmen, bulut hizmeti sağlayıcılarının ve VPN operatörlerinin müşterilerinin adlarını ve IP adreslerini korumasını gerektirecek yeni siber güvenlik kurallarını ileriye taşıyor.

Hint Bilgisayar Acil Müdahale Ekibi açıklığa kavuşturuldu (PDF) Çarşamba günü “hizmet sağlayıcılar, aracılar, veri merkezleri, kurumsal şirket, sanal özel sunucu (VPS) sağlayıcıları, bulut hizmeti sağlayıcıları, VPN hizmet sağlayıcıları, sanal varlık hizmet sağlayıcıları, sanal varlık değişim sağlayıcıları, saklama cüzdanı sağlayıcıları ve devlet kurumları Geçen ayın sonlarında açıklanan Siber Güvenlik Yönergeleri adlı yönergeyi takip edecek.

Devlet kurumu, yeni kuralların kurumsal ve kurumsal VPN’ler için geçerli olmayacağını açıkladı.

Yeni Delhi, firmaların güvenlik olayları ve veri ihlallerini bu tür vakaları fark ettikten sonra altı saat içinde bildirmelerini zorunlu kılan yeni bir kuralı da gevşetmiyor.

Hindistan’ın küçük BT bakanı Rajeev Chandrasekhar Çarşamba günü gazetecilere verdiği demeçte, şirketlerin güvenlik olaylarını bildirmeleri için altı saatin yeterli olduğunu çünkü daha fazla gecikmenin çok hızlı hareket eden saldırganları kaybetme riski taşıdığını söyledi.

Birkaç VPN sağlayıcısı, Hindistan’ın yeni siber güvenlik kuralları hakkında endişelerini dile getirdi. En popüler VPN operatörlerinden biri olan NordVPN, daha önce “başka seçenek kalmazsa” hizmetlerini Hindistan’dan “kaldırabileceğini” söylemişti.

ExpressVPN ve ProtonVPN dahil olmak üzere diğer hizmet sağlayıcılar da endişelerini paylaşarak, uymamayı seçebileceklerini ekledi.

Bu gelişmekte olan bir hikaye. Takip etmek için daha fazlası…Kaynak : https://techcrunch.com/2022/05/18/india-reiterates-its-strict-vpn-rules-breach-disclosures-despite-concerns/

Yorum yapın